Сабақтың тақырыбы: Астана бас қала. Күрделі сөздерді қайталау.
Сабақтың мақсаты: 1. Біз бүгін сабақта күрделі сөздерді қайталаймыз. Астана туралы білімдерін кеңейту, мәтінмен жұмыс жасай отыра, оқушылардың сөйлеу дағдысын арттыру.
2. Оқушылардың сөздік қорын байыту, сыни тұрғыдан ойлап, өз ойларын еркін жетілдіру.
3. Отанға деген сүйіспеншілік, өз Отанын сүю.
Түрі: жаңа сабақты меңгерту
Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, әңгімелесу, диалог, СТО
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезең:
-Сәлеметсіндер ме, балалар! Отырыңыздар.
-Бүгін нешесе? Аптаның қай күні?
Сабақтың тақырыбын және мақсатын түсіндіру.
Балалар бізде бүгін ашық сабақ, біздің сабағымызға бүгін қонақтар келді, олар сендерді сырттай бағалайды.
Психологиялық дайындық «Шаттық шеңбері».
Бір-біріне жақсы тілектер айтыңдар.
сен «5» ал;
жақсы жұмыс жаса;
ақылды бол.
Топтық жұмыс.
М: Әр оқушыға түрлі – түсті стикер таратамын, олар стикердің түстері арқылы өз тобын табады.
I-топ.- Жігіттер тобы. II-топ.- Сұңқарлар тобы. III-топ – Жұлдыздар тобы. Әр топ өзіне ереже құрастырады.
Үй тапсырмасын тексеру.
Мен сіздерге әр топқа бағалау парағын беремін
Өткенді қайталаймыз, еске түсіреміз. Өздерің өздері бағалайды.
Миға шабуыл.
Күрделі сөздер неше түрге бөлінеді? (4)
Күрделі сөздердің қандай түрлері бар? (Қысқарған, тіркескен, біріккен, кіріккен сөздер )
Неге біріккен сөз деп атайды? (өйткені олар, екі неесе бірнеше түбірден жасалады)
Біріккен сөздер қалай жазылады? (бірігіп жазылады)
Қазақстанның қандай ірі қалаларын білесіңдер? (Суяб, Исхиджаб, Отырар)
Қазақстанның бұрыңғы астаналарын ата. (Янгикент, Суяб, Орынбор, Қызылорда, Алматы)
Қызылорда қаласы қай жылы Қазақстан Республикасының астанасы болды? (1925-1929 жж)
Алматы қаласында қандай мұз айдыны бар? (Медеу мұз айдыны)
Жаңа сабақ.
Астана – жаңа қала, арман – қала. (эпиграф)
«Ой шақыру» Сөзжұмбақ шешу. Бүгінгі сабақ, балалар, ерекше сабақ. Ал сабақтың тақырыбын ашу үшін, сөзжұмбақты шешеміз.
Қазақстан Республикасының астанасы. (Астана)
2. Ақорда қай өзеннің бойында орналасқан? (Есіл)
3. Астана символы. (Бәйтерек)
4. Астана қаласы қандай далада орналасқан? (Сарыарқа)
5. Родина сөзінің аудармасы? Отан
6. Сен бүгін қалай жауап бердің? (Жақсы)
Сонымен,балалар қаңдай сөз шықты? – А с т а н а
«Астанаға саяхат»
-Балалар,бүгінгі сабағымыз ерекше, ол-саяхат сабағы . Елордамызға саяхатқа шығамыз.
-Ал саяхатқа шығу үшін біздің қолымызда не болуы керек?
-Карта.
-Дұрыс айтасыңдар,ендеше мен сендерге қазір саяхат картасын таратып беремін.
Саяхат картасы
3.Пирамида
2. Бәйтерек 4.Ақ Орда
1. Вокзал 5. «Думан»
6. «Хан шатыры»
1. Мәлімет беру.
2.Бәйтерек аялдамасы
Астана қаласының сол жағалауында «Астана-Бәйтерек» монументі орналасқан.Мұнда Өмір ағашы-Бәйтеректің көк аспанға қарай самғауы көрініс тапқан. Бәйтерек ғимаратының биіктігі-97 метр. «Астана-Бәйтерек» монументі кешенін салу идеясының авторы- Қ.Р Президенті Н.Ә.Назарбаев.
3-аялдама «Пирамида»
Бейбітшілік пен келісім сарайы 2006 жылы көрнекті британдық сәулетші Норман Фостер салған ерекше пирамида. Оның биіктігі 62 метр. Пирамиданың табанында 1,5 мың орынға арналған опера залы,жоғары бөлігінде ғимараттың негізгі бөлмесі бар. Онда Қазақстан ассамблеясының кеңселері, мұражайлар, көрме залдары орналасқан.
4-аялдама «Ақ Орда»
«Ақ Орда» Қ.Р Президентінің резиденциясы. Ол Есіл өзенінің сол жақ жағалауында орналасқан. Ғимарат ауданы 36 720 ш.м құрайды.Резиденция жанында КР Парламенті, ҚР Үкімет үйі, ҚР жоғары соты,ҚР министрліктер үйі орналасқан.
5- аялдама «Думан»
«Думан» ойын-сауық орталағы Елорданың сол жағалауында салынған. 3д кинотеатры, «Джунгли» аттракционы,боулинг, көпфункционалдық зал мен қонақ үй кешені, сонымен қатар сауда залдары, балаларға арналған ойын алаңдары бар. «Думан» ересектердің де,балалардың да сүйікті демалыс орны.
6-аялдама «Хан шатыры»
Бейбітшілік және келісім сарайының желісін жалғастыратын сауда және ойын-сауық орталығы. 200 дей мертлік кешен қаланың зәулім доминантына айналды. Оның қаңқасы ұсақ тордан құралған зәулім шатыр ішінде ауданы 100 шаршы метр қалалық саябақ, дүкендер, кино театрлар, концерт алаңы бар. Астана тұрғындар өздерінің бос уақыттарын осы жерде өткізе алады.
Мәтінмен жұмыс. «Астана бас қала»
- Ал, енді балалар оқулықтың 104 бетін ашайық, 1 тапсырманы ауызша оорындаймыз.
а) мәнерлеп оқу, аудару.
б) әр оқушы жеке оқиды.
VII. Сөздік жұмыс.
Күмбез – купол
Бейіт – могила
Қаланған – основан
Өңдеу – перерабатывать
Жарлық – указ
Әр топтан бір оқушы оқиды.
VIII. Деңгейлік тапсырма.
1 тапсырма.
III – деңгей.
1 топ. (1) Мәтіннен күрделі сөздерді теріп жазып, сөйлемдер құраңдар.
2 топ. (2) Сөйлемдерді толықтырыңыз.
II – деңгей.
3 топ. (1) Мәтіннен күрделі сан есімдерді теріп, үлгі бойынша жазыңдар.
2 тапсырма.
1 топ. Астана, Отан – сөздерді септе.
2 топ. Үй, қала – сөздерді тәуелде.
3 топ. Бейіт, өңдеу – сөздере фонетикалық талдау жасау.
IX. Сергіту сәті
Оң жаққа, оң жаққа Алға бір адым басамыз,
Сол жаққа, сол жаққа. Артқа бір адым басамыз,
Биікке қараймыз, Орнымызды табамыз.
Төменге қараймыз.
X. «Дұрыс па, бұрыс па?» ойыны.
1.Тәуелсіз Қазақстанның бас қаласы – Көкшетау ( ... ).
2.Астана – болашағы үлкен қала ( ... ).
3.Менің қалам онша үлкен емес, бірақ өте әдемі ( ... ).
4.Қалаға көп қонақтар келмейді ( ... ).
5.Мен Көкшетау қаласында тұрамын ( ... ).
- Ал, қазір әр топ өз шығаршалығымызды көрсетеміз.
XI. Синквейн (бес жолды өлең)
Зат есім. Астана
Сын есім. Әдемі, жаңа
Етістік. Гүлденеді, дамиды, өзгереді
4 сөзді сөйлем. Астана – жаңа жас қала.
Синонимін табу. Елорда
XII. Қорытынды:
Балалар, біз бүгін қандай тақырыппен таныстық?
Астана туралы не білдіңдер?
Біздің сабаққа жазылған эпиграф сәйкес келе ме? Неге?
Расында, Астана - жас қала, арман қала. Астанада жастар көп, шеттен келетін адамдар, Астанада 100-ден астам ұлт өкілдері тұрады.
Астана қаласына сендер қандай тілек айтар едіңдер?
XIII. Үйге тапсырма:
5 тапсырма 106 бет
Астана қаласы туралы диалог құрастыру
XIII. Рефлексия.
Бүгінгі сабақ бойынша «Блоб ағашы» арқылы сендер қандай сатыдасыңдар?
Өздерінді дәлелдеңдер. Нені түсіңдің?
XIII. Бағалау.
Өздерің бағалау парақтарыңызды беріңдер.
Кім өзіне қандай баға қойды?
Достарыңызбен бөлісу: |