Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) Анализ және интерпретация



Дата06.01.2022
өлшемі18,33 Kb.
#110299
түріСабақ

Қысқа мерзімді жоспар

Мектеп

Н.Тілендиев атындағы облыстық мектеп-интернат

Пән

Әдебиет

Мұғалім

Ташенова К. Б.

Күні

12.04.2021ж

Сынып

9

қатысқандары:

қатыспағаны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

4-ші. Мәңгілік ел – мәңгілік мұраты

Сбақ тақырыбы

Н.Айтұлы «Бәйтерек» поэмасы

Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Анализ және интерпретация

9.2.2.1. Автор бейнесінің идеялық –стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау



Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады:

Автор бейнесін идеялық мазмұнын білу;



Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөлін түсіну;



Кейбір оқушылар орындай алады:

Автор стиліне сүйене отырып, қазақ халқының өткен тарихы мен бүгінгі заманын салыстырып талдау;



Бағалау критерийлері

Автор бейнесін идеялық мазмұнын біледі;

Автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөлін түсінеді;

Автор стиліне сүйене отырып, қазақ халқының өткен тарихы мен бүгінгі заманын салыстырып талдайды;


Ойлау деңгейі

Білу, түсіну, талдау

Тілдік мақсат:


Оқушылар орындай алады;

Тапсырмаға байланысты:суреттейді,салыстырады, табады,талдайды

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Мәнгілік ел,

Диалог құруға/ рөлдерді талдауға арналған пайдалы тіркестер:

Қазақ халқының өткен тарихы мен бүгінгі заманын салыстырып топта талқылайды;

Талқылауға арналған сұрақтар:

1 «Бәйтерек» поэмасында қандай мәселелер көтереді?

2 «Бәйтерек» деген сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер?

Құндылықтарға баулу

Қазақстандағы қоғам мен дамудың әл ауқатына жауапкершілікпен сезіндіру және қалыптастыру

Пән аралық байланыс

Қазақстан тарихы, қазақ тілі

Алдыңғы оқу

9.1.1.1 Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;

Н.Айтұлының өмірі мен шығармашылығын біледі.




Жоспар

Жоспар

ланған

уақыт

Сабақ кезеңдері

Ресурстар

Басы

2 мин.
5мин



Ұйымдастыру кезеңі:

Ынтымақтастыру атмосфераны орнату

Өз туған еліне жақсы тілектеріңді арнаңдар деп сәлемдеседі:



Топқа бөлу.

(І)Хан шатыр (ІІ) Пирамида

(ІІІ) Бәйтерек (ІV) Думан

Үй тапсырмасын сұрау ( топтық жұмыс)

«Сұрақ- жауап алаңы» әдісі. /Топтатарға ауызша сұрақ қоямын, оған жылдам жауап беру керек /

-Н.Айтұлы қай жылы,қай жерде дүниеге келген?

-Алғашқы кітабы қалай аталады және қай жылы шықты?

-2006 жылы қандай поэмалары шыққан?

-Н.Айтұлы қандай ордендермен марапатталған?

-Н.Айтұлының қандай аударма кітаптарын білесіңдер?



(Оқушы мен мұғалім арасындағы сұхбатқа мән беремін, оқушының сөздік қоры мен сөйлеу мәнеріне байланыстыра алатынына көз жеткізем.)

Дескрипторы:

- Ақынның өмірі жайлы біледі;

-Поэмаларын атап,ажырата алады;

Қалыптастырушы бағалау: Сұрақ-жауап қоя отырып, мақтау, мадақтау арқылы бағалаймын.

Топқа бөлу

Сұрақ –жауап


Ортасы 5 мин

25мин

3мин



Сабаққа ақпарат беру:

-Поэмадан үзіндіні оқу;

-Көркемдеуіш құралдары;

-Кейіпкер бейнесін табу;

Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра талдау.

1 – тапсырма (жұптық жұмыс)

«Қос жазба» күнделігі

Шығармадағы автор бейнесін білдіретін үзіндіні тауып, үзіндідегі автор бейнесін талдап, айшықты пікірмен дәлелдеңдер.

Тапсырманың орындалуына қарай қосымша сұрақтар қоямын.

Үзінді

Автор бейнесі







(Кесте арқылы поэмадан үзіндісін оқиды және автор бейнесін таладап , айшықты дәлелдейді.)

Дескриптор:

-Автор бейнесін идеялық мазмұнын біледі;



-Үзіндіні оқып, талдап,өз пікірін айтып дәлелдейді;

Қалыптастырушы бағалау: бірін –бірі бағалайды.

2 – тапсырма (жеке жұмыс)

«Автор мінбері» әдісі /Ортақ тапсырма беріледі, ең құндысын топ басшысы хабарлап автор оқып баяндайды/

«Бәйтерек» поэмасында қандай мәселелер көтерілді? Талдаңыздар !

(Ортақ тапсырма беріледі, жеке-жеке топ ішінде оқып, ең құндысын ұсынады, топ басшы хабарлайды авторы баяндайды)

Дескриптор:

- Автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөлін түсінеді;

-«Бәйтерек» поэмасындағы көтерілген мәселені біледі;

Қалыптастырушы бағалау: Өзін-өзі бағалайды.Мұғалім сұрақ арқылы тапсырманын орындалуын пысықтайды.

3 тапсырма ( топтық жұмыс)

«Ой қозғау» әдісі

Барлық топқа ортақ тапсырма.



«Мәңгілік ел» идеясын қалай түсінесіңдер?

(Постерге жазып,ортақ шешімдерін түсіріп, қорғайды.)



Дескриптор:

-Автор стиліне сүйене отырып, қазақ халқының өткен тарихы мен бүгінгі заманын салыстырып талдайды.

-«Мәңгілік ел» идеясының мағынасын түсінеді;

-Өз ойларын ашық айта алады;

Қалыптастырушы бағалау: Мұғалімнің тапсырмасын оқушылырдың орындаған жұмыстарына кері байланыс беріледі.

Сабақты қорытындылау

«INSTER» картасы

VНені білемін?

-Ненені білмеймін?

+Мен үшін жаңалық?

?мені таң қалдырғаны?













Үйге тапсырма

«Менің елім- Тәуелсіз Қазақстан» тақырыбына эссе жазыңдар.(эссе құрылымы 120-150 сөзден аспауы керек)


Кесте


Оқулық «Арман ПВ» баспасы 9 сынып әдебиет. 244 бет

А/ 4


Түрлі түсті маркерлер

«INSTER» картасы





Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс-

АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

Әр оқушының танымдық қабілетіне байланысты «Қос жазба» күнделігі, «Сұрақ- жауап алаңы», «Автор мінбері» әдістерін таңдадым. Қабілеті жоғары оқушылар шығармадағы көркемдегіш құралдарды тауып, «INSTER» картасы арқылы зерттейді, талдайды, салыстыра отырып өз білімін шыңдайды.

Үй тапсырмада сұрақ-жауап қоя отырып, мақтау, мадақтау арқылы бағалаймын.

1 тапсырмада жұптық жұмыс бірін –бірі бағалайды.

2 тпсырмада жеке жұмыс жүргізу барысында өзін-өзі бағалайды.Мұғалім сұрақ арқылы тапсырманын орындалуын пысықтайды.

3 тапсырмада топтық жұмыстарына мұғалімнің тапсырмасын оқушылырдың орындаған жұмыстарына кері байланыс беріледі



Бүгінгі сабақта әдеби шығарманы қазастан тарихымен, қазақ тілі пәндерімен байланыстырдым. Себебі, Қазақстандағы қоғам мен дамудың әл ауқатына жауапкершілікпен сезіндіру және қалыптастыру. АКТ-ны қолданғанда кестелерді қолданғанда көрсетем.

Рефлекция :

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

Сабақ қалай, қандай деңгейде өтті?





Қорытынды бағымдау

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет