Ұзақ жоспары жоспар бөлімі: 6.2В -бөлім Компьютерлік графика
|
Мектеп: «Ә.Болғанбайұлы атындағы негізгі орта мектеп»КММ
|
Пән
|
Информатика
|
Сынып
|
6
|
Бөлім
|
Компьютерлік графика
|
Сабақ тақырыбы
|
Растрлық және векторлық бейнелерді салыстыру
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.2.2.3 растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
|
Сабақ типі
|
Жаңа білімді бекіту
|
Сабақ мақсаты
|
Растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау.
|
Бағалау критерийлері
|
Растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктеріне баға береді.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика және терминология:
Растрлық графика, векторлық графика, пиксель, графикалық примитив, бұрмалау, графиканың сапасы, файл өлшемі, кеңейтілімі.
Диалогтар мен әріптер үшін пайдалы тіркестер:
… растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктері болып табылады
|
Құндылықтар
|
Тәжірибелік жұмыс, бір-бірін бағалау барысында академиялық адалдықты сақтау. Топта жұмыс істеу арқылы, сыныптастардың жауаптарын тыңдау арқылы бір-бірін сыйластыққа үйрету. Этика нормаларын сақтай отырып, объективті бағалауға қабілетті.
|
Пәнаралық байланыс
|
Мазмұн арқылы жүзеге асырылады (өнер).
|
Алдын ала білім
|
Компьютерлік графика түрлері, графикалық редакторлар
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0-5 мин
6-9 мин
|
Ұйымдастыру: Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу. Түгендеу, сәлемдесу
Оқушылардың сабаққа белсене қатысу мақсатында орындалатын «Көтеріңкі көңіл күй» тренингін өткіземін
- Көңіл - күйлеріңіз қалай ?
Керемет (қолдарын көтеру)
- Сабаққа дайынсыңдар ма ?
Тамаша (шапалақ)
- Ендеше бастайық.
О – о – о (бас бармақтарын көрсету)
Оқушыларды жан-жақты дамыту үшін, өткен сабақты қайталауда «Ұшақ» тәсілін пайдаланамын.
Ұшақтың бір қанатына сұрақ жазып, бір-біріне ұшырады. Тосып алған білім алушы екінші қанатына жауабын жазады.
-Векторлық графика дегеніміз не?
-Векторлық графика қандай геометриялық обьектілер жинағынан тұрады.
-Векторлық графикаға қандай мысалдар келтіре аласың?
ҚБ) «Жүрекше» арқылы бағаланады.
Қолдарымен жүрек көрсетеді.
Жүрек тік тұрса – өте жақсы
Жүрек көлденең тұрса – жақсы
Жүрек төмен тұрса- нашар
|
Ұшақ
Презентация слайд 1
|
Сабақтың ортасы
10-13 мин
14-20 мин
21-30 мин
31-33
34-38
|
Мұғалім бейне көруді ұсынады.
Оқушылар графикалық файлдар туралы материалды оқиды.
1 оқушы - растрлық графика
2 оқушы - векторлық графика
Жұптарда бұл материал бір-біріне түсіндіріледі. Түсіндіргенде, оқушылар келесі кестені толтыруы керек:
|
Ең аз аумақ
|
Артықшылықтары
|
Кемшіліктері
|
Қолданылуы
|
Графикалық редакторлар
|
Форматтар
|
растрлық графика
|
|
|
|
|
|
|
векторлық графика
|
|
|
|
|
|
|
Дескриптор:
Растрлық және векторлық графика артықшылықтары мен кемшіліктері бағалап түрлендіреді.
ҚБ. Өзара бірін- бірі бағалау.
Деңгейлік тапсырма.
Практикалық жаттығу. Диск пен жұмыс
6 сынып
1 тапсырма А деңгейі
2 тапсырма Б деңгейі
3 тапсырма С деңгейі оорындайды
Дескриптор Білім алушы - стандартты сурет салу құрал-саймандарын анықтайды;
- белгішелер мен олардың атауларының арасындағы сәйкестікті табады
ҚБ. Өзін- өзі бағалау
Деңгейлік тапсырмалар
Кестені толтыр
А деңгейі
Тапсырма 1.
Өтініштердің шынайылығын анықтаңыз. «True» немесе «False» белгілерін бөлектеңіз.
Bitmap кескінінің сапасы сурет өлшеміне байланысты.
|
True
|
False
|
Пиксель - түсі бір-біріне орнатуға болатын суреттің ең аз аумағы.
|
True
|
False
|
Растрлық графика 3 өлшемді кескіндерді жасау үшін пайдаланылады.
|
True
|
False
|
Растрлық графиктерді өңдеу кезінде CorelDraw және Illustrator сияқты графикалық редакторлар қолданылады.
|
True
|
False
|
Б деңгейі. Кестені толтыр
С деңгейі
Оқушылар берілген тапсырмалармен жұмыс жасайды және сәйкестендіру кестесін орындайды.
Растрлық графика мен веторлық графиканың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын салыстырыңдар.
Дескриптор:
Оқушылар растрлық және векторлық графиктерді біледі.
Оқушылар растрлық және векторлық графиктерді артық кемшіліктерін меңгереді.
Оқушылар растрлық графика мен векторлық графиканың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жазады.
ҚБ. Өзін-өзі бағалау
Жалпылау («Блум кубы» тәсілі). Әр топ кубты лақтырады да, шыққан сөзге тақырып аясында басқа топқа сұрақ қояды.
|
https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/grafikalyq-redaktorlar
Қосымша 1.1
Қосымша 1.2
Қосымша 1.3
Презентация слайд 2-3
Презентация слайд 4
Презентация слайд 5
Қосымша 1.4
Презентация слайд 6
Қосымша 1.5
|
Сабақтың соңы
39-40 мин
|
Кері байланыс«Рефлексия перамидасы»
|
Презентация слайд 7
|
Дифференциация
|
Бағалау
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасы
|
Окушыларға мақсатты көмек және қолдау, топқа бөлгендегі дифференциация
|
өзін-өзі және бір-бірін, қалыпстарушы бағалау
|
Активтеудің өзгеруі (когнитивтік белсенділікті ұйымдастырудың әртүрлі түрлері).
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Барлық оқушылар:
|
Сабақ барысында оқығандарын бағалау үшін қолданылатын әдістерді жазу үшін осы бөлімді пайдаланыңыз.
|
Денсаулық сақтау технологиялары.
Қолданылатын физминутки және белсенді қызмет.
Осы сабақта Қауіпсіздік ережелерінен қолданылатын элементтер.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Оқудың шынайы мақсатын / мақсатының мақсаттары ма?
Барлық оқушылар орталық органға жетті ме?
Егер жоқ болса, неге?
Сабақта дифференциация дұрыс жасалды ма?
Сабақтың уақыт кезеңдері болған ба?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?
|
Сабақты көрсету үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Жалпы рейтинг
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойлаңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқу туралы ойлаңыз)?
1:
2:
Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарымен нені көрсеттім, кейінгі сабақтарда не іздеймін?
|