Сабақ Тақырыбы: Төтенше жағдайларды жою Оқытушы: Абдраманова Ж.Ғ



Дата28.07.2017
өлшемі85,45 Kb.
#22310
түріСабақ

Көпсалалы “Ұлағат Қызылорда” колледжі

Сабақтың мақсаты:

  • Білімділік мақсаты: оқушыларға еліміздің әр түкпірінде, кез келген уақытта орын алатын төтенше жағдайға қатысты термин сөздерге анықтама бере отырып, олардың әскери-патриоттық сана-сезімін қалыптастыру және дамыту, ұйымдастырушылық пен тәртіптіліктің тиімді жолдарын үйрету. Пәнге деген қызығушылығын арттыру.
  • Дамытушылық мақсаты: өскелең ұрпақтың өз бойындағы барлық асыл қасиеттерін ел игілігіне жаратуға баулу және осы пәннен білімдерін жетілдіріп, әрі қарай ізденулеріне дұрыс бағыт-бағдар беру, ой-өрісін дамыту.
  • Тәрбиелік мақсаты: мемлекеттің пайда болу кезеңдерінен сабақ алып, өз болашағына батыл қадам жасай алатын саналы ұрпақ тәрбиелеу.

Сабақ барысы:

  • І. Ұйымдастыру кезеңі
  • ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
  • ІІІ. Жаңа сабақ
  • ІV. Жаңа сабақты бекіту:
  • V. Сергіту сәт
  • VІ. Бағалау
  • VІІ. Үйге тапсырма
  • 4
  • 5
  • 6
  • 1
  • 3
  • 2

1. Барлау дегеніміз не? Және қандай түрлерін білесін?

2. Құтқарушы дегеніміз кім?

3. Азаматтық қорғаныс дегеніміз не?

4. Құтқарушы міндеттері қандай?

5. Қандай авариялық құтқару құралдарын білесін?

6. Авария дегеніміз не?

Сөз жұмбақ

  • 12
  •  
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  •  
  • 1
  • Т
  • О
  • К
  • С
  • И
  • Н
  •  
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  •  
  • 1
  • Т
  • О
  • К
  • С
  • И
  • Н
  •  
  • 2
  • Ө
  • Р
  • Т
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  •  
  • 1
  • Т
  • О
  • К
  • С
  • И
  • Н
  •  
  • 2
  • Ө
  • Р
  • Т
  • 3
  • Т
  • А
  • К
  • Е
  • Л
  • А
  • Ж
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  •  
  • 1
  • Т
  • О
  • К
  • С
  • И
  • Н
  •  
  • 2
  • Ө
  • Р
  • Т
  • 3
  • Т
  • А
  • К
  • Е
  • Л
  • А
  • Ж
  • 4
  • Е
  • С
  • Т
  • Е
  • Н
  • Т
  • А
  • Н
  • У
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  •  
  • 1
  • Т
  • О
  • К
  • С
  • И
  • Н
  •  
  • 2
  • Ө
  • Р
  • Т
  • 3
  • Т
  • А
  • К
  • Е
  • Л
  • А
  • Ж
  • 4
  • Е
  • С
  • Т
  • Е
  • Н
  • Т
  • А
  • Н
  • У
  • 5
  • Н
  • А
  • Р
  • К
  • О
  • З
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  •  
  • 1
  • Т
  • О
  • К
  • С
  • И
  • Н
  •  
  • 2
  • Ө
  • Р
  • Т
  • 3
  • Т
  • А
  • К
  • Е
  • Л
  • А
  • Ж
  • 4
  • Е
  • С
  • Т
  • Е
  • Н
  • Т
  • А
  • Н
  • У
  • 5
  • Н
  • А
  • Р
  • К
  • О
  • З
  • 6
  • Ш
  • Л
  • Ю
  • З
  • 7
  • 8
  • С
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  •  
  • 1
  • Т
  • О
  • К
  • С
  • И
  • Н
  •  
  • 2
  • Ө
  • Р
  • Т
  • 3
  • Т
  • А
  • К
  • Е
  • Л
  • А
  • Ж
  • 4
  • Е
  • С
  • Т
  • Е
  • Н
  • Т
  • А
  • Н
  • У
  • 5
  • Н
  • А
  • Р
  • К
  • О
  • З
  • 6
  • Ш
  • Л
  • Ю
  • З
  • 7
  • Е
  • Н
  • Т
  • І
  • Г
  • У
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  •  
  • 1
  • Т
  • О
  • К
  • С
  • И
  • Н
  •  
  • 2
  • Ө
  • Р
  • Т
  • 3
  • Т
  • А
  • К
  • Е
  • Л
  • А
  • Ж
  • 4
  • Е
  • С
  • Т
  • Е
  • Н
  • Т
  • А
  • Н
  • У
  • 5
  • Н
  • А
  • Р
  • К
  • О
  • З
  • 6
  • Ш
  • Л
  • Ю
  • З
  • 7
  • Е
  • Н
  • Т
  • І
  • Г
  • У
  • 8
  • Ж
  • Е
  • Р
  • С
  • І
  • Л
  • К
  • І
  • Н
  • І
  • С
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  •  
  • 1
  • Т
  • О
  • К
  • С
  • И
  • Н
  •  
  • 2
  • Ө
  • Р
  • Т
  • 3
  • Т
  • А
  • К
  • Е
  • Л
  • А
  • Ж
  • 4
  • Е
  • С
  • Т
  • Е
  • Н
  • Т
  • А
  • Н
  • У
  • 5
  • Н
  • А
  • Р
  • К
  • О
  • З
  • 6
  • Ш
  • Л
  • Ю
  • З
  • 7
  • Е
  • Н
  • Т
  • І
  • Г
  • У
  • 8
  • Ж
  • Е
  • Р
  • С
  • І
  • Л
  • К
  • І
  • Н
  • І
  • С
  • 9
  • А
  • З
  • И
  • М
  • У
  • Т
  • 10
  • 11
  • 12
  •  
  • 1
  • Т
  • О
  • К
  • С
  • И
  • Н
  •  
  • 2
  • Ө
  • Р
  • Т
  • 3
  • Т
  • А
  • К
  • Е
  • Л
  • А
  • Ж
  • 4
  • Е
  • С
  • Т
  • Е
  • Н
  • Т
  • А
  • Н
  • У
  • 5
  • Н
  • А
  • Р
  • К
  • О
  • З
  • 6
  • Ш
  • Л
  • Ю
  • З
  • 7
  • Е
  • Н
  • Т
  • І
  • Г
  • У
  • 8
  • Ж
  • Е
  • Р
  • С
  • І
  • Л
  • К
  • І
  • Н
  • І
  • С
  • 9
  • А
  • З
  • И
  • М
  • У
  • Т
  • 10
  • Д
  • Е
  • З
  • И
  • Н
  • Ф
  • Е
  • К
  • Ц
  • И
  • Я
  • 11
  •  
  • 12
  •  
  • 1
  • Т
  • О
  • К
  • С
  • И
  • Н
  •  
  • 2
  • Ө
  • Р
  • Т
  • 3
  • Т
  • А
  • К
  • Е
  • Л
  • А
  • Ж
  • 4
  • Е
  • С
  • Т
  • Е
  • Н
  • Т
  • А
  • Н
  • У
  • 5
  • Н
  • А
  • Р
  • К
  • О
  • З
  • 6
  • Ш
  • Л
  • Ю
  • З
  • 7
  • Е
  • Н
  • Т
  • І
  • Г
  • У
  • 8
  • Ж
  • Е
  • Р
  • С
  • І
  • Л
  • К
  • І
  • Н
  • І
  • С
  • 9
  • А
  • З
  • И
  • М
  • У
  • Т
  • 10
  • Д
  • Е
  • З
  • И
  • Н
  • Ф
  • Е
  • К
  • Ц
  • И
  • Я
  • 11
  • А
  • П
  • А
  • Т
  •  
  • 12
  •  
  • 1
  • Т
  • О
  • К
  • С
  • И
  • Н
  •  
  • 2
  • Ө
  • Р
  • Т
  • 3
  • Т
  • А
  • К
  • Е
  • Л
  • А
  • Ж
  • 4
  • Е
  • С
  • Т
  • Е
  • Н
  • Т
  • А
  • Н
  • У
  • 5
  • Н
  • А
  • Р
  • К
  • О
  • З
  • 6
  • Ш
  • Л
  • Ю
  • З
  • 7
  • Е
  • Н
  • Т
  • І
  • Г
  • У
  • 8
  • Ж
  • Е
  • Р
  • С
  • І
  • Л
  • К
  • І
  • Н
  • І
  • С
  • 9
  • А
  • З
  • И
  • М
  • У
  • Т
  • Ғ
  • 10
  • Д
  • Е
  • З
  • И
  • Н
  • Ф
  • Е
  • К
  • Ц
  • И
  • Я
  • 11
  • А
  • П
  • А
  • Т
  • Й
  •  
  • Төтенше жағдайларды жою

Қаралатын сұрақтар:

  • Төтенше жағдайлардың түрлері мен сипаттамалары
  • Төтенше жағдайлардың алдын алу  және олардан қорғану шаралары
  • Төтенше жағдайларды жою жұмыстары
  • Аудан, және ауыл әкімдерінің  төтенше жағдай саласы бойынша атқаратын міндеттері.

Табиғи сипаттағы ТЖ – дүлей зілзала (жер сілкінісі, сел, көшкін, су тасқыны және басқалар), табиғи өрт, індеттер мен малдың жұқпалы аурулары, ауылшаруашылық өсімдіктерінің және ормандардың кеселдері мен зиянкестері арқылы зақымдануын туғызатын ТЖ-лар.

  • Табиғи сипаттағы ТЖ – дүлей зілзала (жер сілкінісі, сел, көшкін, су тасқыны және басқалар), табиғи өрт, індеттер мен малдың жұқпалы аурулары, ауылшаруашылық өсімдіктерінің және ормандардың кеселдері мен зиянкестері арқылы зақымдануын туғызатын ТЖ-лар.
  • Техногендік сипаттағы ТЖ — өнеркәсіп, көлік авариялары және басқа да авариялар, өрт (жарылыс), күшті әсер ететін улы, радиоактивті және биологиялық жағынан қауіпті заттарды тарататын (тарату қаупі бар) авария, үйлер мен ғимараттардың кенеттен қирауы, бөгендердің бұзылуы, тіршілікті қамтамасыз ететін электр-энергетика және коммуникация жүйелеріндегі, тазарту құрылыстарындағы авария туғызған ТЖ.

ҚР Үкіметінің 2004 жылғы 13 желтоқсандағы №1310 қаулысымен бекітілген “Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар жіктемесіне” сәйкес жіктелді

  • ҚР Үкіметінің 2002 жылғы 24 желтоқсандағы №1351 қаулысымен бекітілген “Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындауына әкеліп соққан апаттардың себептерін тексеру ержесіне” сәйкес объектілік және жергілікті ауқымдағы тж-ды ТЖД тарапынан құрылған комиссия зерттейді.

Комиссия құрамына:

ҚР «Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туралы» Заңының 14 бабына сәйкес алдын алу шараларына:

  • ҚР «Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туралы» Заңының 14 бабына сәйкес алдын алу шараларына:
  • — ғылыми зерттеулер, жағдайды қадағалау, бақылау, ТЖ пайда болуына әкеп соғуы мүмкін аварияны, зілзала мен апатты болжау және олардың қаупі туралы хабарлау;
  • — ТЖ саласындағы білімді насихаттау, халықты және мамандарды оқытып-үйрету, қорғану шаралары жатады.

Төтенше жағдайларды жою жұмыстарына – ТЖ пайда болған кезде жүргізілетін және адамдардың өмірін сақтап, денсаулығын қорғауға, залал мен материалдық шығындар көлемін азайтуға, сондай-ақ ТЖ аймағының одан әрі таралмауына бағытталған құтқару, авариялық-қалпына келтіру жұмыстары мен басқа да кезек күттірмейтін жұмыстары жатады.

  • Төтенше жағдайларды жою жұмыстарына – ТЖ пайда болған кезде жүргізілетін және адамдардың өмірін сақтап, денсаулығын қорғауға, залал мен материалдық шығындар көлемін азайтуға, сондай-ақ ТЖ аймағының одан әрі таралмауына бағытталған құтқару, авариялық-қалпына келтіру жұмыстары мен басқа да кезек күттірмейтін жұмыстары жатады.

Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде халықты, аумақты және шаруашылық жүргізуші объектілерді қорғаудың негізгі принциптері мыналар:

  • —         жариялылық және халық пен ұйымдарды болжанып отырған және пайда болған төтенше жағдайлар, олардың алдын алу мен оларды жою жөніндегі шаралар туралы хабардар ету;
  • —         төтенше жағдайлар кезіндегі құтқару, авариялық- қалпына келтіру және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу міндеттілігі, шұғыл медициналық жәрдем көрсету, тұрғындарды және зардап шеккен қызметкерлерді әлеуметтік қорғау, төтенше жағдайлар салдарынан азаматтардың денсаулығы мен мүлкіне, қоршаған ортаға және шаруашылық жүргізуші объектілерге келген зиянды өтеу болып табылады.

Ситуациялық сұрақ

Тест

  • Таулардан көшкін құласа, Сүйеніш болар сол адам. Апаттан біреу жыласа, Жұбаныш болар сол адам ! Қайырмасы (Припев): Құтқарушы! Батыр да батыл от болар, Құтқарушы! Апатың сәтте жоқ болар! Өрліктің өзі, Елдіктің сөзі, Ерліктің көзі — тек солар, тек солар! Шумағы (куплет): Қар басса тірлік жолдарын, Құтқарып жүрген сол адам. Өрт басса дала орманын. Сөндіріп жүрген сол адам. Қайырмасы (Припев)

Үй тапсырмасы

  • Берілген жаңа тақырыптың анықтамаларын толықтырып конспект жазу, жаңа сабаққа қатысты әр студен 1 сөзжұмбақтан құрап келу

Каталог: uploads -> doc -> 0097
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0097 -> Сабақ. Пән: Қазақ әдебиеті. Топ: №47. Күні: Тақырыбы: Шоқан Уәлиханов. Сабақтың мақсаты: Білімділік
0097 -> Сабақтың тақырыбы: Абдул-Хамид Мархабаев «Ғарыштағы қымыз»
0097 -> Сабақ №1 Күні: Сынып: 9 Тақырыбы: Қазақстанның экономикасы: өткені, қазіргісі, болашағы. Мақсаттары
0097 -> Күні: 13. 10. 2016 жыл Тақырып: «Азаттық жырының ақтаңгері» Мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет