21.04.2017 ж. Қазақ әдебиеті. 6сынып.
Тақырыбы: Ғабит Мүсірепов «Тимка-Димка»
Мақсаты: Ғабит Мүсіреповтің «Тимка-Димка» әңгімесі туралы ақпарат беру, оның тақырыбын оқушылар көмегімен ашу, Ғ.Мүсіреповтің өмірі мен шығармашылығы туралы ақпаратпен таныстыру, Тимка-Димка өмірі арқылы соғыс жылдарынан кейінгі ел өмірімен таныстыру, қайырымдылық пен қарапайымдылық негізінде оқушыларды адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызту (бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді – 2 минут).
(Сабақта оқушылар айтқан тілектер беріліп отыр)
Мұғалім сөзі:
- Бүгінгі сабақтың өзіндік ерекшеліктері бар. Алдарыңда өзіндік бағалау парақтары жатыр. Берілген бағалау
парақтарына әр жұмыс түрінен кейін өздеріңе баға қойып отырасыңдар. Парақтың аяғына аты – жөндеріңді жазып
қоюларыңды ұмытпаңдар.
Бағалау парағын тарату.
1 топ
№
|
Оқушының аты-жөні
|
Өзін бағалау
|
|
|
|
|
1.
|
Журавлев
|
|
|
|
|
|
2.
|
Ким
|
|
|
|
|
|
3.
|
Гауһар
|
|
|
|
|
|
4.
|
Амир
|
|
|
|
|
|
5
|
Вика
|
|
|
|
|
|
6.
|
Ксения
|
|
|
|
|
|
2 топ
№
|
Оқушының аты-жөні
|
Өзін бағалау
|
|
|
|
|
1.
|
Зубова
|
|
|
|
|
|
2.
|
Абенова
|
|
|
|
|
|
3.
|
Арсенова
|
|
|
|
|
|
4.
|
Белецкая
|
|
|
|
|
|
5.
|
Дусанов
|
|
|
|
|
|
ІІ. Өткен сабақты сұрау. С.Мұқанов «Қаронмен күрес»
Енді топпен жұмысқа кірісеміз.
1 топ
2 топ
І топ сұрақтары:
1. Балуан Шолақ кім?
2. Карон туралы әңгімелеңдер.
3. Циркте не болды??
ІІ топ сұрақтары:
1. С.Мұқанов кім?
2. С.Мұқановтың қандай шығармалары бар?
3. Балуан Шолақ туралы әңгімелеңдер.
|
|
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
ІV. Жаңа сөздермен жұмыс.
Жинақтау
|
|
Мұғалім сөзі: Жақсы, балалар, Балуан Шолақ туралы туралы мәлімет айттыңдар, рахмет.
ІІІ.Мұғалім сөзі:Балалар, біздің бүгінгі сабақтың тақырыбы: Ғабит Мүсірепов «Тимка-Димка»
Сабақтың мақсаты: Ғабит Мүсіреповтің «Тимка-Димка» әңгімесі туралы ақпарат беру, оның тақырыбын оқушылар көмегімен ашу, Ғ.Мүсіреповтің өмірі мен шығармашылығы туралы ақпаратпен таныстыру, Тимка-Димка өмірі арқылы соғыс жылдарынан кейінгі ел өмірімен таныстыру, қайырымдылық пен қарапайымдылық негізінде оқушыларды адамгершілікке тәрбиелеу.
Ғабит Мүсірепов «Тимка- Димка»
(1902 - 1985)
Ғабит Мүсірепов 1902 жылы Солтүстік Қазақстан облысында дүниеге келген.
Ауыл молдасынан оқып, хат таныған Ғабит 1917 жылы Обаған болысындағы екі сыныптық орыс мектебіне оқуға түседі. Кейін төрт жылдық жоғары бастауыш орыс мектебін аяқтайды. Осы жылдары орыстың атақты А.С. Пушкин, М.Ю. Лермонтов, Н.В.Гоголь, М.Горький, Н.А. Некрасовтың және шетел классиктерін оқиды. 1926 жылы Орынбордағы жұмысшы факультетіне түседі.
Ғабит Мүсіреповтің шығармашылығында ана туралы жазылған әңгімелеріерекше орын алады. Ана махаббатының құдіреті мен күші қазақ әйелінің жиынтық бейнесін сомдаған «Ананың анасы», «Ашынған ана», «Ананың арашасы» атты туындыларында көрінеді. Сондай - ақ М.Горькийдің «Адамның анасы», «Өлімді жеңген ана» новеллаларын қазақ тіліне аударады. Жазушының «Тимка-Димка» атты әңгімесінде қайырымдылық пен қарапайымдылық суреттеледі.
Ғабит Махмұтұлы Мүсірепов – қазақ халқының танымал жазушысы, белгілі қоғам қайраткері, Қазақ КСР Ғылым академиясының академигі, Социалистік Еңбек Ері.
Жазушы туралы мазмұндаудың жоспарын құрыңдар.
монша – баня
қараңғы – темный
кір – грязный
тыриған арық – худой
денсаулығы қыл үстінде – слабое здоровье
жұмыскер – работящий
қызыға киініп көрмеген – одевался небрежно
ыржию – улыбаться
жалтақтау – оглядываться
ширек ғасыр – четверть века
қарыз – долг
кезек – очередь
бойым үйреніп кетті – привык
сүпірға, сыпырғыш – веник
оқымаған – неуч
тоя жеп көрмеген – досыта не наедался
сорлы – бедный; несчастный
өнімсіз еңбек – малопроизводительный труд
таңқаларлық – удивительный
аяғын сүйрете басып – волоча ноги
ұсақ – мелочь
сыбайлас – сообщник, соучастник
Жаңа тақырыпты өз бетімен меңгеру тапсырмалары
1-қадам «Білу»
Әңгіме оқиғасы қай кезеңді қамтиды?
Автор қайда барғаны туралы айтады?
Тимка – Димка кім? Моншада қандай жұмыс атқарады?
Тимканың портреттік сипаттамасын автор қалай берген?
Тимка – Димка қанша қарыз сұрады? Алғыс айтты ма?
Моншада автор кімді кездестіреді? Не туралы әңгімелеседі?
Танысы қанша қарыз алады?
Автор қайда кетеді?
Моншаға келген оны ұйғыр шалы мен орыс шалы қалай қарсы алады? ОларТимка туралы не айтты?
Авторды көргенде Тимка не істеді?
Шабынатын жерде автор кімді кездестіреді?
Танысы не істеді?
2-қадам «Түсіну»
Әңгіме неліктен «Тимка – Димка» деп аталған?
Автор неліктен Тимканы сорлы адам дейді?
Қандай мақсатпен автор кезек ұзақ кезде Тимкаға жалтақтайды?
Тимка ақшасын қайтарған кезде автор неліктен қызарып кетті?
Неліктен ақшаны Тимкаға қайтарып беру қиынға түсті? Ақшаны Тимка неге әзер алды?
3-қадам «Талдау» Тимка – Димка мен автордың танысын салыстырыңдар.
4-қадам «Жинақтау» Әңгіменің түйінді ойын топтастырыңдар.
5-қадам «Қолдану»
Әңгімені рөлдерге бөліп оқыңдар.
|
Сұрақтарға жауап беру
Жеке ойларын айту
Топпен бірлесе жауап беру
153-бет
|
Өзін-өзі өлшемді бағалау
Оқыту үшін бағалау
Топтың бірін-бірі бағалауы
Топ басшысының бағалауы
|
5.: Дәптермен жұмыс.
6. Тақтамен жұмыс:
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Алты қалпақ әдісін қолдану. Ол үшін барлық оқушыға бір сұрақ беріледі.
«Тимка-Димка» кім?
|
Оқушылар қалпақтарын киіп,сұраққа жауап берді
|
7. Бағалау
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау парақтарын топ басшысыларына тарату
|
Әр тапсырмаға ұпай беру арқылы бағалау
|
8.Үй жұмысын беру: «Тимка-Димка» тақырыбы бойынша «Баға беру» 6-қадам
Тимканың мінезі, адамгершілік қасиеттері туралы не айта аласыңдар?
Қарапайымдылық (простота, скромность) пен қайырымдылық (доброта) дегенді қалай түсінесіңдер?
|
Мұғалімнің іс- әрекеті
|
Оқушыныңіс-әрекеті
|
|
Үй тапсырмасын түсініп,түртіп алу
|
9. Рефлексивті экран.
Бүгін менің түсінгенім…
Қызықты болды…
… оңай болған жоқ
Тапсырмаларды мен … орындадым
… мен танысып, білдім
… енді мен қолдана аламын
Сезінгенім …
Өзіме алғаным…
… үйрендім
… қолымнан келеді
... айта алдым…
Таңқалдырғаны…
Түсінбегенім...
10.Тілек ағашы (пожелания учащихся). Оқушылар қызыл түсті қағаздарға тілек жазып жапсырады, күн шапағын жасап жапсырады.
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |