Сабақтың жалпы міндеттері



Дата25.08.2017
өлшемі197,76 Kb.
#27605
түріСабақ
Бекітемін:______________

Мектеп директоры Төребай Б.К.

Родниковка орта мектебінің қазақ тілі пәні мұғалімі

Абилова Замзагуль Куанышевнаның



Орта мерзімді жоспары

Родниковка орта мектебі қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Абилова Замзагуль Куанышевнаның

4 класқа арналған қазақ тілінен орта мерзімді жоспары

Сабақтың жалпы мақсаты: Топтық жұмыс жасай отырып, ҚР туралы білімдерін кеңейту, үндестік заңын меңгеру, жаңа сөздерді қолдана білуге үйрену.

Сабақтың жалпы міндеттері:

Бірлесе жұмыс жасауға үйрену; класта ынтымақтастық атмосферасын орнату; Сыни ойлау дағдысын қалыптастыру;Сөздік қорларын кеңейту;АКТ пайдаланудың тиімді жолдарын меңгеру.



Күтілетін нәтиже: Бірлесе жұмыс жасай алады; Сыни ойлау дағдысы қалыптасады; Сөздік қорларын кеңейеді; АКТ пайдаланудың тиімді жолдарын меңгереді;

Түйінді идея: Отанға, тілге, ұлтқа деген сүйіспеншіліктерін ояту; мемлекеттік рәміздердің атауларын қазақ тілінде айта білу.

Сабақтың тақырыбы

Оқып – үйренудің негізгі мақсаты

Оқытуда қолданылатын әдіс - тәсілдер

Оқып – үйренудің нәтижесі

Үйрену мақсатындағы бағаны қоса алғандағы бағалау

Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы

Негізгі дереккөздер

Менің Қазақстаным. Буын.

Топтық жұмыс жасай отырып, ҚР мемлекеттік рәміздері туралы білімдерін кеңейту барысында буын және оның түрлерін меңгеру.

«Интернетпен дос болайық», «ДЖИГСО» (Біреуі үйде, екеуі далада), топтық таныстырылым, ассоциация

Тақырып бойынша білімдері толығады; топта пікірлесіп, ортақ шешімге келуге дағдыланады; дұрыс сөйлеу мен жазуға үйренеді; АКТ қолдану жолдарымен танысады.

«Өзін- өзі бағалау экраны»,

«Бағдаршам»

«Үш шапалақ»

Кері байланыс




Таңғы жаттығу, сергіту сәті

Оқулық, интерактивті тақта, интернеттен алынған қосымша материалдар.

Қазақстан қалалары. Үндестік заңы.

Тақырыптың негізгі идеясын ашу, үндестік заңын меңгеру, ауызекі сөйлеу тілін дамыту, критерий бойынша бағалауға дағдыландыру; оқушыларды ұйымшылдыққа, топпен жұмыс жасауға, жауапкершілікке, Отанды сүюге тәрбиелеу.

«Жас зерттеуші», «Жұптық әңгімелесу", ДЖИГСО -1, «Кластер», Эссе, топтық жұмыс.

Оқушылар тақырыптың негізгі идеясын түсінеді; үндестік заңы туралы білімдері қалыптасады; өз ойларын жетік түсіндіреді, топта жауапкершілікпен жұмыс жасайды.

«Бағалау парағы», «Үш шапалақ», «Қолмен бағалау», жұптық бағалау

Психологиялық тренинг «Мен саған сен маған...»

Оқулық, интерактивті тақта, интернеттен алынған қосымша материалдар, суреттер.

Қазақстанның астанасы


АКТ –ны қолдану арқылы тақырыптың негізгі идеясын ашу, критерий бойынша бағалауға дағдыландыру; оқушыларды ұйымшылдыққа, топпен жұмыс жасауға, жауапкершілікке, Отанды сүюге тәрбиелеу.



“Жүректен – жүрекке” псих-қ тренинг, топқа бөлу, “Ыстық орындық”, “тарихқа шолу” (интер.жұмыс), Венн диаграммасы, эссе.


Оқушылар тақырыптың негізгі идеясын түсінеді; үндестік заңы туралы алған білімдері дамиды; өз ойларын жетік түсіндіреді; топта жауапкершілікпен жұмыс жасайды.

.




Трнинг « Жүректен жүрекке», сергіту сәті


Оқулық, интерактивті тақта, интернеттен алынған қосымша материалдар, суреттер, таратпа материалдар.



Қарағанды қаласы

Топтық жұмыс жасай отырып, Қарағанды қаласы туралы қосымша білім алу.

АКТ, «Ыстық орындық», тест.

Топпен жұмыс жасауды үйренеді; өзін-өзі бағалау дағдылары қалыптасады.

«Бірін – бірі бағалау» екі оқушы дәптерлерімен алмасып үй жұмысын тексереді. «Бағалау парағы», «Үш шапалақ», «Екі жұлдыз бір тілек»

Тренинг, сергіту сәттері

Оқулық, интерактивті тақта, интернеттен алынған қосымша материалдар, суреттер, таратпа материалдар.

Бекітемін:______________

Мектеп директоры Төребай Б.К.

Родниковка орта мектебінің қазақ тілі пәні мұғалімі

Абилова Замзагуль Куанышевнаның

Қысқа мерзімді жоспары

Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі: З.К.Абилова



ПӘНІ

ҚАЗАҚ ТІЛІ

КЛАСЫ

4

ТАҚЫРЫП

Менің Қазақстаным



МАҚСАТЫ
МІНДЕТТЕРІ

Топтық жұмыс жасай отырып, ҚР мемлекеттік рәміздері туралы білімдерін кеңейту барысында буын және оның түрлерін меңгеру.

  1. Бірлесе жұмыс жасауға үйрену;

  2. Сыни ойлау дағдысын қалыптастыру;

  3. Сөздік қорларын кеңейту;

  4. АКТ пайдаланудың тиімді жолдарын меңгеру.

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ

  1. Бірлесе жұмыс жасай алады

  2. Сыни ойлау дағдылары қалыптасады

  3. Сөздік қорлары молаяды

  4. АКТ – ны пайдалануды үйренеді





Уақыты

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1

7 мин.

  1. Оқушыларды «Шаттық шеңберіне» шақырып, таңғы тренинг өткізу.

  2. Мозаикалар арқылы оқушыларды 2 топқа бөлу. (ту мен елтаңбаның суреті)

  3. Әр топқа жұмбақ жасыру арқылы топ көшбасшысын анықтау

  1. Оқушылар тренинг барысында бір – біріне гүл шоғын сыйлау арқылы бүгінгі күнге сәттілік тілейді.

  2. Оқушылар мозаиканы құрастыру барысында өз тобын табады.

  3. Жұмбақ шешуін тапқан адам топ көшбасшысы болады

Үш шапалақ

Бағалау парағы



Жай әуен

Сурет қиындылары




2

7 мин

«Қазақстан» мәтінін өз беттерімен оқуға тапсырма беру.


Оқушылар мәтінді оқиды, таныстырылым жасайды. «Біреуі үйде, екеуі далада» ДЖИГСО әдісімен тақырыпты бір – біріне түсіндіреді.

Екі жұлдыз, бір тілек

Бағалау парағы



Плакат, түрлі – түсті бояу, қарындаш, желім, қағаз, стикерлер.

3

10 мин

  1. 1-топқа: О-тан, мем-ле-кет, ту, ел-таң-ба, ән-ұ-ран; 2- топқа: ас-та-на, ша-ңы-рақ, тұл-пар, жұл-дыз сөздерін беріп, буынның анықтамасын жасату.

  2. Оқушыларды тыңдап болып, сабақтың тақырыбын қорытып түсінік беремін.

Әр топ өздеріне берілген сөздермен мұқият танысып, дәптерлеріне жазып алады, буынға байланысты өз ойларын ереже қылып шығарып, ортаға салады.(буын сөздегі қай дыбысқа байланысты, буынның түрлері, т.б)

Қолмен бағалау Бағалау парағы

Плакат, түрлі – түсті бояу, қарындаш, желім, қағаз, стикерлер.

4

7 мин

1-топқа «елтаңба», «әнүран», 2-топқа «ту» деген атауларды беру, сол туралы мәліметтер жинауды тапсыру.

Оқушылар сабақ үстінде интернеттен осыған байланысты мәліметтер жинап, білгендерімен бөліседі.

Үш шапалақ Бағалау парағы

Компьютер

5

5мин

Сергіту сәтін жасату

«Қара жорға» биі



Оқушылар серігіп алады.

Үш шапалақ

Интерактивті тақта

6

6мин

«Сиқырлы сандықша» ойыны

Оқушылар сандықшада жасырылған сұрақтарға жауап береді

Бағалау парағы

Сандықша, сұрақтар

Сабақты қорытындылау қоқорытындылау қорытынды

3мин

Рефлексия «Бір керемет, бір әттеген –ай»

Үйге тапсырма беру.



Оқушылар сабақтың қалай өткенін кері байланыс арқылы өз ойларын стикерлерге жазады.


Бағалау парағының қорытындысы. Өзін-өзі бағалау экраны

Стикер, смайликтер

Не сәтті өтті?




Не сәтсіз өтті?




Нені дамыта алдым? Нені өзгерткім келеді?




Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі: З.К.Абилова

ПӘНІ

ҚАЗАҚ ТІЛІ

КЛАСЫ

4

ТАҚЫРЫП

Қазақстанның қалалары



МАҚСАТЫ

МІНДЕТТЕРІ

Тақырыптың негізгі идеясын ашу, үндестік заңын меңгеру, ауызекі сөйлеу тілін дамыту.

  1. АКТ –ны сабақ барысында пайдалану дағдыларын әрі қарай дамыту;

  2. Сөздік қорларын молайту;

  3. Сыни ойлау қабілеттерін жетілдіру;

  4. критерий бойынша бағалауға дағдыландыру;

  5. ұйымшылдыққа, топпен жұмыс жасауға, жауапкершілікке, Отанды сүюге тәрбиелеу.




КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ

  1. АКТ –ны сабақ барысында пайдалану дағдылары әрі қарай қалыптасады, шапшаңдыққа үйренеді;

  2. Сөздік қорлары молаяды;

  3. Сыни ойлау қабілеттері жетіледі;

  4. критерий бойынша бағалауға дағдыланады;

  5. ұйымшылдыққа, топпен жұмыс жасауға, жауапкершілікке үйреніп, Отанға деген сүйіспеншіліктері оянады.





Уақыты

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1

15мин.

  1. Оқушыларға «жүректен жүрекке» психологиялық тренинг өткізу.

  2. «Ыстық орындық» стратегиясы бойынша үй тапсырмасын тексеру.

  3. Қазақстанның қалаларының атауларымен оқушыларды 2 топқа бөлу. (Ақтөбе, Астана)

  4. Жетон тарату арқылы,топ көшбасшысын анықтату.

  5. Әр топқа топтарына берілген қала аттары туралы интернеттен мәлімет жинауға тапсырма беру.




1.Оқушылар тренинг барысында бірінің алақандарына бірі алақандарын тигізіп өзге туралы өз ойларын айтады.

2.Бір оқушы ортаға отырып, қалған оқушылар оған ҚР рәміздері, буын және оның түрлері тақырыбы бойынша сұрақтар қояды.

3.Оқушылар қала атаулары бойынша өз тобын табады.

4. Жетон бойынша топ көшбасшысын анықтау.

5. екі топ интернеттен ақпарат іздеп, таныстырылым дайындайды.


Үш шапалақ

Бағалау парағы

(Топ көшбасшысына бағалау парағы

Беріледі, сол арқылы ол өз тобының оқушыларын сабақ бойы бағалайды)

Критерий бойынша бағалау


Жай әуен

Қала атаулары жазылған қағаз қиындылары.

Орындық.

Интернет, стикер, түрлі- түсті бояу, желім, қағаз.




2

5 мин

Оқулық бойынша 1- тапсырманы оқуға тапсырма беру.

Тақтаға мәтінге сай сурет ілу.




Оқушылар мәтінді оқиды. «ДЖИГСО -1» стратегиясы бойынша суретті талқылайды.

Бағалау парағы

Сурет

3

7мин

Екі топқа «мемлекет, орталық, облыс, астана, әнұран, елтаңба» сөздерін беремін. Осы сөздерді буынға бөліп, айырмашылығын анықтау, үндестік заңын шығару.

Оқушыларды тыңдап болып, сабақтың тақырыбын қорытып түсінік беремін.



Әр топ өздеріне берілген сөздермен мұқият танысып, дәптерлеріне жазып алады, үндестік заңына байланысты өз ойларын ереже қылып шығарып, ортаға салады.

Қолмен бағалау Бағалау парағы

Плакат, түрлі – түсті бояу, қарындаш, желім, қағаз, стикерлер.

4

5 мин

Оқулықпен жұмыс. 2- тапсырма үндестік заңына бағынбайтын сөздерді теріп жаздыру.

Оқушылар мәтінде берілген сөлемнің ішінен ҮЗ бағынбайтын сөздерді теріп жазады. Аяқтаған соң әр екі оқушы бір- бірінің жұмысын тексереді.

Бірін-бірі бағалау

Оқулық

5

3мин

Сергіту сәтін жасату

«Ритмика» биі



Оқушылар серігіп алады.

Үш шапалақ

Интерактивті тақта

6

8 мин

«Менің сүйікті қалам» тақырыбына эссе жаздыру.

Эссеге критерий қою.



Оқушылар эссе жазады.

Жұптық тексеру, критерий бойынша, жасайды.



Жұптық бағалау

Критерий бойынша бағалау.



Критерий жазылған қағаз.

Сабақты қорытындылау қоқорытындылау қорытынды

2мин

Рефлексия «Сұрақтар қорапшасын» тақтаға ілу.

Оқушылар сабақтың барысында туындаған сұрақтарын қорапшаға салады.

Бағалау парағының қорытындысы. Өзін-өзі бағалау экраны

Стикер, смайликтер

Не сәтті өтті?




Не сәтсіз өтті?




Нені дамыта алдым? Нені өзгерткім келеді?




Тақырып: Қазақстанның астанасы

Мақсаты: Қазақстанның астанасы туралы көбірек, тереңірек білу; үндестік заңы туралы білімдерін дамыту; сөздік қорларын молайту.



Тақырыпша №1

Қазақстанның бұрынғы астаналары

Уақыты

Нақты күтілетін нәтиже

Оқушылардың білімдерін тексеру, білім деңгейлерін анықтау, оқушылар Қазақстан Республикасының бұрынғы астана аттарын білулері қажет.




Іс-әрекет

Таңғы тренинг жүргізу «Хи-ха-хо». (оқушылар бір шеңберге жиналып тұрады. Барлығы бірге үш рет секіреді. 1 – рет секіргенде «Хи», 2 – рет секіргенде «Ха», 3 рет секіргенде «Хо» деп айқайлайды.)

«Сиқырлы қалпақ» ойыны арқылы «Сұрақтар қорапшасына» түскен сұрақтарға жауап беру.

Жұптық тексеру. (оқушылар бір- бірімен дәптерлерімен алмасып үйге берілген тапсырманы тексереді, бірін-бірі бағалайды)

Класс фигуралар арқылы екі топқа бөлінеді.



10мин

Оқушылар үшін оқытудың нәтижесі (А)

Назгүл сұрақтарды талқылауға белсенді араласады, сұрақтарға толық жауап беріп, өзі қосымша сұрақтар қояды. Үйге берілген тапсырманы қатесіз орындап келеді.




Оқушылар үшін оқытудың нәтижесі (В)

Алина сұрақтарға жауап береді, бірақ өзі сұрақ қоя білмейді. Үй тапсырмасын орындауда бір – екі қате жібереді.




Оқушылар үшін оқытудың нәтижесі (С)

Фердаусидің сабаққа қатысу белсенділігі төмен, сұрақ қоймайды, бірақ сұрақтарды талқылауға араласады.






Тақырыпша № 2

Қазақстанның астанасы – Астана қаласы.




Нақты күтілетін нәтиже

Сыни тұрғыдан ойлау қабілеттері артады, топта бірлесіп жұмыс жасай алады, өз ойларын нақты жеткізе біледі, интернетпен достасады.




Іс- әрекет

Презентация көрсету. «Астана – кеше, бүгін»

Ассоциация жасау. Екі топқа бірдей тапсырма беріледі. Астанаға байланысты интернеттен ақпарат іздеп тауып, таныстырылым дайындайды.

«Қолмен бағалау»

Оқулықпен жұмыс жасау.

1-тапсырма. Диалогті рольге бөліп оқу (жұптық жұмыс). Таныс емес сөздерді дәптерлеріне теріп жазып, сөздердің аудармасын табу, буынға бөліп жазып, буын түрлерін анықтау.

«Жұптық бағалау» (дәптерлерімен алмасып, тексеру)

2- тапсырма. 2 топ мәтінмен танысып, мәтін бойынша бір- біріне сұрақ қояды.

Сергіту сәті «Жануарлармен саңырауқұлақ тергенде»



20 мин

Оқушылар үшін оқытудың нәтижесі (А)

Назгүл интернетпен өте жақсы жұмыс жасайды, таныстырылым дайындаған кезде белсенділік танытып, идея қосады. Тапсырма орындау барысында өткен сабақта алған білімін еркін пайдалана алады, сұрақты толық, дұрыс қояды және жауап береді.




Оқушылар үшін оқытудың нәтижесі (В)

Алина интернеттен мәліметті жай іздейді, таныстырылым дайындау барысында белсенділік танытады. Тапсырма бойынша сұрақтарға жауап береді, бірақ сұрақ қоюда белсенділігі төмен.




Оқушылар үшін оқытудың нәтижесі (С)

Фердауси топ мүшелеріне жаны ашиды, бірақ интернетпен жұмыс жасай алмайды, сұраққа толық жауап бермейді, сұрақ қоймайды.




Тақырыпша № 3

Астана – арман қала




Нақты күтілетін нәтиже

Өз ойларын жазбаша түрде жеткізе біледі, жұппен жұмыс жасай алады, тыңдау қабілеттері артады. Критерий бойынша бағалауға үйренеді.




Іс- әрекет

Оқушыларды жұпқа бөлу үшін қағаз қиындыларына жазылған сөздер таратамын. Бір оқушыға сөздің басы түссе, екінші оқушыға сөздің екінші жартысы беріледі. Сөз дұрыс құрастырылудың арқасында жұп пайда болады. Сонымен қатар әр жұпқа жұлдызша, шаршы,үшбұрыш суреттері таратылады. Сол арқылы әр жұп бірін – бірі бағалайды.

- өте жақсы

- жақсы

- қанағаттанарлық



«Сәлем, астана!» (здравствуй столица...) әнін тыңдатамын. сол әннен 1 минут ішінде әр жұп ҚР қала аттарын жазуы тиіс.

«Бірін- бірі» бағалау(бір жұп екінші жұппен дәптерлерімен алмасып, жұмыстарын тексереді.)

«Астана – арман қала» тақырыбына эссе жазу, оқу, критерий бойынша бағалау.


10 мин

Оқушылар үшін оқытудың нәтижесі (А)

Назгүл әнде берілген барлық қала аттарын толық жазып шығады, сол бойынша берілген тапсырмаларды қатесіз орындайды. Эссені қойылған критерий бойынша жазады.




Оқушылар үшін оқытудың нәтижесі (В)

Алина әнде берілген қала аттарын толық жазады, тапсырманы орындайды. Эссеге қойылған критерийлер толық орындалмайды.




Оқушылар үшін оқытудың нәтижесі (С)

Фердауси қала аттарын толық жаза алмайды, эссені жазады, бірақ критерийге сай келмейді.






Рефлексия

5 минут

Кері байланыс

6 қалпақ

Ақ қалпақ- тапсырма

Сары – тиімді жақтары

Қара – тиімсіз жақтары

Қызыл – эмоция

Көк – топтық жұмысты сараптау

Жасыл – идея қосу


Үйге тапсырма

3-5 тапсырма,33 бет

Бағалау

Формативтік бағалау, өзін –өзі бағалау экраны

Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі: З.К.Абилова



ПӘНІ

ҚАЗАҚ ТІЛІ

КЛАСЫ

4

ТАҚЫРЫП

Қарағанды қаласы



МАҚСАТЫ

МІНДЕТТЕРІ

Топтық жұмыс жасай отырып, Қарағанды қаласы туралы қосымша білім алу.

  1. у

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ

  1. АКТ –ны сабақ барысында пайдалану дағдылары әрі қарай қалыптасады, шапшаңдыққа үйренеді;

  2. Сөздік қорлары молаяды;

  3. Сыни ойлау қабілеттері жетіледі;

  4. критерий бойынша бағалауға дағдыланады;

  5. ұйымшылдыққа, топпен жұмыс жасауға, жауапкершілікке үйреніп, Отанға деген сүйіспеншіліктері оянады.





Уақыты

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1

15мин.

  1. Оқушыларға «жүректен жүрекке» психологиялық тренинг өткізу.

  2. «Ыстық орындық» стратегиясы бойынша үй тапсырмасын тексеру.

  3. Қазақстанның қалаларының атауларымен оқушыларды 2 топқа бөлу. (Ақтөбе, Астана)

  4. Жетон тарату арқылы,топ көшбасшысын анықтату.

  5. Әр топқа топтарына берілген қала аттары туралы интернеттен мәлімет жинауға тапсырма беру.




1.Оқушылар тренинг барысында бірінің алақандарына бірі алақандарын тигізіп өзге туралы өз ойларын айтады.

2.Бір оқушы ортаға отырып, қалған оқушылар оған ҚР рәміздері, буын және оның түрлері тақырыбы бойынша сұрақтар қояды.

3.Оқушылар қала атаулары бойынша өз тобын табады.

4. Жетон бойынша топ көшбасшысын анықтау.

5. екі топ интернеттен ақпарат іздеп, таныстырылым дайындайды.


Үш шапалақ

Бағалау парағы

(Топ көшбасшысына бағалау парағы

Беріледі, сол арқылы ол өз тобының оқушыларын сабақ бойы бағалайды)

Критерий бойынша бағалау


Жай әуен

Қала атаулары жазылған қағаз қиындылары.

Орындық.

Интернет, стикер, түрлі- түсті бояу, желім, қағаз.




2

5 мин

Оқулық бойынша 1- тапсырманы оқуға тапсырма беру.

Тақтаға мәтінге сай сурет ілу.




Оқушылар мәтінді оқиды. «ДЖИГСО -1» стратегиясы бойынша суретті талқылайды.

Бағалау парағы

Сурет

3

7мин

Екі топқа «мемлекет, орталық, облыс, астана, әнұран, елтаңба» сөздерін беремін. Осы сөздерді буынға бөліп, айырмашылығын анықтау, үндестік заңын шығару.

Оқушыларды тыңдап болып, сабақтың тақырыбын қорытып түсінік беремін.



Әр топ өздеріне берілген сөздермен мұқият танысып, дәптерлеріне жазып алады, үндестік заңына байланысты өз ойларын ереже қылып шығарып, ортаға салады.

Қолмен бағалау Бағалау парағы

Плакат, түрлі – түсті бояу, қарындаш, желім, қағаз, стикерлер.

4

5 мин

Оқулықпен жұмыс. 2- тапсырма үндестік заңына бағынбайтын сөздерді теріп жаздыру.

Оқушылар мәтінде берілген сөлемнің ішінен ҮЗ бағынбайтын сөздерді теріп жазады. Аяқтаған соң әр екі оқушы бір- бірінің жұмысын тексереді.

Бірін-бірі бағалау

Оқулық

5

3мин

Сергіту сәтін жасату

«Ритмика» биі



Оқушылар серігіп алады.

Үш шапалақ

Интерактивті тақта

6

8 мин

«Менің сүйікті қалам» тақырыбына эссе жаздыру.

Эссеге критерий қою.



Оқушылар эссе жазады.

Жұптық тексеру, критерий бойынша, жасайды.



Жұптық бағалау

Критерий бойынша бағалау.



Критерий жазылған қағаз.

Сабақты қорытындылау қоқорытындылау қорытынды

2мин

Рефлексия «Сұрақтар қорапшасын» тақтаға ілу.

Оқушылар сабақтың барысында туындаған сұрақтарын қорапшаға салады.

Бағалау парағының қорытындысы. Өзін-өзі бағалау экраны

Стикер, смайликтер

Не сәтті өтті?




Не сәтсіз өтті?




Нені дамыта алдым? Нені өзгерткім келеді?





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет