Сабақтақырыбы
|
Роботтың сызық бойымен қозғалысы
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.3.3.3 робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигын қолдану
|
|
Сабақтың мақсаты
|
Робот қозғалысын ұйымдастыру
|
|
Бағалау критерийлері
|
Робот қозғалысын түсіндіреді.
Сызық бойындағы байланысты түсіндіреді.
|
|
Тілдік мақсаттар
|
қара сызық – чёрная линия – black line
иір сызық – буровая линия – Intersecting Line
алаң – ринг – ring
жарыс – соревнование – contest
|
|
Құндылықтар
|
Бірлестік, өзара құрметтеу.
|
|
Пәнаралық байланыс
|
Ағылшын тілі
|
|
Алдын ала білімдер
|
Робототехника тарихы
|
|
Сабақтың жоспары
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Сабақ кезеңдері
|
Сабақ кезеңдері
|
|
Сабақтың басы
0-5 мин
5-15 мин
|
Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесіп, түгендеп, үй жұмысын сұрақ-жауап арқылы сұрау.
Жаңа білім
Автоспорт (ағыл. Autosport) спорт жарыстарының түріне жатады. Бұл жарыс жеңіл, жүк көлігі және басқа да көліктер арасында өткізіледі. Автоспорт 1894 жылы бастау алған. Сол жылы Парижде алғашқы автомобиль жарысы өткізілді.
Робот алғаш пайда болған уақыттан бастап, олардың арасында да түрлі жарыстар өткізіліп тұрады. Солардың бірі және кең тарағаны – сызық бойымен қозғалу. Сызық бойымен қозғалатын робот құрастырып программа жазу үшін жарыстың талаптарын білуіміз керек.
Роботтың сызық бойымен жарысының негізгі талаптары:
1. Жарысқа қатысушы робот берілген траектория бойынша басынан аяғына дейін жүріп өтуге қабілетті дербес робот болуы керек.
2. Сызықтарды жүріп өтуге жұмсалатын ең үлкен уақыт 2 минуттан аспауы керек.
3. Жарыс кезінде робот алаңдағы қара сызық бойымен қозғала отырып, кедергілерден өтіп, өте аз уақыт ішінде ең көп ұпай жинауы тиіс.
Роботқа қойылатын талаптар:
1. Роботтың көлемі 25 см х 25 см, салмағы 1 кг-нан аспауы тиіс.
2. Жарыс басталғанда робот толық дербес болуы керек.
Ev3 роботы қара сызық бойымен тұрақты қозғалуы үшін програм-мада шексіз цикл қолданылады. Робот қара сызықтан шығып кетпеу үшін бізге түс датчигі керек. Сызық бойымен жарысқа қатысатын роботтарды құрастыруда оларды бір немесе екі түс датчигімен жабдықтауға болады.
|
Презентация, 1-2слайдтары
Дидактикалық материал
Презентация, 3-8 слайдтары
|
|
Сабақтың ортасы
15-30 мин
|
Практикалық тапсырмалар
1-тапсырма
Бір түс датчикті роботтың сызық бойымен қозғалу алгоритмі
Роботтың алдыңғы бөлігінің дәл ортасына түс датчигі орнатылады. Робот мынадай қозғалыс жасайды:
1. Егер робот датчигімен қара сызыққа кірсе, онда ол бірінші моторымен бұрылып шығады.
2. Егер ол датчигімен қара сызықтан шығып кетіп, сызықты көрмей қалса, онда ол екінші моторымен сызыққа қайта бұрылыс жасап кіреді. Робот қара сызық бойымен иір сызық жасап қозғалады (3-сурет).
2-тапсырма
Осы алгоритм бойынша программа құрастыру төмендегідей орындалады:
1. Шексіз цикл ішіне қосып-ажыратқыш орнатылады.
2. Қосып-ажыратқышта түс датчигін таңдаймыз.
3. Түс датчигінде қайтқан жарықты салыстыру режімін таңдаймыз (4-сурет).
|
Презентация, 9-10слайдтары
|
|
Сабақтыңсоңы
35-40 мин
|
4.Қорытындылау.
Робот сызық бойымен қалай қозғалады?
Кері байланыс
- мен түсіндім
- мен түсінбедім
- мен ізденуім керек
|
|
|
Дифференциация – Сізқандайәдіспенкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Дарындыоқушыларалдынақандаймақсаттарқоюдыжоспарлайсыз?
|
Бағалау – оқушылардыңматериалдыұғынудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?
Бағалауәроқушыныңорындағантапсырмаларыбойыншажүргізіледі.
|
Денсаулықжәне техника қауіпсіздігінсақтау
ЕТ, эргономика кабинеттерінде ТҚ ескерту
Сабақбарысындаоқытудыңбелсендіәдісінпайдалану.
|
|
Дифференциация тапсырмалардакөріністабады.
АКТ-ніңдамығандағдылары бар оқушығабағытталғанбағдар бар.
|
Өзін-өзібағалау, бірін-бірі бағалау.
Мұғалім бағалайды
|
ӘК-мен жұмыс.
ТБ негізгіережелері
|
|
Сабақбойыншарефлексия
Сабақмақсаты/оқытумақсатышынайыболдыма?
Барлықоқушылароқытумақсатынажеттіме?
Егержоқболса, неге?
Сабақтадифференциациядұрысжүргізілдіме?
Сабақтыңуақытшакезеңдерікөтерілдіме?
Сабақжоспарынанқандайауытқуларболдыжәненеге?
|
Бұлбөлімдісабақбарысындаоқушылардыңойлануыүшінпайдаланыңыз. Сабағыңызтуралыеңқажеттісұрақтарғасолбағанадажауапберіңіз.
|
|
|
|
Жалпыбағалау
Сабақтыңқандайекіаспектіжақсыөтті (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?
1:
2:
Сабақбарысыжақсартуғанемүмкіндікберереді (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?
1:
2:
Сабақбарысындаменсыныптуралы, олардыңжетістіктерітуралынеанықтадым/келесісабақтарданегекөңілбөлукерек, жекеоқушылардыңқиыншылықтары?
|
|