Сабақ тақырыбы: Параллелограмның ауданы. Сабақтың мақсаты : Білімділік



Дата18.05.2017
өлшемі196,35 Kb.
#16305
түріСабақ
Батыс Қазақстан облысы Бөрлі ауданы Ақсай қаласының №4 жалпы орта білім беретін мектебінің математика пәнінің мұғалімі

Утегалиева Мария Ерсайновнаның сабақ жоспары


Сынып: 8

Сабақ тақырыбы: Параллелограмның ауданы .

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Параллелограмм ауданы бойынша алған білімдерін тиянақтау, параллелограмм ауданынын табу формулаларын есептер шығару арқылы бекіту.

Дамытушылық: Есеп шығару барысында ережелерді дұрыс пайдалана отырып есте сақтау және логикалық ойлау, талдау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Өз ойын қорыта отырып, толық жеткізе білуге, ұқыптылыққа, нақтылыққа тәрбиелеп, шығармашылық қабілеттерін жетілдіру.

Сабақтың түрі: өтілген тақырыпты бекіту сабағы

Сабақтың әдісі: аралас сабақ

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, тест тапсырмалары, перфокарта

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру бөлімі.

Сабаққа әзірлік.Сергіту жаттығуы.



II. Ой қозғау. Біліктілік сайысы.

Барлық бұрыштары тік Диагональдары тең


Тіктөртбұрыш
Р = 2 (а+ в) S = а∙в

Б
квадрат


арлық қабырғалары тең Р = 4а Барлық бұрыштары тік

S = а2

Диагональдары тең, Диагональдары қиылысу

өзара перпендикуляр S = а2 нүктесінде қақ бөлінеді,

квадраттың бұрыштарын

қақ бөледі


қарама-қарсы қарама-қарсы



қабырғалары тең бұрыштары тең

диагональдары қиылысу Р = 2(а+в)



нүктесінде қақ бөлінеді

Параллелограммның ауданын табу формулаларын ата:

в


а а

S = аһ S = а∙вSinα S =  d1d2 Sinφ



III. Тарихи мағлұматтар.

«Параллелограмм» грек сөзі. Проклдың жазуынша, оны Евклид енгізген. Параллелограмм түсінігі және параллелограмның кейбір қасиеттері пифагорлықтарға да белгілі болған. Евклидтің «Бастамаларында» мына теорема дәлелденген: «Параллелограмның қарама-қарсы қабырғалары және қарама-қарсы бұрыштары тең, ал диагоналі оны тең екі бөлікке бөледі». Параллелограмдардың толық теориясы орта ғасырлардың аяғына қарай талданып, XVII ғасыр оқулықтарында көрініс тапты. Параллелограмдар туралы теоремалардың бәрі де тікелей немесе жанама түрде Евклидтің параллельдік аксиомасына негізделген.



IV. Математикалық диктант.

  1. Кез келген төртбұрыш параллелограмм бола ала ма?

  2. Кез келген параллелограмм төртбұрыш бола ала ма?

  3. Кез келген квадрат тік төртбұрыш бола ала ма?

  4. Кез келген тік төртбұрыш квадрат бола ала ма ?

  5. Кез келген ромб параллелограмм бола ала ма ?

  6. Кез келген параллелограмм ромб бола ала ма ?

  7. Диагональдары тең және өзара перпендикуляр төртбұрыш квадрат бола ала ма?



V. Мағынаны ашу. Есептер шығару

№ 459


Параллелограмның табаны а, биіктігі h, ал ауданы S болсын.

1) а= 15см, h=12cм деп, ауданын тап. Жауабы: S=ав= 15∙12 = 180см2

2) S= 34 см2, h= 8,5 см деп, а-ны тап. Жауабы: а= 4см

№ 461


Параллелограмның сыбайлас қабырғалары 12 см-ге және 14 см-ге тең, ал оның сүйір бұрышы 30-қа тең. Параллелограмның ауданын тап.

Жауабы: S=84см2

№ 464

а және в параллелограмның сыбайлас қабырғалары, ал h1 және h2- оның биіктіктері болсын. 1) а= 18см, в= 30 см, h1 =6 см, h2h1 болғанда h2- ның мәнін тап. Жауабы: h2= 10см



№ 465

Параллелограмның сүйір бұрышы 30-қа , ал доғал бұрыштың төбесінен жүргізілген биіктіктері 2 см жәнге 3 см-ге тең. Параллелограмның ауданын тап.

Жауабы: S= 12 см2

VI. Перфокартамен жұмыс. Жекелеген оқушылармен.

1.Тік бұрышты үшбрышта бір катеті а= 3, екінші катеті в= 4 болғанда гипотенузасын тап.

2. Қабырғасы 3см-ге тең квадраттың ауданын тап.

3.Тік төртбұрыштың қабырғалары 6см және 8см болса, онда ауданын тап.



VII. Тест.

1. Суретте қай сызба параллелограмм ?




А) Б) В)


2. Егер параллелограмның диагоналдары тең болса, онда ол

А) тек қана квадрат Б) квадрат немес тік төртбұрыш

В) тек қана тік төртбұрыш Г) кез келген төртбұрыш

3. Егер параллелограмның диагоналдары тік бұрыш жасап қиылысса, онда ол

А) тек қана ромб Б) ромб немесе квадрат

В) кез келген төртбұрыш Г) тік төртбұрыш

4. Тік төртбұрыштың бұрыштарының қосындысы:

А) 1800; Б) 900 ; В) 3600 ; Г) 7200

5. Егер тік төртбұрыштың бір қабырғасы 10см, екіншісі 20 см болса, онда оның периметрі тең

А) 10 см; Б) 20 см; В) 30см; Г) 60см

6. Егер параллелограмның қабырғалары 3см және 5см болса, онда олар

А) көршілес Б) қарама-қарсы В) кез келген Г) сыбайлас

7. Егер параллелограмның екі бұрышының қосындысы 1000 болса, онда бқл бұрыштар



А) көршілес Б) қарама-қарсы В) кез келген Г) іргелес


1

2

3

4

5

6

7

В

Б

Б

В

Г

А

Б


VIII. Семантикалық карта.



қасиеті

түрі

Қарама-қарсы қабырғалары параллель және тең

Қарама-қарсы қабырғалары тең

Диаго

нальдар тең

Диаго

нальдары қиылысу нүктесінде қақ бөлінеді

Диагоналы екі тең

үш

бұрышқа бөледі

Диагоналы перпен

дикуляр және бұрыштарын қақ бөледі

Барлық бұрыштары тік

Қарама-қарсы қабырға

сы

пара

ллель

1

Тік төртбұрыш

























2

Квадрат

























3

параллелограмм


























IX. Үйге тапсырма. п. 2. № 347

X. Сабақты қорытындылау.

Бағалау парағы

Оқушы аты

Біліктілік сайысы

Математикалық диктант.

Есептер шығару

Перфокартамен жұмыс

Тест

Семантикалық карта.











































Оқушы аты

Біліктілік сайысы

Математикалық диктант.

Есептер шығару

Перфокартамен жұмыс

Тест

Семантикалық карта.











































Оқушы аты

Біліктілік сайысы

Математикалық диктант.

Есептер шығару

Перфокартамен жұмыс

Тест

Семантикалық карта.











































Оқушы аты

Біліктілік сайысы

Математикалық диктант.

Есептер шығару

Перфокартамен жұмыс

Тест

Семантикалық карта.











































Оқушы аты

Біліктілік сайысы

Математикалық диктант.

Есептер шығару

Перфокартамен жұмыс

Тест

Семантикалық карта.











































Оқушы аты

Біліктілік сайысы

Математикалық диктант.

Есептер шығару

Перфокартамен жұмыс

Тест

Семантикалық карта.










































Оқушы аты

Біліктілік сайысы

Математикалық диктант.

Есептер шығару

Перфокартамен жұмыс

Тест

Семантикалық карта.











































Оқушы аты

Біліктілік сайысы

Математикалық диктант.

Есептер шығару

Перфокартамен жұмыс

Тест

Семантикалық карта.











































Оқушы аты

Біліктілік сайысы

Математикалық диктант.

Есептер шығару

Перфокартамен жұмыс

Тест

Семантикалық карта.











































Оқушы аты

Біліктілік сайысы

Математикалық диктант.

Есептер шығару

Перфокартамен жұмыс

Тест

Семантикалық карта.











































Оқушы аты

Біліктілік сайысы

Математикалық диктант.

Есептер шығару

Перфокартамен жұмыс

Тест

Семантикалық карта.











































Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет