Сабақтың №/ Урок №5 Тақырыбы/ Тема занятия Жасушадағы зат алмасу. Зат алмасу этаптары. Сабақтың мақсаты



Дата05.06.2017
өлшемі165,14 Kb.
#17934
түріСабақ
Сабақ жоспары №5

Пәні/Дисциплина: Биология

Мерзімі / Дата_______ Топ/Группа ___________

Сабақтың №/ Урок № 5____________________________________

Тақырыбы/ Тема занятия Жасушадағы зат алмасу.Зат алмасу этаптары.

Сабақтың мақсаты/ Цель занятия

білімділік/образовательная Жасушадағы зат алмасу процесін баяндап, зат алмасу этаптарын ашып көрсету

дамытушылық/развивающая Зат алмасудың қоршаған ортадағы мәнін түсіндіру.

тәрбиелеушілік/ воспитательная студенттердің дүниетанымдық және ғылыми көзқарастарын қалыптастыру.

Сабақтың типі/ Тип занятия ___Аралас сабақ__________________

Сабақтың қамтамасыздандырылуы/ Обеспечение занятия

А) оқу-көрнекілік құралдар/ учебно-наглядные пособия

оқулық «Жалпы биология», слайд, электрондық оқулық

Б) үлестірмелі материалдар/ раздаточный материал карточкалар

В) Тоқ/ТСО интерактивті тақта, видеопроектор, ноутбук

Пәнаралық байланыс /Межпредметная связь Химия, Физика

Өз бетінше жұмыс/ Самостоятельная работа на занятий

оқулықтағы 95 беттегі тапсырманы орындау

Сабақтың өту барысы /Ход занятия

Ұйымдастыру кезеңі/ Организационный момент: оқушылармен салемдесу, сабаққа дайындау.

Оқушылардың біліктілігі мен дағдысын тексеру

Проверка знаний и умений обучающихся

1.Жасуша дегеніміз не?

2.Жасуша органоидтарын атап бер?

3.Цитология ғылымы нені зерттейді?

4.Жасуша мембранасы неден тұрады?я



Жаңа тақырыптың мазмұны мен жүйесі

Содержание и последовательность изложения новой темы

(конспект)

Денедегі зат алмасу процесі қуат алмасуымен тығыз байланысты. Зат алмасу барысында қоректік заттардағы потенциалдық энергия босанып, ол механикалық, жылу, электр, сәуле энергияларына айналады да, ең соңыңда организмнен жылу түрінде бөлінеді. Демек, организмге энергия қоректік заттар құрамында келеді де, ол тіршілік әрекеттерін атқаруға, түрлі өнімдер өндіруге жұмсалады.

Өлі табиғаттағы энергия алмасуынан жасушаларда жүретін процес-тер үш түрлі принциппен ерекшеленеді

1) қоректік заттардың химиялық энергиясы жылу энергиясына айналмайақ бірден әртүрлі жұмыстар атқаруға пайдаланыла береді және энергияның басқа түріне ауыса алады. Демек, тірі организм хемодинамикалық принциппен жұмыс істеп, энергия көзін тиімді пайдаланады.

2) тірі организмде энергия мысқалданып бөлінеді. Бұл организмді Энергиялық думпуден сақтап, қуатты толық пайдалануға мүмкіндік береді.

3) көмірсулар, белоктар, майлар ыдыраған кезде бөлінген энергияның артық мөлшері энергияның биологиялық аккумуляторы – мол қуатты заттардың (макроэрттердің) құрамына ену арқылы организмде жинақталып, қорда сақталады.

Жасушаларда энергия үшкарбон қышқылы айналымына қатысатын маңызды метаболиттердің түзіліп, тотығуы кезінде босанып, жинақталады. Бұл процесс үстінде сутегі молекуласы бөлініп, көмір қышқыл газы түзіледі. Босанған сутегі молекуласы дегидрогеназалар коферменттерінің (НАД, НАДФ, ФАД) көметімен тотығу тізбетіне немесе тыныстық тізбекке қосылады. Бұл тізбекте сутегі электрондары біртіндеп жоғары энергетикалық тізбектен төменгі энергетика-лық тізбекке өтеді де, ең соңғы акцепторға – оттегіне беріледі, басқаша айтқанда ол тотығады. Бұл процесс барысында бөлінген энергияның аздау бөлігі (30-40%) жылу түрінде болінеді де, қалған бөлігі (60-70%) АТФ-тың макроэргиялық байланыстарында жинақталады. АТФ-тың осылай тыныстык тізбектегі сутегінің тотығу энергиясының есебінен түзілу жолын тотықпалы фосфорлану деп атайды. Сонымен, энергия өзгерістерінің негізінде қоректік заттардан электрондар босанып шығуы салдарынан олардағы қуаттың организмдегі химиялық реакцияларды жаңдандыратын қасиеттері жатады.

Организмдегі энергая алмасуын энергия тендестігін анықтау арқылы зерттейді. Ол үшін организм қабылдаған және бөлген энергия мөлшерін салыстырады. Организмнің қорекпен қабылдаған энергиясының мөлшерін брутто (жалпы) энергия деп атайды. Брутто энергия мен организмнің зәрмен, нәжіспен, түрлі газдармен бөлген және қабылданған қорек пен ішкен суды жылытуға шығындаған энергиясының айырмасын нетто-энергия дейді. Демек, нетто-энергия организмнің тіршілік әрекеті үшін жұмсалатын энергия. Брутто-энергия мен нәжіс энергиясының айырмасын қорыту энергиясы дейді. Ал, қорыту энергиясы мен зәрмен бөлінген энергия айырмасын алмасу энергиясы деп атайды. Алмасу энергиясы организмнің тіршілік әрекеті мен өнім өндіруге (жұмыс атқаруға) жұмсалатын энергия.

Организм қабылдаған жалпы энергияны қоректік заттардың қуаттық құндылығына сүйене отырып анықтайды. Ал, қоректік заттардың қуаттық құндылығын анықтау үшін арнаулы аспап-калоримет-риялық құты (бомба) қолданылады. Бомбаның ішіне 1 г зерттелетін зат салынады да, оны таза оттегімен толтырып, электртогын қосып, жағады. Зерттелетін зат бөлген жылу мелшері Джоуль бірлігімен өлшенеді. Калориметриялық бомбада жанғанда 1 г көмірсу 17,6 кДж (4,1 ккал), 1 г белок – 24,3 кДж (5,7 ккал), 1 г май – 38,9 қДж (9,3 ккал) энергая бөледі. Организмде белок толық тотықпайды белок құрамынан бөлінген амин тобынан түзілген несепнөр өзімен бірге біршама энергияны ұстап қалады. Осымен байланысты белоктар орга-низмде 17,6 кДж (4,1 ккал) ғана энергия бөледі.

Жаңа материалды бекіту, біліктілік пен дағдыны қалыптастыру

Закрепление нового материала, формирование умений и навыков



Тірі организмдердің ерекше қасиеті — олар зат әр реакцияларға қатысуға кабілетті болады. Сырткы ортамен үнемі зат алмасып отыру — тірі жүйелердің негізгі қасиеттерінің бірі. Жасушаларда биологиялық және жүріп отырады. Синтез процесі жалпы

анаболизм (гр. "ана" — тірі дене), ал (гр. — өлі деп — бұл жай энергия жұмсау аркылы күрделі заттар түзілу.

__________________________________________________________________



Сабақтың қорытындысы/ Подведение итогов занятия__________________

Рефлексия__жана сабақтан не білдің?, нені білгің келеді? Жаңа тақырыптан қандай ой түйдің?

Бағалау/Оценка «5», «4», «3»



Үй тапсырмасы/Домашнее заданее ___&22 . 95 беттегі тапсырманы орындау________

Оқытушының қолы/Подпись преподавателя _________________
Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет