САБАҚ: жаратылыстану
|
Мектеп: Шұбар орта мектебі
|
Күні:06.09.2016ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: А.Оразымбетова
|
СЫНЫП:1
|
Қатысқандар:9
|
|
Оқу мақсаттары
|
Тістердің құрылысын, қызметтерін және оларды күтудің ережелерін білу
|
Бағалау критериилері
|
Ойлау деңгейлері
|
1. «Жеке бас гигиенасы» туралы түсінік алады.
2. Жеке бас гигиенасын сақтау құралдарын қолдануды үйренеді.
3. Тістердің құрылысы мен қызметтерін анықтайды.
|
Білу
түсіну
қолдану
|
Тілдік мақсат
Жеке бас гигиена құралдарына байланысты тілдік сөздермен танысу.
2.Оларды үш тілде айтуды үйрену.
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:
|
Сабын-мыло-soap,тіс пастасы-зубная паста-toothpaste,ормал-полотенце-towel,сусабын-шампунь-shampoo, ,жеке бас тазалығы-гигиена-huqiene,тіс-зуб-tooth.
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
-Сенің жуынатын заттарың бар ма?
-Олар қандай заттар?
-Тісімізді немен тазалаймыз?
-Тіс не үшін керек?
-Жеке бас гигиенасын сақтау керек пе?
|
Не себепті ............ деп ойлайсың?
-Отбасындағы адамдардың жеке басындағы құралдарын пайдалануға бол ма?
-Не себепті әр адамда жеке тіс щеткасы болу керек?
|
ишара:мақтау,мадақтау,жетелеу
|
Алдыңғы оқу:
|
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт есебі
|
Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды өзіңіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз)
|
Ресурс-тар
|
Дерек-көздер
|
Басы
|
Шаттық шеңбері
Салақ болсаң жасыңнан,
Шыбын кетпес қасыңнан,
Таза болсаң жасыңнан,
Бар жақсылық қасыңда.
Таза жүру- әдептіліктің белгісі екенін түсінеді
|
|
|
Ортасы
|
Тапсырмалар
«Ой қозғау» Жұмбақтар шешкізу
Отыз екі батыр,
Бір жерде жатыр (тіс)
Дәмі де жоқ,түсі де жоқ,
Пайдаланбас кісі жоқ.(Су)
Жуынып болғанда ,
Жүреді қолдарыңда (Орамал)
Мына суретте тісті тазалауға нені пайдаланамыз?
Оқушыларға тапқызу.
2.«Тазалық»сөзін топтастыр
тазалық
|
Суреттер,
жеке бас гигиенасына арналған құралдар,буклеттер,
сандықша,сызба,
суреттер
|
Интернет көздері мен ғаламтор
|
Бағалау критериилері
1. «Жеке бас гигиенасын» туралы түсінік алады.
|
Дескриптор
1.Тісті таза ұстау туралы түсінік қалыптасты
2. Тазалық сақтау үшін қандай заттар керек екенін біледі
|
|
|
Тапсырмалар
1.«Кубизм» әдісі арқылы ауызша сұрақ-жауап алу
-Тісімізді қалай күтеміз?
-Тіс адамға не үшін керек?
-Тісті күтпесек қандай жағдайда боламыз?
-Тіс щеткасын қалай сақтаймыз?
Топтастыру әдісі
Сабын
Орамал
Щетка
Сусабын
Не үшін керек екенін, қалай қолданатынын топта талқылап, ортаға шығып айтады
|
|
|
Бағалау критериилері
2. Жеке бас гигиенасын сақтау құралдарын қолдануды үйренеді.
|
Дескриптор
1. Жеке бас гигиеналық құралдарды атай алады.
2.Оларды қалай,қайда қолданылатын біледі.
|
|
|
|
Сергіту сәті:
Тазалықты сүйеміз,
Таза болып жүреміз.
Біз боламыз шыныққан,
Денсаулығы мықты жан.
|
|
|
|
|
Тапсырма.
Тыңдалым
Тістің құрылысы мен қызметі туралы оқушыларға түсіндіріп өту. Түсінгендері бойынша сұрақтар қою
-Тістің құрылысы қандай болады екен?
-Тіс қандай қызмет атқарады?
2.Салыстыру.Венн диаграммасы
Таза бала Салақ бала
Тазалық
|
|
|
|
Бағалау критериилері
3. Тістердің құрылысы мен қызметтерін анықтайды.
|
Дескриптор
1.Тазалықтың пайдасы мен маңыздылығын айта алды.
2.Тістердің құрылысын біледі.
|
|
|
Соңы
|
Бағалау
2. Мадақтау сөздер арқылы «Жарайсың, жақсы, әттеген-ай»
3.Геометриялық фигуралар арқылы бағалау.
|
Кері байланыс
«Тілек бұрышы»беру арқылы жақсы тілектер жазады.Таза жүр,ұқыпты бол.
|
|
|
Қосымша мəліметтер оқулықтан тыс
|
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Мадақтау формативті бағалау арқылы
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Д- деңгей
Сабын туралы жұмбақ құрастыр
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
«2 жұлдыз,1 тілек»арқылы бағалау.
|
Пəнаралық байланыс –
Өзін-өзі тану,әдебиеттік оқу,жаратылыстану,орыс тілі,ағылшын.
Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.
« Қимыл –қозғалыс» жаттығуларын жасату
АКТ-ны пайдалану кезіндегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру.
Құндылықтар мен байланыс(тəрбие элементі).
Тазалықты сақтауға,таза жүруге тәрбиелеу
|
|
|
|
Рефлексия
1.Сабақтың мақсатымен оқу міндеттеріорындалды ма?
2.Бүгін оқушылар не үйренді?
3.Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті?
4.Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?
(тапсырмаларс əйкес болды ма?)
5.Уақытты қалай пайдаландым?
6.Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім жəне
неге?
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
1.Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды.
2.Бүгін оқушылар жеке бас гигиенасын сақтау маңыздылығын дәлелді түрде түсініп, толық мағұлмат алды.
3.Сабақ оқушыларға қызықты,жақсы деңгейде өтті.
4.Жоспарланған саралау жақсы іске асты.Тапсырмалар сәйкес болды.
5.Уақытты тиімді пайдаландым.
6.Білім технологияларының элементтерін қолдандым.
|
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1.Дәрігер тарапынан қосымша мәліметтер айту.