Сабақтың барысы Оқушылармен амандасу Мұғалімдерді орналастыру Мұғалімнің кіріспе сөзі



Дата31.01.2018
өлшемі67,12 Kb.
#36966
түріСабақ
Сыныптан тыс іс – шара

Күні:


Пәні:География

Сынып: 6 «А,Ә,Б,В»

Тақырыбы: Жұлдызды сағат

Мақсаты: Білімділік:Оқушылар арасынан лидерді анықтау,өтілген тақырыптар бойынша оқушылардың есте сақтау қабілетін байқау

Дамытушылық: Оқушылардың тез ойлана білу қабілетін дамыту

Тәрбиелік: Оқушыларды алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.

Көрнекіліктер:презентация,парақшалар,Д.ж. саяси картасы,Қазақстанның картасы

Сабақтың барысы:1.Оқушылармен амандасу 2.Мұғалімдерді орналастыру

3.Мұғалімнің кіріспе сөзі

Бүгінгі сабағымызда географиядан алған білімдеріңіздіқолдана отырып, қойылған сұрақтарға жауап бересіздер.Бүгінгі сабақта алған білімдеріңіздікөрсете аласыздар.

Сайысқа 20 оқушы қатысады.Осы жерде 4 топ бар, әр топта 5 оқушыдан.Сайысты бағалайтын қазылар алқасы таныстырылады.


  • Кел, келіңдер сайыскер,

  • Көрермендер, жанкүйер

  • Әділдік жол таңдайық,

  • Бұл сайыстан қалмайық





І тур. Әр топ басшылары өздерін таныстырады 1. Топ аты 2.Ұраны

ІІ тур. «Бәйге».Әрбір оқушы сұраққа тез әрі дұрыс жауап беруі керек.Дұрыс жауап 10 ұпаймен бағаланады.

1.Қазақстан Республикасының тәуелсіздік алған жылы(1991ж)

2.Қазақстан Республикасының жер көлемі (2724,9 мың км)

3.Қазақстанның ең биік нүктесі (Хан тәңірі 6995м)

4.Қазақстанда қанша әкімшілік облыс бар(14)

5.Қазақстан Республикасыелтаңбасының авторларын ата(Ш.Уәлиханов,Ж.Мәлібеков)

6.Қазақтың тұңғыш геогроф – ғалымы (Ш.Уәлиханов)

7.Қазақстан Республикасы туының авторы кім?(Ш.Ниязбеков)

8.География ғылымы нені зерттейді?(жер беті табиғатын, халқын ,шаруашылығын)

9.Д.ж айналып шыққан саяхатшы(Ф.Магеллан)

10.Азимут дегеніміз не?/солтүстік бағыт пен діттеген бағыттың арасындағы бұрышты айтады/

11.Масштаб дегенімиіз не?/Жер бетінде өлшенген қашықтықты қағазға түсіргенде қанша рет кішірейтілгендігін көрсететін бөлшек сан масштаб деп аталады/

12.Жер бедері дегеніміз не?/Жер қыртысының ойлы- қырлы жиынтығын айтады/

13.Абсолюттік биіктік дегеніміз не?/Жер бетіндегі нүктенің мұхит немесе теңіз деңгейінен бастап есептелінетін биіктігі абсолют биіктік деп аталады/

14.Таулар дегеніміз не?/Жазықтардан оқшау көтеріліп жатқан, қатты тілімденген биік бөліктерін таулар деп атайды/

15.Жазық дегеніміз не?/Жер бетінің аз тілімденген, тегіс немесебелесті болып келген кең алқабын жазық деп атайды/

16.Атмосфералық қысым дегеніміз не?/Ауаның жер бетіне түсірген салмағы/

17.Ауаның қысымы қандай құралмен өлшенеді?/барометр/

18.Ауаның температурасы қандай құралмен анықталады/ термометр/

19.Температураның тәуліктік амплетудасы дегеніміз не?/тәулік ішіндегі ең жоғарғы және төменгі температуралардың айырмасын температураның тәуліктік амплитудасы дейді/

20.Таулар нешеге бөлінеді?/3/

ІІІ тур. «Тіл өнері» Тіл – тіршіліктің тірегі.ХХІ ғасырдың басындағы қазақ зиялысы Х.Досмұхамедұлының «Жеті түрлі ілім біл,жеті жұрттың тілін біл» деген парасатты пайымдауы қазір ақиқатқа айналды.Сондықтан, тамыры тереңде жатқан ауыз әдебиетіне , нақты айтсақ, мақал – мәтелдер және жұмбақтарға жауап береміз

Қазақша, орысша, ағылшынша жауап берулерің керек.Толық жауап 20 ұпай, жартылай жауап 10 ұпай

1.Кең әлемді кернейді,

Көзің бірақ көрмейді(ауа-воздух- )

2.Құрғақ жерде сақтайсың,

Онсыз тамақ татпайсың(тұз-соль )

3.Қыздырып соқсаң иленеді,

Балға мен төстен именеді(темір-железо

4.Нан бар жерде ... бар(ән-песня-)

5.Көп сөзкөмір, аз сөз.../алтын-золото-/

6. .... ішкен құдығыңа түкірме/су-вода/

7.Мал патшасы.../жылқы-лошадь/

8.Қазақтардың қасиетті саны .../жеті-семь.../
ІV тур. «Танымдық ойындар»Сөзжұмбақ шешу

Көп біледі көп білген,

Көп білген де көп көрген

Колумб пен Магеллан

Атлант ,Тынық мұхитын

Кешіп өтіп ең алғаш

Жаңа жерге ол жеткен

Үй жұмысы: Әр топ өздері дайындап келген сөзжұмбақтарды алмастырып алып шешеді. Толық жауап бергенге 10 ұпай, толық емеске – 0 ұпай



V тур.Термин сөздермен жұмыс Толық жауапқа 20 ұпай, жартылай жауапқа 10 ұпай

1 – топ Атмосфера/гр.атмос-бу/,масштаб/немісше-мас-өлшеу,штаб-таяқ/,магма/грекше-былғама,қойыртпақ/, план/лат-планус-жалпақ,тегіс/,

2 – топ гидросфера/гр-гидро-су/,амплитуда/латынша-кеңдік, жайылушылық/,астеройд/грекше-астер-жұлдыз,оид-тәріздес/, стратосфера/латынша-стратум-қабат,сфера-шар

3 – топ. Барометр/грекше-барос-салмақ, метр-өлшеу/,география/гр-гео-жер,графо-жазу/,меридиан/лат-меридиянус-талтүстік/, азимут/арабша-ас-сумут-жол/

4.литосфера/гр-литос-тас,сфера- шар/,климат /гр-клима-еңкіш/,метерология/гр метеор-аспан құбылысы,логос –ғылым/,лава/итальянша лава- тасып басатын

V- турдың қорытындысы бойынша көп ұпай алған 3 – топ қалады, аз ұпай жинаған 2 топпен қоштасамыз.Қатысқан оқушыларға үлкен рахмет, орындарыңызға барып отырыңыздар.



VІ тур.Тікелей сұрақтар. Әр сан бойынша пән мұғалімдері сұрақтар береді.10-10,20-20,30-30 ұпаймен бағаланады

Қазақ тілі:

1.Көсемшенің жұрнақтары қандай?/а,е,й,ып,іп,п/

2.Есімшенің неше жұрнақтарының түрі бар?/4/

3.Тұйық етістік дегеніміз не және оның жасалу жолы/Тұйық етістік дегеніміз қимыл іс – әрекеттің атын білдіреді, у – жұрнағы арқылы жасалады/

Тарих:


1.Ұлы Отан соғысы қай жылы басталды?/1941ж/

2.Үшжүзді біріктірген ұлы хан кім?/Абылай хан/

3.Конститутция қай жылы қабылданды?/1995ж 30 тамыз/

География:

1.Д.ж.ең ұзын өзен/Ніл/

2.Дүние жүзіндегі ең биік сарқырама/Анхель 1054м/

3.Д.ж. ең мол сулы өзен /Амазонка/

10

20

30

10

20

30

10

20

30

VІ турдан кейін ұпайы аз 1 – топпен қоштасамыз.Сіздерге де қатысқандарыңызға рахмет, енді орындарыңызға барып отырыңыздар.



VІІ тур.Қарлы – кесек 2 – топ бір – бірлеріне сұрақтар қояды 5 – 5 –тен қояды.Толық жауап 10, жауап бермесе -0

VІІІ тур. «Жорға» Сұрақтарға 1 минут ішінде жауап береді.Әр сұраққа – 10 ұпай, жауап бермесе – 0

1 - топ

1.Қазақстан Республикасы жер көлемі бойынша д.ж.нешінші орында/9 орында/



2.Экватордың ұзындығы

3.Жер бетінің тас қабаты?/Литосфера/

4.Дүние жүзіндегі ең биік шыңды ата/ Эверест немесе Джомолунгма/

5.Жер бетінің ауа қабаты /Атмосфера/

6.Географияны ең алғаш ғылымға енгізген кім?/Эратосфен/

7.Күнге ең алыс ғаламшар/нептун, плутон/

8.Жердің радиусы қанша?/6371км/

9.Биіктігі 1000-2000м тау/орташа таулар/

10.Оңтүстік пен солтүстікті қосатын сызық / меридиан/

11.Жердің қозғалысын сезетін аспап/ сейсмогроф/

12.Бағдарлауға арналған аспап/тұсбағар/

13.Фонтан түрінде оқтын – оқтын атқылап тұратын бұлақ / гейзер/

14.Жазықтар абсолюттік биіктігі бойынша қалай бөлінеді?/3 түрі 1-ойпат-200м төмен,2-қырат жазық200-500,таулы үстірт-500м/

15.Ең ұзын параллель/ экватор/

2 – топ

1.Атмосфераның төменгі қабаты/тропосфера/

2.Жердің нақты үлгісі/глобус/

3.Биіктігі 200-500м дейінгі жазық/қырат жазық/

4.Экваторға қарсы жүргізілген сызық/параллель/

5.Жер сілкінуді зерттейтін ғылым/метеорология/

6.Таудың ең биік нүктесі/шың/

7.Атмосфераның құрамында қандай газ көп/азот/

8.Теңіз немесе мұхит деңгейінен есептегендегі биіктік/ абсолюттік/

9.Жердің су қабығы қалай аталады/гидросфера/

10.Өте күшті жер сілкінуден пайда болатын толқын қалай аталады?/цунами/

11.Ең терең Мариан шұңғымасы қай мұхитта орналасқан?/Тынық/

12.Жер бетінің тіршілік қабаты/биосфера/

13.Д.ж.ең биік тау/Гималай/

14.ауадағы 21 пайыз/оттегі/

15.Тау жыныстары нешеге бөлінеді және қандай/3 магмалық, шөгінді, метаморфтық/

Қазылар алқасы бағалайды.

Жеңген топты марапаттау.

1 – топ

Атмосфера, масштаб, магма, план

2 – топ

Гидросфера, амплитуда, астеройд, стратосфера



3 – топ.

Барометр, география, меридиан, азимут



4- топ

Литосфера, климат ,метерология, лава





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет