Сабақтың мақсаты: 1 Ғұн атауы, «халықтардың ұлы қоныс аударуындағы»



Дата25.01.2017
өлшемі28,05 Kb.
#8024
түріСабақ
6 «а» сыныбы- 09.04.2012ж.

6 «ә» сыныбы- 09.04.2012ж.

6 «б» сыныбы-10.04.2012ж.

Ежелгі Қазақстан тарихы


Сабақтың тақырыбы: §27. Ғұндардың тұрмысы мен шаруашылығы
Сабақтың мақсаты:

1) Ғұн атауы, «халықтардың ұлы қоныс аударуындағы» ғұндардың рөлі, ғұн мемлекеттік бірлестігінің қалыптасу тарихы, тұрмысы мен шаруашылығы туралы білім беру;

2) мемлекеттердің қалыптасуының алғы-шартын, оның белгілерін анықтай білуге дағдыландыру;

3) тарихи аңыз деректер негізінде балаларды ұлтжандылыққа тәрбиелеу, ірі саяси тұлғаны үлгі қылу.


Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың түрі: жарыс сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, талдау, іздену, өз бетінше жұмыс,ой-қозғау.

Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі

. 2. Үй тапсырмасын тексеру


1. Каталаун шайқасы қай жылы болды?

2. Еділ туралы қай тарихшы жазды.

3. Ғұндардың жауларын жеңу себептері неде?
3. Жаңа сабақ
Жаңа сабақтың жоспары:


  1. Ғұндардың тұрмысы

  2. Қоғамдық құрылысы

  3. Ғұндардың мәдениеті

Ғұндар отырықшылық пен егіншілікті де білген. Олар негізінен киіз үйлерде тұрды. Үй жиғаздарынан ағаш төсек және күнделікті тұрмысқа қажетті бұйымдар жасаған. Ғұн қолөнер шеберлері жүннен төсеніш пен кілемдер тоқыған. Киіз үйдің төріне қамшы, ағаштан жасалған қынабы бар семсер , садақ, жебелер салған қорамсақ т.б. іліп қоятын болған.

Қорымдар мен қыстақ-кенттерден табылған құрал-саймандар, қару-жарақтар, ыдыс-аяқтар ғұндарда қолөнердің жақсы дамығандығын көрсетеді.

Мәселен, сүт, қымыз , айран сияқты сұйық тағамдар құятын ыдыстар қыш пен ағаштан жасалды.


Сабақты бекіту.


  1. Ғұн қоғамында кімдер билік етті?

  2. Ғұндардың шаруашылығы туралы не түсіңдіңдер?

  3. Ғұндардың билеушісі қалай билік жүргізген?


Сабақты қорытындылау.
-Сонымен балалар қандай тақырыппен таныстық?

- Ғұндардың тұрмысы мен шаруашылығы туралы не білдіңдер?


Үйге: §27. Ғұндардың тұрмысы мен шаруашылығы (оқып келу)

Ғұндардың әлемдік тарихта алатын орны туралы әңгіме құрастыру.
Оқушыларды бағалау.

6. Сипаттама беріп көр.

Оқулықтың 100 бетіндегі ғұндарға берілген тарихи сипаттаманы оқып, өз ойыңды айтып көр.


7.Сабақты қортындылау

-Сонымен балалар қандай тақырыппен таныстық?

- Ғұндар тарихы туралы не білдіңдер?
8.Үйге тапсырма

20-21 тақырыптарды оқу.

Ғұндардың әлемдік тарихта алатын орны туралы әңгіме құрастыру.
9. Бағалау

10. Рефлексия

-Балалар,сабақтан алған әсерлерің қандай?Сабақ несімен ұнады?Сабақ сендерге ұнаса Астана қаласының жалпы көрінісін тамашалап сабақты аяқтаймыз.


Қарағанды қаласы

№18 орта мектебінің тарих пәні мұғалімі



Омарова Гүлшат Амангелдиевна
Каталог: ld
ld -> Шпаргалка на казахском языке по истории Казахстана 100 м қашықтыққа ұшатын, орақ тәрәздә құрал-бумеранг
ld -> Қош келдіңіздер!
ld -> Қазақ әдебиет пәніне тест сұрақтары
ld -> Сабақ: ана тілі Тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлы «Әліпенің атасы»
ld -> Қазақстан тарихы бойынша Ұбт шпаргалкалары а а. Иманов көтерiлiс отрядтарын қаруландыру үшiн – қару-жарақ шығаруды ұйымдастырды
ld -> Ақтқбе облысы Байғанин ауданы №3 Қарауылкелді орта мектебі
ld -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин "Өзен" Мұғалімі: 3 "
ld -> Әнші- ақындар шығармашылығы
ld -> Есмағамбет Ысмайлов Баласы Қожағұлдың Біржан салмын, Адамға зияным жоқ жүрген жанмын
ld -> Өмірбаяны Хронология Қорытынды пайдаланған әдебиеттер


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет