Сабақ түрі : Жана білімді менгерту сабагы. Сабақтын әдіс-тәсілдері : Мәнерлеп оқу, баяндау, сұрақ-жауап, көрнекілік қолдану



Дата31.12.2019
өлшемі17,85 Kb.
#54452
түріСабақ
Сабақ тақырыбы: С. Торайгыровтын шыгармашылыгы мен өміріне шолу

Сабақ мақсаты: С. Торайгыровтын шыгармашылыгы мен өміріне шолу жасап, туган жерге, өнер-біліміне, қазақ еліне сүйіспеншілік. Жана өмірден жақсылық күткен ақыннын бейнесі.

Дамытушылық: интерактивті тақтамен слайд арқылы оқушылардын дүниетанымын кенейту, мәнерлеп оқуга, ауысша мәлімдеуге дамыту.

Тәрбиелік: оқушыларды, халқын, ақынды, тілді құрметтеуге, елін сыйлауга тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Жана білімді менгерту сабагы.

Сабақтын әдіс-тәсілдері: Мәнерлеп оқу, баяндау, сұрақ-жауап, көрнекілік қолдану.

Көрнекілік: Ақын портреті, тірек-сызба, слайд.

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезені. Класты үш топқа бөлу

  2. Үй жұмысын тексеру. Карточкалар тарату

І. Абайдын бір өленін жатқа оқы

ІІ. Абайдын өмірбаяны мен шыгармалары жайлы сөйле

ІІІ. Абайдын қара сөздерінін тәрбиелік мәні


  1. Бүгінгі өтетін тақырыбымыз: С. Торайгыровтын өмірі мен шыгармашылыгына шолу.

Мұгалім: С. Торайгыров- қазақ халқынын ХХ гасыр басындагы аса көрнекті ақын-жазушысы. Ол- ұлы Абай дәстүрін жалгастырушы. Өзі өмір сүрген қогам шындыгын, қайшылыгын бейнелей білген ақын. Сендер оган сабақ барымында көз жеткізесіндер деп ойлаймын.

І топ. Өмір жолы мен шыгармашылыгы жайлы сөйлейді. Слайд көрсетеді.

Оқушы: Өмір жолы. С. Торайгыров 1893 жылы 2* қазанда қазіргі Ақмола облысынын Қызылту ауданында туылган. Бір жасында анасы өліп, әкесінін тәрбиесінде болган, онын балалык жастык шагы Баянауыл өнірінде өтеді.Кедейлігінен «Шоқпыт» аталган әкесі Әубәкір ақ көніл, жомарт, әрі айқанынан қайтпайтын қайсар жан еді.

Мұгалім: «Шоқпыт» сөзіне анықтама бере кету. Әкесі өте кедей болгандықтан осылай атап кеткен.

Оқушы: Хронологиялық таблица бойынша сөйлейді. І топтын оқушылары кезектесіп өз ойларын айтыа кетеді.

Мұгалім: Рақмет, балалар, жақсы. Сұлтанмахмұт осы аза гана гұмырында артына өлместей мұра қалдырып кеткен. Өздерін естіп отыргандай ауыз толтырып айтатын білімі деп болмаган. Ақын өзі айтқандай:

Секілді өмір қысқа жарты тұтам,

Аз өмірді ақындық жолга бердім,- деп келесі сөз кезегін жырларына берейік.

ІІ топ. Оқушы: С. Торайгыровтын лирикалық өлендерінін сипаты әр алуан. Оларда өмір тауқыметінен шаршаган ақыннын басындагы ауыр халге жүрегі сыздагын аяныш пен жанашырлық сезім де, болашаққа сенген, сол үшін күрескен азаматтын перзенттік патриоттыгы бар. Бірақ ақын өлендеріндегі мұн-зар жігерсіз, жасық қайгы емес, ақын алдындагы өміріне зор үмітпен қарайды. ІІ топ оқушылары автордын лирикалық шыгармалырынан үзінділер оқып слайдтар көрсетті.

ІІІ топ. Автордын «Қамар сұлу» романы бойынша көрініс көрсетті.

Мұгалім: С.Торайгыров жайлы біраз жұмыстар жасап, қамтыгын екенсіндер, бірақ ол кісі сатира, ирония жанрынада қалам тартты гой. Біз оны сендермен білеміз. Мысалы: «Бір адамга» өлені атақты Шорман биге арналган сатира еді.

Бекіту: Бүгінгі сабақты бекітейік, ол үшін тақтадагы сызбаны толтыру керек

Топтастыру: ---- С.Т. кім?----

Ойды осылай қорытсақ, дыбыстар қалай сөйлейді екен назар аударайық.

С- санлақ

Ұ- ұлагатты

Л- лайықты

Т- талганпаз

А- арлы

Н- намысшыл



М- махаббатты

А- айбынды

Х- халықшыл

М- мақсатшыл



Ұ- ұлы

Т- талант Дыбыстар осылай сөйлесе біздін галым агаларымыз бен ақын-жазушыларымыз да өз пікірлерін айтқан. Олар ақынды әр қырынан көре біліп қз ойларын сарқып айтқан «құйрықты жұлдыздай жалт етіп» әдебиетімізге мол олжа әкелгенін айтады.



Осыдан артық айта алмаспыз ойлаймын.

Үйге: С. Торайгыровтын өмір жолы, бір өленін жаттау.

Рефлексия: Бүгінгі сабақта ұнаган кезендері болса, алган әсерлерінді бер-екі ауыз сөзбен не жыр шумақтарымен жеткізуге болады.

Багалау:



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет