Сабаққа негізделген оқу мақсаты Аминқышқылдарының алынуы мен қасиеттерін білу Сабақ мақсаттары



Дата09.11.2022
өлшемі357,29 Kb.
#157303
түріСабақ
Байланысты:
химия ашық сабақ


Абай атындағы қазақ орта мектебі КММ

Аминдердің алынуы және қасиеттері

Күні:

Мұғалімнің есімі: С.Нұрсауле

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабаққа негізделген оқу мақсаты

Аминқышқылдарының алынуы мен қасиеттерін білу

Сабақ мақсаттары

Амин қышқылдарының құрылысын біледі

Алыну мен қасиеттерін түсінеді

Қолданылуы мен маңызды өкілдерін ажыратады

Бағалау
критерийлері

Амин қышқылдарының құрылысын біледі
Алыну мен қасиеттерін түсінеді
Қолданылуы мен маңызды өкілдерін ажыратады

Тілдік мақсат

Оқушылар: Ақуыздардың қасиеттерін саралайды.

Негізгі сөздер мен тіркестер: Ақуыздар , эфирлену реакциясы, радикалдық реакциялар

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба? мысал келтіру арқылы көз жеткізу.

Жазылым бойынша ұсыныстар:Химиядан өзіндік жұмыс дәптерімен,сөздік дәптермен жұмыс жүргізу.



Құндылықтарды дарыту

Мәңгілік ел

Пәнаралық байланыс

Физика, биология

Алдыңғы оқу

Карбон қышқылдары туралы осы күнге дейінгі алған білімдерін тиянақтайды. Оларды өмірмен байланыстыратын болады.

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар



Басталуы (Кіріспе)

(4 мин)


1Ұйымдастыру кезеңі
а)Сәлемдесу;
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Сиқырлы қалам» жаттығуы
Оқушыларды ЖАДА арқылы «көпірше» орнатамын.

Сиқырлы қалам,стикер

Үй тап сырмасын сұрау(4 мин)

«Ыстық орындық» арқылы үй тапсырмасы сұралады
Күрделі эфирлердің изомерлері
Маңызды өкілдері
Аминдердің құрамы
Физикалық қасиеттері және табиғатта кездесуі

қағаздар

Ортасы (20мин)




Аминқышқылдары-молекула құрамында көміртек радикалымен байланысқан амин тобы -NH2 және корбоксил тобы –СООН болатын заттар. Жалпы формуласы (NH2)R(COOH).
Аминқышқылының қарапайым өкілі-аминсірке қышқылы NH2-CH2-COOH.

Амин қышқылдары:
NH2-CH2-COOH- сіркеамин қышқылы
NH2-(CH2)2-COOH-аминпропин қышқылы
NH2-(CH2)3-COOH-аминмай қышқылы
NH2-(CH2)4-COOH-аминвалериан қышқыл
NH2-(CH2)5-COOH-аминкапрон қышқылы
NH2-(CH2)6-COOH-аминэнант қышқылы

Физикалық қасиеттері және құрылысы
Қарапайым алифатты аминдер (метиламин, этиламин, диметиламин) газ тәрізді заттар, суда жақсы ериді. Иістері аммиактың иісіне ұқсас. Ортаңғы аминдер сұйық заттар, иістері балықтың иісін еске түсіреді. Құрамында көміртек атомы көп аминдер — иіссіз, қатты заттар. Көміртек тізбегіндегі көміртектің саны өскен сайын суда ерігіштігі төмендейді. Аминдер органикалық,еріткіштерде (бензол, т.б.) жақсы ериді. Анилин түссіз май тәрізді, улы зат. Суда нашар ериді, ал органикалық еріткіштерде жақсы ериді. Ауада тотығып, қоңыраяды .


Флипчарт, түрлі – түсті қаламдар,



Қорытынды (7мин)

Оқушылар білімін «екі жұлдыз бір тілек» әдісімен кері байланыс алынып қорытынды жасалды.
1.Сіз бүгін нені білдіңіз?
2.Сіз үшін не тиімді болды?
3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты?
Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланды.
Үйге тапсырма: « Карбон қышқылдары » 4,5-жаттығу




Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?



Бағалау. Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Қауіпсіздік және қорғау ережелері
АКТ –мен байланыс



Оқушыларға ЖАДА арқылы «көпірше» орнатамын Қабілетті оқушыларға есептер жинағынан есептер шығартамын.

Мадақтау арқылы ынталандырамын.« ПОПС» әдісімен кері байланыс

Ұқыптылыққа,жылдамдыққа, белсенділікке тәрбиелеу

Рефлексия (4мин)
Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз?




Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.

2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1.

2.


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет