САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пәні: Қазақ тілі Сыныбы: 9 «а», «б», «в», «г», «д» Мерзімі: 19 қазан
Сабақ тақырыбы: «Шымбұлақ» шатқалы
Сабақ мақсаты: Мәтіндер негізінде Шымбұлақ шатқалы оның аспалы жолдары туралы мәлімет алу
Сабақ міндеттері: 1.Сөйлесу әрекетіне жетелейтін сөйлеу үлгілерін қолдану негізінде Шымбұлақ шатқалы жайлы толық ақпарат бере білу
2.Түрлі тапсырмалар орындау арқылы білімдерін жетілдіру
Күтілетін нәтиже: 1. Видео арқылы «Шымбұлақ шатқалын» әңгімелей алады
2. Сөздікпен жұмыс жасап, еске сақтап, сөздік қорын молайтады
3. Топқа бөліну арқылы «Қысқы демалыстың артықшылығы» , «Жазғы демалыстың кемшілігі» деген тақырыптарда әңгіме құрастыра алады
4. Топпен«Шымбұлақ» тақырыбында септеулік шылауларды пайдаланып сөйлемдер құрастыра алады
5. «Гид пен турист» арасындағы әңгімені оқу арқылы тіл дамыту жұмыстарын жүргізе алады
Көрнекі, техникалық құралдар: Интер.тақта, бағалау парақшалары, әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік, «Шымбұлақ шатқалы» видео Сабақ барысы
Уақыты
|
Сабақ кезеңдері.
Жұмыс түрлерінің мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
2мин
|
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу
|
Мұғалім оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызады, амандасады, жоқ оқушыларды түгендейді
|
Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып, мұғаліммен амандасады. Бір-біріне сәттілік, жақсы тілектер айтады.
|
1 мин
|
Топқа бөлу кезеңі
|
Мұғалім оқушыларды топпен жұмыс жасауға дайындайды(сандар бойынша)
|
Оқушылар топпен жұмыс жасауға дайындалады
|
2 мин
|
Бағалау парағы
|
Мұғалім оқушыларға бағалау парағын таратады
|
Оқушылар бағалау парағын толтырады
|
5 мин
|
Өткен сабақты тексеру
|
Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді. Кемшіліктерін анықтайды,түзетеді, бағалайды
|
Оқулықтағы 3-тапсырманы қалай орындағанын айтады
|
5 мин
|
I.Қызығушылықты ояту
|
Оқушыларға Шымбұлақ шатқалы, оның әдемі табиғаты жайлы видео көрсетеді, сол бойынша әңгімелейді
|
Оқушылар Шымбұлақ шатқалы туралы көрген видеосы туралы әңгімелейді, сипаттайды
|
15 мин
|
II. Мағынаны тану
|
1.Сөздікпен жұмыс
Мұғалім интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады
2. Мәтіналды жұмыс.
А) Айтылым. Қисынды ойлау қабілетін дамыту үшін оқулықтағы 1-тапсырманы орындатады.
Ә) Тілдесім. «Ойкөкпар» топтық жұмыс «Неге?», «Не себептен?» деген сұрақтарды қою арқылы оқулықтағы 3-тапсырманы «Қысқы демалыстың артықшылығы» (1 топ) «Жазғы демалыстың кемшілігі»(2 топ)
Ә) Жазылым. «Шымбұлақ» тақырыбында туралы, үшін, қарай (1 топ) жайында, бірге, қарай (2 топ)
3. Мәтінмен жұмыс А)Тыңдалым.Оқылым.
Мәнерлеп, дұрыс оқуға, жаңа ақпаратты қабылдауға машықтандыру үшін 4-тапсырманы орындатады
|
Тыңдалым.Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды, мұғаліммен бірге оқиды
Айтылым. Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу жүргізеді
Айтылым. Оқушылар сұрақтарға жауап береді
Тілдесім.Оқушылар топтық жұмыс жүргізеді
Жазылым. Оқушылар топпен «Шымбұлақ» тақырыбында септеулік шылауларды пайдаланып сөйлемдер құрастырады
Тыңдалым.Оқылым. Досымен диалог оқиды
|
5 мин
|
III. Бекіту
|
«Шымбұлақ шатқалы» тақырыбында кластер құрғызады
|
Кластер құрайды
|
2 мин
|
IV.Бағалау
|
Мұғалім оқушылардың бағалауы бойынша өз ойын айтып, қорытынды бағаны өзі қояды
|
Балалар өз бағасын қойып, бағалайды
|
1 мин
|
V.Үй тапсырмасы
|
Оқулықтағы 6-тапсырманы орындау
|
Балалар күнделікке үй тапсырмасын жазып алады
|
2 мин
|
VI. Рефлексия
|
Мұғалім түрлі смайликтер таратып береді
|
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін смайликтерді көрсету арқылы білдіреді
|
«Шымбұлақ» шатқалы тақырыбынан көрініс
Достарыңызбен бөлісу: |