Сабақ «Тригонометриялық функциялардың қасиеттері»



Дата19.02.2017
өлшемі118,96 Kb.
#10810
түріСабақ
Үш тілде оқытатын дарынды балалрға арналған мамандандырылған сыныптары бар «Мұрагер» мектебі
Ашық сабақ
«Тригонометриялық функциялардың қасиеттері»

Сынып: 9 «В1»

Пән мұғалімі: Мәтжанова Ж.О.

Қызылорда 2017ж


Сабақ жоспары

«Бекітемін»

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_____________



Пән: алгебра

Сынып: 9 «В1», «Ә1»

Күні:1.02.2017ж

Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық функциялардың қасиеттері

Сабақтың мақсаты:


  • Білімділік:

    • Тригонометриялық функциялардың қасиеттері ұғымын бекіту;

    • Тригонометриялық функциялардың таңбаларын, тақ-жұптығы және периодтылығы түсініктерін ұғындырып, оларды есептер шығара білу бейімділіктерін қалыптастыру;

  • Дамытушылық:

    • талдау, алынған білімді қолдана білу.

  • Тәрбиелік:

    • Оқушылар бойында ұқыптылық, білімге құштарлық,адамгершілік қасиеттеріне тәрбиелеу;

    • Оқушылардың белсенділігін дамытуға жағдай жасау.

Сабақ типі: жаңа тақырыпты меңгеру сабағы

Сабақ түрі: жаттықтыру-практикум

Әдісі: ізденушілік, зерттеу, практикалық және өзіндік жұмыс

Бақылау түрі: өзіндік және өзара, мұғалім тұрғысынан бақылау

Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, сызба-плакат, үлестірме материал, бағалау парақтары

Сабақтың құрылымы:

І. Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)

ІІ.Үй жұмысын тексеру (5 мин)

III. «Ойлайық , кім ойшыл». Бұрыштың градустық және радиандық өлшемдеріне қажетті анықтамалар мен формулаларды қолданудағы білім мен біліктің практикада қажеттілігін сезіну. Сабақта одан әрі жұмыс істеудегі оқушылардың белсенділіктерін арттыру (5 мин)

ІV. Жаңа тақырыпты меңгеру (8 мин)

V. Жаңа тақырыпты бекіту :

- Оқулық бойынша жұмыс. (7 мин)

- Өткен тақырыптардан ОЖСБ тапсырмалары. Тест. (15 мин)

VIII. Сабақты қорытындылау және үй жұмысына нұсқау беру ( 2 мин)
Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру

Бағалау парағы «Досыңды бағала»

Оқушы аты:______________________



р/с

Үй жұмысы

Теорияны қайталау

Оқулықпен жұмыс


Тест тапсырмалары

Деңгейлік есеп

Жалпы ұпай

Мұғалім бағасы


























Бағалау критерийлері:

Барлығы жақсы, жұмысы қатесіз, белсенді – 3 ұпай

Барлығы жақсы, 1-2 қатесі бар, белсенділгі орта – 2 ұпай

Барлығы жақсы,2-ден артық қатесі бар, белсенділігі төмен – 1 ұпай

Бағалау критерийлері:

Барлығы жақсы, жұмысы қатесіз, белсенді – 3 ұпай

Барлығы жақсы, 1-2 қатесі бар, белсенділгі орта – 2 ұпай

Барлығы жақсы,2-ден артық қатесі бар, белсенділігі төмен – 1 ұпай


II. Үй жұмысын тексеру «Теориялық қайталау»

Сұрақ-жауап.

  • 1. “Тригонометрия” сөзі қандай мағына береді?

  • 2. Бұрыштың бірлік өлшемдері қандай?

  • 3. Радиандық өлшемі белгілі доғаның бұрыштық өлшемін градустық өлшеммен қалай өрнектеуге болады?

  • 4. Градустық өлшемі белгілі доғаның бұрыштық өлшемін радиандық өлшеммен қалай өрнектеуге болады?

  • 5. Градус арқылы өрнекте: 2π/5рад

  • 6. Радиан арқылы өрнекте: 30°, 120°

  • 7. Синус және косинус үшін30°, 45° және 60° бұрыштағы мәндерін айтыңыз.



IV. Жаңа тақырыпты меңгеру. Тригонометриялық функциялардың қасиеттері.

Тригонометриялық функциялардың анықтамасы бойынша әрбір функциясының таңбасы

( «+», «-») жылжымалы радиустың координатасының таңбасына тәуелді, яғни оның соңы қай координаталық ширекте жатқанына байланысты.

1) Әрбір ширектегі тригонометриялық функциялардың таңбалары

Ширек

І

ІІ

ІІІ

ІV

Sin α

+

+

-

-

Cos α

+

-

-

+

Tg α

+

-

+

-

Ctg α

+

-

+

-

Sin(-α)= -sinα, cos(-α) = cosα, tg(-α)= -tgα, ctg(-α) = -ctgα

Тригонометриялық функцияның аргументіне толық 2π бұрышын қанша рет қоссақ та функцияның мәні өзгермейді, яғни периодты функциялар.

sinα > 0 (I; II ширекте) cosα > 0 (I; IV ширекте) tgα; ctgα > 0 (I; III ширекте)

sinα < 0 (III; IV ширекте) cosα < 0 (II; III ширекте) tgα; ctgα < 0 (II; IVширекте)

Жоғарыда жылжымалы радиустың толық айналым (бұру) жасауын қарастырдық. Егер жылжымалы радиус әрі қарай өзінің жылжуын жалғастырса, онда ол қайтадан алғашқы орынға оралады. Басқаша айтқанда, тригонометриялық функциялар 0 мен 2π аралығындағы мәндерді қабылдайды. Бұл мәндер бірнеше толық айналым жасасада өзгермейді. Осындай қасиеттері бар функциялар периодты функциялар деп аталады. Тригонометриялық функцияның аргументіне толық 2π бұрышын қанша рет қоссақ та, функцияның мәні өзгермейді.
2) Тригонометриялық функциялардың периодтылығы және тақ-жұптығы:

y=sinα; y=cosα ; y=tgα ; y=ctgα – периодты функциялар.

Егер аргументтің таңбасы өзгергенде функцияның таңбасы да өзгерсе, онда функция тақ, ал егер аргументтің таңбасы өзгергенде функцияның таңбасы өзгермесе, онда функция жұп.

Тригонометриялық функциялардың жұптылығымен және тақтылығы:

cos(-α) = cosα – жұп

sin(-α) = - sinα; tg(-α)=-tg α; ctg(-α)=-ctg α - тақ


V. Жаңа тақырыпты бекіту

5.1.Сыныпта орындалатын тапсырмалар: А. №383(тақтары); В. №389, 391


5.2. ОЖСБ (тест) тапсырмалары

1. Өрнектің таңбасын анықтаңдар:  және :

А) +;+ ә) +;- б) -;+ в) -;-

Жауабы: Ә

2. Функцияның ең кіші периодын анықта:



 және 

А) 4π; 8 π ә) 2π; 2 π б) 8π; 16 π в) 0,5π; 0,25 π

Жауабы: б


  1. f(x)= 3x3 - 4tg2x функциясының жұп-тақтығын анықтаңдар:

А) жұп ә) тақ б) жұп та, тақ та емес в) анықтау мүмкін емес

4. Өрнекті ықшамдаңдар: cos4 α +sin2α cos2 α.

А) cos2 α ә) cos2 α+1 б) sin2 α в) 1

5. Дұрыс 9-бұрыштың бұрышын градус есебімен табыңдар

6. Өрнектің таңбасын анықта: sin 2340°tg760°

7. f(x)= 7-3cosx функциясының жұп-тақтығын анықтаңдар:

А) жұп ә) тақ б) жұп та, тақ та емес в) анықтау мүмкін емес

8. Функцияның ең кіші оң периодын анықта:

Y=cos6x y= tg2πx

А) 2π; π ә) 6π; π б) 18π; 4 π в) π/3; 1/2

Жауабы: в

9. өрнегін ықшамдаңыз:

А) cos2 х ә) cos2 х+1 б) sin2 х в) 1

Жауабы. Б)

10.  болса, sinα мәнін есептеңіз. Мұнда 0° <α< 90°

a)  ә)  б)  в) 1

жауабы б)
VIII. Сабақты қорытындылау: Белсенді қатысқан оқушылар бағалау парақтары бойынша бағаланады.

Сұрақтар: Сабақтың барысында нені білдік? Нені үйрендік ?



ӀX. Үй жұмысы

1. Теориялық материалдарды қайталау

2. §3 оқу, қасиеттерді жаттау, №383 (жұптары), 391 (жұптары).

Қордағы септер:



Деңгейлік тапсырмалар (жұптық жұмыс)


Каталог: uploads -> doc -> 0586
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0586 -> Сабақтың мақсаты : Қысқаша көбейту формулалары бойынша білімдерін тексеру. Ойлау қаблетін дамыту
0586 -> Сабақ: Синонимдердің мағыналық айырмашылығын ажыратудың жолдары. Мектеп: «№7 мектеп-гимназиясы» кмм


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет