10Сынып
|
Пәні
|
Сабақ тақырыбы
|
Сабақтың реті
|
Күні
|
Педагогтің аты-жөні
|
Тарау: Табиғатты пайдалану және геоэкология
|
10 «Ә»
|
География
|
Табиғатты пайдалану қағидалары
Экологиялық таза өндірістік жобаларды ұсыну
|
11-12
|
11.10.2023
|
СахариеваЖ.Қ.
|
|
Оқу мақсаты:
|
10.3.1.4 – тиімді табиғатты пайдаланудың қағидаттарын анықтау
10.3.1.5 - табиғатты пайдалану түрлерінің арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу
10.3.1.6 - экологиялық таза өндірістік жобаларды ұсыну
|
Үй жұмысы:
13-14, 15 параграф мазмұндау
ЕХРО-2017 тақырыбы қандай,орындалған жобалары және елімізге тигізген пайдасы,
|
Онлайн мектеп
|
| САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақ мақсаты: табиғатты тиімді пайдаланудың қағидаттарын анықтайсыңдар; экологиялық таза өндірістік жобаларды ұсынуды білесіңдер.
Сабақ кезеңі/ Уақыт
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
1.Ұйымдастыру кезеңі
|
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру
|
Оқушының сабаққа дайындығын бақылау
|
|
|
2.Қайталау. Үй жұмысын тексеру.
|
Географиялық диктант
1. Табиғатты пайдалану жолдары атақты орыс экологы ________________
2. Қоршаған ортаны ластаушылардың жіктелуі ________________ қарай локальді, рационалды, шегаралас аумақтар, ғаламдық болып жіктеледі.
3. Табиғатты тиімді пайдаланудың екі жақты мақсатта қарастыратын, америкалық ғалым________________________________
4. Жер ресурстарын пайдаланудағы басты мәселе________________________________
5. Орман аумағының екінші рет қысқаруы ________________ басталды
|
Өткен сабақтs қайталату
Түсінбеген тақырыптар болса анықтау
|
ҚБ
|
слайд
|
3.Тақырыптың маңыздылығы
|
Оқушыларға сұрақ қою:
Видеороликті көріп оқушылармен ой алмасу
|
Сұрақтар қою арқылы оқушыларды сабақ мақсатына жетелеу
|
|
видео
|
4. Жаңа тақырыпты меңгерту
|
Қазіргі таңда кез келген мемлекеттің даму жолында өзге елдермен терезесі тең және бәсекеге қабілетті болуы үшін табиғат ресурстарын игеру маңызды факторлардың бірі. Табиғат ресурстары – ел халқының негізгі табыс көзімен қоса мемлекеттің баға жетпес байлығы. Алайда мемлекет сол ресурстарды игеру жолында қоршаған ортаға орасан зор зардап келтіруде. Салдарынан түрлі деңгейдегі апаттар орын алып, өмір сүруге қолайсыз орта саны күннен күнге артуда. Тек адамзат баласына ғана зиян келтіріп қоймай, ондағы экожүйелердің бұзылуына да себепші болуда. Бұл жағдайға әлем елдері бейжай қарап отырған жоқ. Халықаралық деңгейде ұйымдар құрып, ауқымды іс-шаралар атқарып, табиғат ресурстарын тиімді пайдалану қағидаттарын енгізіп, талаптардың орындалуын қадағалауда.
XVIII ғасырдың басынан қоғамның дамуында өндірістік кезең басталды. Техникалық даму жаппай табиғат ресурстарын игерумен қатар жүрді, ғылым мен мәдениет қарқынды дамып, бәсекелестік артып, мемлекеттер арасында түсініспеушіліктер орын алып, ыстық нүктелердің саны артып, «қырғиқабақ» соғыстар орын алды. Аталған жағдайлар биосфераның деградациялануымен қатар жүрді. Нәтижесінде ХХ ғасырдың екінші жартысында жаһандық сипатта экологиялық кризис орын алды. Адамзат бірте-бірте индустриалды дамыды. Егер табиғи факторларға өз дәрежесінде мән берілмейтін болса, қарудың күшімен жойқын оқиғаларға әкеп соғатынын түсіне бастады. Осыған байланысты қоршаған ортаны қорғау жөніндегі Халықаралық табиғат қорғау одағының «Қызыл кітабы» тұғыш рет 1966 жылы басып шығарылуы, БҰҰ-ның Стокгольм конференциясы (1972), Бүкіләлемдік табиғат партиясы (1982), қоршаған орта мен даму жөніндегі Халықаралық Рио-де-Жанейро конференциясы (1992), жаһандық экологиялық проблемаларды шешуге арналған Киото хаттамасы (1997) және тұрақты даму жөніндегі «Рио+20» конференциясы маңызды рөл атқарды.
Еліміз дүниежүзілік қауымдастықтың толыққанды мүшесі ретінде ХХI ғасырдың күн тәртібіндегі Рио-де-Жанейро (1992), мыңжылдық Саммиттің (Нью-Йорк, 2000) және тұрақты даму жөніндегі Дүнижүзілік саммиттің (Иханнесбург, 2002) декларациясында көрсетілген міндеттерді орындауға белсене қатысады. Осы мақсатта елімізде бірқатар маңызды құжат қабылданды.
Тапсырма №1
Тапсырма №2
Тапсырма №3
Тапсырма №4
Картамен жұмыс
Адамның іс-әрекетінің атмосфераға 18-19 картаны ашып, 1-топ Су асты қоныс үйінділері 2- топ Ірі мұнайдың төгілуі 3-топ Ауа ластануының өндірістік қалалық басты аудардары 4-топ Табиғатқа өте қатты зиян келтірілген радиациялық апат 5 –топ Дүние жүзілік мұхит аудандарының өте қатты ластануы
|
Топпен жұмыс
Жеке жұмыс
Жұппен жұмыс
Жеке жұмыс
|
|
Слайд, оқулық
|
5. Сабақты бекіту. Рефлексия/кері байланыс
|
Бекіту сұрақтары:
Қазақстанда экологиялық қауіпсіз өнімдер нормативі қалай сақталады? Нақты мысалдар келтіріңдер
Рефлексия
«Ашық микрофон» әдісі
Сабақтан қандай әсер алдыңдар?
Сабақта өзіңе не ұнады?
|
Оқушылармен кері байланыс жүргізеді
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту
|
|
Таратпа тест материал
|
Достарыңызбен бөлісу: |