Сабақтың тақырыбы: Спорт қашан пайда болды? Үстеу.
Пәні: қазақ тілі
Сыныбы: 8
Сабақтың мақсаты: спорт, спорт түрлері, Қазақстан спортшылары туралы жан - жақты мәлімет беру, сөздік қорын молайту, оқушылардың орй-өрісін дамыту, сыни тұрғысынан ойлауды қалыптастыру.
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, өткен тақырыппен байланыстыру, жеке оқушымен жұмыс, топпен жұмыс.
Сабақтың түрі: ашық сабақ.
Сабақтың көрнекілігі: тақырыпқа қатысты суреттер, слайдтар.
Сабақтың әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап әдісі, көрнекілік әдісі, мәнерлеп оқу, суретпен жұмыс, интерактив әдісі, жеке оқушымен жұмыс.
Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары: интербелсенді тақта, компьютер, маркер, постер, қайшы, желім, суреттер.
Сабақтың жұмыс формалары: ұжымдық, жеке, топтық.
Пәнаралық байланыс: дене шынықтыру.
Сабақтың өту барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
- Сәлемдесу
- Оқушыларды шахмат пен шашка арқылы топқа бөлу.
Топтың ережесін қайталау.
1. Тыңдай білейік.
2. Біреу сөйлегенде, оның сөзін бөлмейік.
3. Басқалардың пікірлерін сыйлайық.
4. Бірлесе жұмыс істеуге ұмтылайық.
«Шаттық шеңбері». Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді.
Үй жұмысын тексеру: Стратегия: «Визуальные изображения. Работа с фотографиями. Использование фото». "Спорт түрлері" атты тақырыпқа хабарлама жазып келу.
1 оқушының хабарламасы: «Шахмат қалай пайда болды?».
Спорттың түрі көп. Бірі-күшті болуға, екіншісі-жылдамдыққа, үшіншісі табандылыққа баулиды. Ал тағы бір түрі ойлауға үйретеді. Оларға шахмат, дойбы, тоғызқұмалақ жатады.
Шахмат ойыны-адамды оймен жұмыс істеуге итермелейтін қызықты әрі қиын ойын.
Шахмат бұдан бір жарым-екі мың жылдай бұрын Үндістанда пайда болған.
2 оқушының хабарламасы:
Шахматты “Чатуранга” деп атаған, оны төрт адам ойнаған. Шахмат ойыны төрт мүше деген ұғымды береді. Шахмат ойыны Үндістаннан Қытайға, Тибетке, Малайзия аралдарына, Иранға тараған. Одан кейін көршілес Шығыс елдеріне, Ота Азияға да белгілі болған. VIII ғасырда алғаш Шахмат жөнінен теориялық еңбектер жазған арабтар болған. Олардың қосқан жаңалығы-ойынның атын өзгертіп, торт адамның орнына екі адам ойнайтын тәртіп қалыптастырады. Әрі король фигурасының бас уәзірі ретінде ферзіні енгізеді.
“Шах” –парсы сөзі, ал “мат”-араб тілінде “өлді” деген ұғым береді. Сонда
шахмат қазақшаға аударғанда “патша өлді” деп аударылады.
3 оқушының хабарламасы: «Тоғызқұмалақ».
Спорттың түрі көп. Бірі-күшті болуға, екіншісі-жылдамдыққа, үшіншісі-табандылыққа баулиды. Ал тағы бір түрі ойлауға үйретеді. Оларға: шахмат, дойбы, тоғызқұмалақ жатады.
Тоғызқұмалақ-қазақ халқының ұлттық ойыны. Бұл ойында сүйек тастары ұяларға тоғыз-тоғыздан түсіп отыруы керек. Тоғызқұмалақ-жылдам есептеуді, тез шешім қабылдауды қажет ететін күрделі ойын. Тоғызқұмалақта бір ойынды жарты немесе бір күн ойнайды.
4 оқушының хабарламасы: «Теннистің де тарихы бар».
Теннис ойыны-спорттың өте ертеден келе жатқан түрі. Ертеде гректер мен римдіктер доппен қазіргі тенниске үұсас ойындар ойнаған. Біраз уақыттан соң француздар мұны нағыз ойынға айналдырды.
Теннис сөзі француздың «тенназ» деген сөзінен шыққан. Бұл сөз «ойнаңдар» деген мағынаны білдіреді. ХІІІ-ХV ғасырларда Францияда жаппай теннис ойнау сәнге айналады. Бұл ойын ептілікке, жылдамдыққа үйретеді. 1529 жылы король Генрих VІІІ алғашқы теннис алаңын (кортын) салдырған.
Қазіргі теннис-әлемдегі ең танымал ойын. Бұл ойын сәнге айналған.
5 оқушының хабарламасы: Футбол ойыны.
Футбол ойынының Отаны-Англия. Ойынның атауы ағылшынның «fut»-«аяқ», «bol»-«доп» деген сөзінен шыққан. Футбол ойыны жылдамдықты, икемділікті, шыдамдылықты дамытады.
Бағалау: оқушылар кесте бойынша өздерін бағалайды. /кесте таратып беріледі/.
- Балалар, сонымен бүгін біздің сабақтың тақырыбын кім айтады? /Оқушылар сабақтың тақырыбын айтады/.
Оқушылар өздеріне сабақтың мақсатын қояды:
І топ: 1-2 оқушы мақсатын айтады;
ІІ топ: 1-2 оқушы сабақтың мақсатын айтады;
ІІІ топ: 1-2 оқушы сабақтың мақсатын айтады
Жеке оқушымен жұмыс. Сөздікпен жұмыс: жаңа сөздермен сөз тіркестер мен сөйлем құрастыру
үңілер болсақ-если вглядеться
діни наным-религиозное поверье
құдайға құлшылық етіп- поклоняясь богу
секіру-прыжки
қимылына ұқсайтын-движения похожи
біздің заманымызға дейінгі-до нашей эры
өткізілген-проводились
ең ежелгісі-самое древнее
ең маңыздысы-самое важное
Оқушылар бір-бірін бағалайды: кесте таратылып беріледі, кесте бойынша бағалау.
Топпен жұмыс. Мәтінмен жұмыс: Стратегия: "Своя игра" /флипчартпен жұмыс/
І топ: мәтінді аудару: «Спорт қашан пайда болды?”
Тарихқа үңілер болсақ, спорттың өмірге келуі діни нанымдардан бастау алатын сияқты. Ертеде адамдар құдайға құлшылық етіп, әр түрлі ырымда билейтін болған. Олардың билері жауынгерлер мен аңшылардың қимылына ұқсайтын. Келе-келе бұл билер спорттың бір түріне айналған.
Осыдан 4 мың жыл бұрын египетіктер спорттың бірнеше түрін білген. Бірақ спорт жеңіл атлетика түрінде алғаш рет Грекияда пайда болған. Біздің заманымызға дейінгі 776 жылы Грекияда алғашқы олимапиадалық ойындар өткізілген.
Грекияда әр түрлі спорттық мерекелер өте көп болған. Соның ішінде ең ежелгісі және ең маңыздысы-олимпиадалық ойындар. Жарыстарға он айлық дайындықтан өткен грек ұлтының жас жігіттері ғана қатыстырылған. Алғашқы кезде жарыстар жүгіру мен секіруден ғана өткізілсе, кейін оған күрес, бокс, найза мен диск лақтыру сияқты спорт түрлері қосылған.
ІІ топ: ”Спорт қашан пайда болды?” мәтінге сұрақ құрастырып, жауап беру
1. Жеңіл атлетика қайда пайда болған?
- Жеңіл атлетика алғаш рет Грекияда пайды болған.
2. Алғашқы Олимпиада ойындары қашан өткізілген?
- 776 жылы Грекияда алғашқы олимпиада ойындар өткізілген.
3. Ең ежелгі және ең маңыздысы қандай ойындар?
Ең ежелгісі және ең маңыздысы-олимпиадалық ойындар.
4. Алғашқы кезде қандай ойындар өткізілді?
- Алғашқы кезде жүгіру мен секіру ғана өткізілді.
5. Одан кейін қандай спорт турлері қосылған?
- Одан кейін күрес, бокс, найза мен диск лақтыру спорт түрлері қосылған.
ІІІ топ: “ Как родились Олимпийские игры?” хабарлама жазу
Это было очень давно, несколько тысяч лет назад. Много маленьких государств было тогда там, где сейчас находится Греция. Одно из них называлось Олимпией.
Однажды во время состязаний на колесницах юный герой Пелопс победил царя-правителя Олимпии и в память об этой победе стали раз в четыре года проводить здесь такие состязания. Потом к ним прибавились соревнования по бегу, а позже и по другим видам спорта. В состязаниях стали принмать участие спортсмены и других греческих государств. По народной легенде, общегреческими олимпийские игры сделал один из любимых народных героев-Геракл.
Вот тогда все греческие государства договрились во время Олимпийскийх игр и подготовки к ним не вести никаких войн. Это очень важно.
Оқушылар бір-бірін бағалайды: кесте таратылып беріледі, кесте бойынша бағалау.
Танымдық сәт: Сен білесің бе? Познавательная минутка: А знаешь ли ты?
Марафонский бег.
Почти 2600 лет назад, в бою греков с персами недалеко от селения Марафон греки победили врага. И после этой победы они послали одного из лучших воинов Афин, чтобы он сообщил народу радостную весть. При этом 40 километров от Марафона до Афин он должен был все время бежать. Прибежал воин в Афины, крикнул: “Радуйтесь, мы победили!”, - и в ту же секунду он упал и умер. Его сердце не привыкло к такому долгому бегу.
Вот почему спортивный бег на 40 километров 200 метров стали называть
марафонским. В наше время на соревнованиях марафонцы должны пробежать уже не 40, а 42 километра 195 метров. Многие спортсмены могут пробежать и значительно больше.
Марат Толегенович Жыланбаев — семикратный рекордсмен Книги рекордов Гиннеса, является единственным человеком мира, в одиночку пробежавшим все крупнейшие пустыни планеты: Каракумы, Сахара, Большая Виктория, Невада и даже Долину Смерти /Калифорния, США/. Марафонец. Мастер спорта международного класса. Человек, о котором 20 лет назад говорили не иначе, как «звезда мирового масштаба», «сверхчеловек» и «гордость нации». На сегодня он собирается даже пересечь Берингов пролив, пробежав по льдинам.
Топпен жұмыс. Дарынды және талантты оқушылармен жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар.
І топ:
|
Дұрыс
|
Бұрыс
|
1. Қазір Қазақстанда спорттың барлық түрі дамыған.
|
|
|
2.Ұлттық спорт ойындарына көңіл бөліңбейді.
|
|
|
3. Сидней олимпиадасында спортшыларымыз табысқа жетті.
|
|
|
4. Атақты спортшыларымыз аз емес.
|
|
|
ІІ топ:
Олимпиада ойындары
|
Илья Илин
|
2008
|
Пекин, Китай
|
алтын
|
2012
|
Лондон, Великобритания
|
алтын
|
Әлем чемпионаты
|
Илья Илин
|
2005
|
Доха, Катар
|
алтын
|
2006
|
Санто-Доминго, Доминиканская республика
|
алтын
|
2011
|
Париж, Франция
|
алтын
|
2014
|
Алма-Ата, Казахстан
|
алтын
|
Азия ойындары
|
Илья Илин
|
2006
|
Доха, Катар
|
алтын
|
2010
|
Гуанчжоу, Китай
|
алтын
|
Олимпиада ойындары
|
Серик Сапиев
|
2012
|
Лондон, Великобритания
|
алтын
|
Әлем чемпионаты
|
Серик Сапиев
|
2005
|
Мяньян, Китай
|
алтын
|
2007
|
Чикаго, США
|
алтын
|
2009
|
Милан, Италия
|
қола
|
2011
|
Баку. Әзірбайжан
|
күміс
|
Азия чемпионаты
|
Серик Сапиев
|
2007
|
Ұланбатыр, Моңғолия
|
алтын
|
2009
|
Чжухай, Китай
|
алтын
|
Азия ойындары
|
Серик Сапиев
|
2006
|
Доха, Катар
|
қола
|
2010
|
Гуанчжоу, Китай
|
алтын
|
Мемлекеттік марапаттар: «Отан ордені» «Парасат ордені»
«Қазақстан Республикасының Қарулы күштеріне 20 жыл медалі»
|
Олимпиада ойындары
|
Ольга Шишигина
|
2000
| |
алтын
|
Әлем чемпионаты
|
Ольга Шишигина
|
1995
|
Гетеборг, Швеция
|
күміс
|
2001
| |
қола
|
1995
| |
күміс
|
1999
| |
алтын
|
Азия чемпионаты
|
Ольга Шишигина
|
1993
|
Манила, Филлипины
|
қола
|
1998
| |
алтын
|
Азия ойындары
|
Ольга Шишигина
|
1994
| |
алтын
|
1998
|
Бангкок, Тайланд
|
алтын
|
Центральноазиатские игры
|
|
Ольга Шишигина
|
1995
| |
алтын
|
ІІІ топ:
Үстеу
|
сұрақтары
|
1. Мекен үстеу дегеніміз не?
|
|
2. Мезгіл үстеу дегеніміз не?
|
|
Оқушылар бір-бірін бағалайды: кесте таратылып беріледі, кесте бойынша бағалау.
Рефлексия: БББ
«V»-«білемін»
|
«-»-білмеймін»
|
«?»-білгім келеді
|
|
|
|
Үй жұмысы: эссе: “Атақты спортшы болу үшін...» /өз ойынды білдір/.
Достарыңызбен бөлісу: |