Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
9.4В Атом ядросы
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 9
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Ядролық реакциялар.
Радиоактивті ыдырау заңы
|
Осысабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
9.6.1.11 ядролық реакцияның теңдеуін шешуде зарядтық және массалық сандардың сақталу заңын қолдану;
9.6.2.2 радиоактивті ыдыраудың ықтималдық сипатын түсіндіру;
9.6.2.3 радиоактивті ыдырау заңын есеп шығаруда қолдану
|
Сабақ мақсаттары
|
Жұптық және топтық жұмыстарды орындау арқылы оқушылардың коммуникативтік дағдыларын дамыту.
|
Жетістік критерийлері
|
- ядролық реакциялардың теңдеулерін шешуде сақталу заңдарын қолданады.
- радиоактивті ыдырау заңын түсінеді есептер шығаруда формулаларды қолданады;
- жартылай ыдырау периодын, соның ішінде графикалық әдіспен есептейді.
- Радиоактивті ыдыраудың кездейсоқ қасиеттерін біледі және түсінеді;
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология
ENGLISH
|
KAZAKH
|
RUSSIAN
|
Decay Law
|
Ыдырау заңы
|
Закон распада
|
Half-life
|
Жартылай ыдырау периоды
|
Период полураспада
|
Random
|
Кездейсоқ
|
Случайный
|
Spontaneous
|
Спонтандылық
|
Самопроизвольность
|
Curve
|
Иілген сызық
|
Кривая
|
Activity
|
Активтік
|
Активность
|
Counts number
|
Импульстер саны
|
Число ипмульсов
|
Unstable
|
Тұрақсыз
|
Неустойчивый
|
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Ыдырау заңының графигі қисық сызық (гипербола) болып келеді.
Radioactivity is a spontaneous and random decay of an unstable nuclei with emission of alpha and beta particles and is usually accompanied with gamma ray photons …
|
Құндылықтарды дарыту
|
Өзіне және өзгелерге құрмет:
Сұрақ жауап кезінде ойын жүйелеп айтады және өзгелердің жауабын тыңдай білулерін
Ынтымақтастық:
Берілген тапсырмаларды жұппен және топпен бірлесе отырып орындау
|
Пән аралық байланыстар
|
Тілдік мақсаттарды жүзеге асыру үшін сабақтағы негізгі физикалық терминдерді, негізгі ұғымдарды ағылшынтілінде беру
Математика – математикалық статистика
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Үй тапсырмасын орындауда қажетті ресурстардың интернеттен және арнайы дайындалған google дискідегі ресурстарға қатынауға мүмкіндік жасалады.
|
Бастапқы білім
|
Радиактивтік;
Ығысуережесі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5 мин
|
1) Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру және жетістік критерийлерін белгілеу.
Терминологиямен таныстыру. Бағалау парағын тарату.
|
Слайд
Бағалау парағы
|
Сабақтың ортасы
10 мин
5 мин
15 мин
|
2) Жаңа тақырып бойынша талдау жасау. Тапсырмалар орындау. Мұғалім оқушылармен бірге ядролық реакцияларға талдау жасайды. Тақырып бойынша тапсырмалар орындайды. Тапсырмалар соңында жауап парағы көмегімен оқушылар өз жұмыстарын тексеріп, бағалау парағына өз жетістіктерін бағалайды.
Жұмыс түрі: сынып көлемінде жеке жұмыс.
Бағалау: сабақ барысында оқушы өзін-өзі бағалау мақсатында бағалау парағы қолданылады, мұғалім комментарийі.
Дифференциация: қажет болған жағдайда мұғалім үлгермеуші оқушыларға әдістемелік қолдау көрсетеді.
3) Fill the gaps. Оқушылар радиоактивті ыдырау заңы және жартылай ыдырау периоды тақырыбы бойынша берілген мәтіннің қалып кеткен кілт сөздерін толтырады. Тақырып мазмұнындағы видео ұсынылады. Тапсырма соңында жұптағы оқушылар жұмыстарын өзара тексеріп, бағалау жүргізеді.
Жұмыс түрі: жұптық жұмыс.
Бағалау: өзара бағалау, сабақ барысында оқушы өзін-өзі бағалау мақсатында бағалау парағы қолданылады.
Дифференциация: тапсырма мазмұны визуал, кинестетик және аудиал қабылдау типтеріндегі оқушылардың барлығын қамтиды.
4) Бекіту тапсырмалары. Оқушыларға өздік жұмыс ретінде тапсырмалар ұсынылады. Тапсырма соңында оқушылар жауап парақтарын пайдаланып, өз жұмыстарына талдау жасайды.
|
Қосымша 1
Қосымша 2
Қосымша 3
Қосымша 4
|
Сабақтың соңы
5 мин
|
Бағалау парағын пайдаланып, мұғалім оқушылардың сабақ барысындағы жетістіктеріне талдау жасайды. Оқушыларға кері байланыс береді.
|
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Сабақ барысында орындалатын тапсырмалар жеңілден қиынға қағидаты негізінде дайындалды. Қолданылған әдіс-тәсілдерден оқушылардың қабылдау типтері ескерілді.
|
Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдер:
Жетістік критеррий бойынша бағалау, бағалау парағын қолдану, өзін-өзі бағалау, өзара бағалау
|
Денсаулық сақтау технологиялары:
Оқушыны партада дұрыс және түзу отырыуын қамтамасыз ету
Көз ауыруларының алдын алу үшін жарықпен қамтамасыз ету
Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау:
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|