Ашық сабақ
Түлкібас ауданы, Састөбе ауылы
А.С.Макаренко атындағы жалпы орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі Нурмаханова Бибигуль Толегенова
Сыныбы-1
Пәні: Қазақ тілі
Тақырыбы: Оқымысты бала. Буын
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Буын туралы түсінігін пысықтау. Мәтінмен таныстырып, мазмұнын меңгерту.
Дамытушылық: ой-өрісін, ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту. Өз ойын жеткізе білуге, сауатты жазуға, оқуға дағдыландыру. Сөз қорын байыту.
Тәрбиелігі: алған білімін өмірде қолдануға, адамгершілікке, еңбек-сүйгіштікке, ұқыптылыққа, ана тілін құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: кесте, кеспелер.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың типі: жаңа сабақты топтастыру.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау.
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі
Балалардың құрал-жабдықтарын алғызып дайындау.
Психологиялық дайындық.
Гүл өсірсең терлеп,
Мұның аты – еңбек.
Кесте тіксең зерлеп.
Мұның аты – еңбек.
Сабағыңа жөндеп
Әзірленсең – еңбек
Қиындықтың бәрін
Еңбек қана жеңбек.
Смайликтерден көңіл-күйді білдіреді.
Өткен тақырыптарды қайталау;
Балалар дыбыс, әріп, дауысты және дауыссыз дыбыстар, жуан-жіңішке дыбыстар, буын туралы сұрақтарды бір-біріне қояды.
ІІ Үй тапсрымасын тексеру.
64-жаттығу. Ерт-те, ұрт-та, айт-па;
Құ-мырс-қа, жұ-мырт-қа, ше-гірт-ке.
«Төзім» әңгімесінің мазмұнын сұраймыз.
Бұл әңгімеден қандай үлгі алдық? Әжесінің Аяулымға айтқан сөзін кім тауып оқып береді.
Төзіммен тыңдасаң, сен де ұғар едің. Ықылас болса, төзім де болады.
ІІІ Жаңа сабақ.
Жұмбақ шешу:
И дыбысының қай әрібі дауысты дыбыстың жанында кездеседі? Й
«Сең» дегенде,
«Кең» дегенде
«Тең» дегенде,
«Ең» дегенде
Тұратын соңғы әріп –
Қай әріп? (ң)
Әрі дауысты, әрі дауыссыз.
Кездеседі барлық сөзде.
Бұл қай әріп? (у).
– Осы й, ң, у дыбыстар сөздің ортасында кездескенде қалай буынға бөлуге болатынын үйренеміз.
Й, у, ң дыбыстары екі дауысты дыбыстың ортасында кезедсіп тұрса, онда екінші буынның басында айтылады.
Тақтаға сөздер жазылады, оларды буынға бөлу қажет.
О-йын-шық жа-ңа-лық а-уа
Қа-йың қо-ңы-рау а-уыл
Мо-йын жа-ңылт-паш да-уыс
Же-ңіс
Те-ңіз қа-уын
Же-ңіл ба-уыр
Дәптермен жұмыс.
Дүниетанумен байланыс (қазір қай мезгіл және нешінші ай мен күн епкендігін сұраймыз. Күннің ауа-райын бақылайды. Яғни, күн ашық немесе күн бұлтты).
Көркем жазу: Нн. Нан.
О-йын-шық, қа-йың, қо-ңы-рау, а-уыл, ба-уыр.
Ережені айтқызу. Және «көбейеді» сөзінде ғана үшінші буыннан басталатынын аңғарту.
66-жаттығу. Төмендегі бір буынды сөздерді оқиды. Бір буныды сөздер буынға бөлінбейтіні байқату.
Ай, ақ, ат, ән, ас, ін, оң, он, сүт, қаз, жаз, көл, көз, сөз, доп, шөп.
Математикамен байланыс: мәні он болатын өрнектерді құру (5+5, 6+4, 7+3, 8+2, 9+1)
Сергіту сәті:
Оңға, оңға түзу тұр,
Солға, солға түзу тұр
Алға қарай бір қадам,
Артқа қарай бір қадам.
Жоғары-төмен қарайық
Орнымызды табайық.
Мәтінмен жұмыс. «Оқымысты бала» мәтінін түсініп оқу.
Мәтіннің авторымен таныстыру. Міржақып Дулатов (1885-1935) ақын, жазушы, қоғам қайраткері. Торғай уезі, Сарқопа ауылдық округінде дүниеге келген. Әкесі Дулат – шебер кісі, етік тіккен. Шешесі Дәмеш – әнші кісі.
Сөздік жұмысы:
жазғытұрым-көктемнің аяқталып жазудың келуі;
тырма-еңбек құрал-сайманы
ғылымдар-білім негіздері
Мұғалім мәтінді мәнерлеп оқып береді.
- Балалар, мәтіннен баланың оқымысты не оқымысты емес екендігін байқап тыңдап, отырамыз.
Балалар мәтінді оқиды.
Сұрақ-жауап:
- Әкесі баласына қандай жұмыс тапсырды?
- Тырманы алып, шапқан шөпті жинау.
- Баласы не деп жауап берді?
- қазақ сөздерін ұмытып, «тырма» деген сөздің не екенін білмейтінін айтты.
- Бала қандай жағдайға душар болды?
- Сол сәтте, тырманың басын байқамай басып кетіп, сабы тақ етіп маңдайына келіп тиеді.
- Оқымсыты баланың бұл қылығын қалай түсінесің?
Оқымысты балаға мінездеме береміз:
4. Сабақты қорыту;
- Бүгінгі сабақта буынға қатысты не үйрендік? Й, у, ң екі дауысты дыбыстың ортасында келсе, екінші буынның басында айтылатынын.
- «Оқымысты бала» мәтіннің авторы кім? М.Дулатов
- Мәтіннен қандай үлгі аламыз? Жат қылықтан аулақ болуға
5. Бағалау.
6. Үйге тапсырма беру: «Оқымысты бала» мәтінін түсініп оқу. Ереже жаттау.
Достарыңызбен бөлісу: |