Сабақтың мақсаты: Кинематика негіздері тарауындағы тақырыптар бойынша алған білімдерін пысықтау



Дата24.04.2017
өлшемі17,8 Kb.
#15028
түріСабақ

“Кинематика негіздері” тарауын қайталау сабағы

  • 9-сынып
  • Дәмді орта мектебі
  • Физика пәні мұғалімі
  • Байгенжина Д.Е.

Сабақтың мақсаты:

  • Сабақтың мақсаты:
  • Кинематика негіздері тарауындағы тақырыптар бойынша алған білімдерін пысықтау;
  • Алған теориялық білімдерін нақтылау, өз білімін өзі бағалап тексере білу дағдыларын қалыптастыру;
  • Ізденімпаздыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың барысы:

  • І. Ұйымдастыру кезеңі:
  • Сынып оқушыларын 3 топқа бөлу . /Суреттер бойынша сағат,автомобиль, арбаша/
  • Шеңберге тұрып, тілек айту.

2. Үй тапсырмасын тексеру

  • Қойылған мақсатқа қарай күтілетін нәтиже:
  • 1. Материя,векторлық шамалар,скалярлық шамалар, теңайнымалы қозғалыс, үдеу, еркін түсу, қисықсызықты қозғалыс, бірқалыпты қисықсызықты қозғалыс, айналу периоды, жиілік, сызықтық және бұрыштық жылдамдық,центрге тартқыш үдеу анықтамаларын сауатты айтып беру.
  • 2. Физикалық формулаларды жаза білу.
  • 3. Формула арқылы есептер шығару.
  • 4. Теориялық білімдерін тәжірибе жүзінде қолдана білу.

Қызығушылықты ояту: Физикалық ой жинақтау

  • 1.Материя деп нені айтады және оның негізгі қасиеті?
  • 2.Векторлық шамалар,скалярлық шамалар қандай шамалар деп аталады және қалай белгілейді?
  • 3.Теңайнымалы қозғалыс деп қандай қозғалысты айтады?
  • 4. Үдеу дегеніміз қандай шама?
  • 5. Дененің еркін түсуі деп нені айтады?
  • 6. Қисықсызықты қозғалыс деп қандай қозғалысты айтады?
  • 7. Бірқалыпты қисықсызықты қозғалыс деп қандай қозғалысты айтады?
  • 8. Айналу периоды дегеніміз қандай физикалық шама?
  • 9. Жиілік деп қандай шамана айтады?
  • 10. Сызықтық және бұрыштық жылдамдықтар дегеніміз не?
  • 11. Центрге тартқыш үдеу деп қандай үдеуді айтады?

Мағынаны тану: үш топқа бөлінген тапсырма

  • 1-тапсырма: Формулаларды жазу
  • 2-тапсырма: Формуланы пайдаланып, есептер шығару
  • 3-тапсырма: слайдтар арқылы өздері сөйлеу

1-тапсырма: Формулаларды жазу

  • Топтың оқушылары
  • тапсырма
  • жауаптары
  • Осы формуладан жылдамдықты табыңдар
  • Осы формуладан уақытты табыңдар
  • тапсырма
  • жауаптары
  • Центрге тартқыш үдеудің формуласын жазыңдар
  • Осы формуладан жылдамдықты табыңдар
  • Осы формуладан радиусты табыңдар
  • Топтың оқушылары
  • тапсырма
  • жауаптары
  • Периодтың формуласын жазыңдар
  • Осы формуладан айналым санын табыңдар
  • Осы формуладан уақытты табыңдар

Жауабы: a= ʋ/t ʋ=at t= ʋ/a

  • Жауабы: a= ʋ/t ʋ=at t= ʋ/a
  • Жауабы: a ц.т.= ʋ /r ʋ =a ц.т. r r= ʋ/a ц.т.
  • Жауабы: T= t/n n=t/T t= Tn

2-тапсырма: Формуланы пайдаланып, есептер шығару

  • Топтың оқушылары
  • тапсырма
  • жауабы
  • Бер:
  • т/к:
  • ХБЖ:
  • Талдау:
  • Шешуі:

І-топ

  • І-топ
  • № 1. 54 км/сағ жылдамдықпен жүріп келе жатқан пойыздың терезесінен қарап тұрған жолаушының тұсынан 36 км/сағ жылдамдықпен қарсы келе жатқан ұзындығы 150 м пойыз қанша уақытта өтеді? (6 с)
  • № 2. Пойыз 0,5 м/с2 үдеумен тежеуді бастап, тоқтағанға дейін 225 м жол жүрді. Оның тежелу басталар алдындағы жылдамдығы қандай?(15м/с)
  • ІІ-топ
  • № 1. Тасжолмен келе жатқан велосипедші 900 м 15 м/с, содан кейін 400 м 10 м/с жылдамдықпен жүріп өтті. Велосипедшінің орташа жылдамдығы қандай? (13м/с)
  • № 2. Доп 18 м/с бастапқы жылдамдықпен вертикаль жоғары қарай лақтырылды. Ол 3 с қанша орын ауыстырады? Сол уақыт ішінде доп қанша жол жүреді?(9м, 23,4 м)
  • ІІІ-топ
  • № 1. Автокөліктің жылдамдығы 20 с ішінде 20 м/с-тан 10 м/с-қа дейін баяулаған. Автокөлік қозғалысының орташа үдеуі қандай? (0,5 м/с2)
  • № 2. Көлдің биік тік жағасында горизонталь бағытта ататын пулемет тұр. Оқтың бастапқы жылдамдығы 800 м/с. Оқтың ұшу жылдамдығы қандай? Жардың биіктігі 10 м.(1128м, 800,12м/с)

3-тапсырма: слайдтар арқылы өздері сөйлеу

  • 1-топ
  • Үдеу

3-тапсырма: слайдтар арқылы өздері сөйлеу

  • 2-топ
  • Қозғалыс

3-тапсырма: слайдтар арқылы өздері сөйлеу

  • 3-топ
  • Уақыт

3. Ой –толғаныс: тест орындау

  • Тест /барлық оқушларға/
  • 1. Дененің басқа денелерге және уақыттың өзгеруіне байланысты орнын ауыстыру ... деп аталады
  • А)кинематика В)траекториясы С)механикалық қозғалыс Д)жол
  • 2. Жылдамдық бірдей уақыт аралығында бірдей шамаға артса, қозғалыс ... деп аталады
  • А)бірқалыпты үдемелі В)бірқалыпты кемімелі С)механикалық Д)үдеулі
  • 3. Бірлік уақыт аралығында дененің жылдамдығының өзгеру шапшандығы ... деп аталады
  • А)жол В)жылдамдық С)уақыт Д)үдеу
  • 4. ... бірқалыпты үдемелі деп аталады
  • А)жылдамдық тұрақты болса
  • В)өлшемдері мен пішіні ескермеуге болатын денені
  • С)дененің басқа денелерге және уақыттың өзгеруіне байланысты орнын ауыстыруы
  • Д)дененің қозғалыс барысында сызған сызығын қозғалысы
  • Е)жылдамдық бірдей уақыт аралығында бірдей шамаға артса
  • 5. Дене қозғалысты бастаған соң 6 секундта 27 м жол жүрсе, қандай үдеумен қозғалып бара жатыр?
  • А)3 м/с2 В)6 м/с2 С)1,5 м/с2 Д)4 м/с2 Е)12 м/с2
  • 6. Егер жылдамдық бірдей уақыт аралығында бірдей шамаға кемісе, онда қозғалыс
  • А)бірқалыпты үдемелі қозғалыс деп аталады В)механикалық қозғалыс деп аталады
  • С)еркін түсу үдеуі деп аталады Д)бірқалыпты кемімелі деп аталады
  • Е)орын ауыстыру деп аталады.
  • 7. Бұрыштық жылдамдық деп аталады
  • А)дененің шеңбер бойымен қозғалыс барысында дененің бір айналымға жұмсалған уақыты
  • В)бірлік уақытта жасалған айналым саны
  • С)шеңбер бойымен қозғалыс жасайтын дененің бірлік уақытта шеңбер бойымен жүрген жол
  • Д)шеңбер бойымен қозғалыс жасайтын дененің бірлік уақытта радиус векторының қиып өткен бұрыштың радиан түріндегі
  • Е)горизонталь жазықтықпен белгілі бір бұрыш жасайтындай етіп лақтырылған дене
  • 8. Еркін түсу қозғалысын сипаттайтын теңдеулер:
  • 1. t уақытта жүрілген жол : h= 1/2gt
  • 2. tуақыттан кейінгі жылдамдық: ʋ =gt
  • 3. уақытқа тәуелсіз жылдамдық: ʋ2=2gh
  • А)тек қана 1,2 В) тек қана 1,3 С) үшеу де Д) тек қана 2,3 Е)тек қана 3
  • 9. 0,25 рад/с бұрыштық жылдамдықпен айналатын карусельде тұрған баланың сызықтық жылдамдығының модулі неге тең? Бала айналу өсінен 10м қашықтықта тұр.
  • А)0,025 м/с В)0,2 м/с С)0,5 м/с Д)2,5 м/с Е)20 м/с
  • 10. Бір планетада 60 м биіктіктен құлаған дене планета бетіне 2 сек келіп жетті. Осы планетадағы еркін түсу үдеуі қандай?
  • А)30 м/с2 В)10 м/с2 С)15 м/с2 Д)5 м/с2 Е)20 м/с2
  •  

Жауаптары:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • с
  • а
  • д
  • е
  • а
  • д
  • д
  • с
  • с
  • а

4. Шәкірттердің білімдерін бағалау

  • Топтың оқушы
  • лары
  • 1-анықтама
  • 2-формула
  • 3-есеп
  • 4-слайд
  • пен сөйлеу
  • 5-тест
  • Қорытынды
  • балл
  • баға
  • Мұғалімнің бағасы
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Критериялық бағалау:
  • 10-9- “5”
  • 8-7 – “4”
  • 6-5 – “3”
  • Балл:
  • 2- түгел
  • 1- орындалған қателермен
  • 0- қатыспаған

Cергіту сәті

5. Рефлексия

  • Кері байланыс:
  • Екі жұлдыз, бір тілек.

6. Үй жұмысы:

  • 1-топқа: “Галилео Галилей” тақырыбына реферат дайындау
  • 2-топқа: “Исаак Ньютон” тақырыбына реферат дайындау
  • 3-топқа: тарауға байланысты сөзжұмбақ құрастыру

Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Дәріс №1 Тақырыбы: Саясаттану ғылым және оқу пәні ретінде
2016 -> ОҚУ Әдістемелік кешен пәН «Қазақ Әдебиетін жаңа технология бойынша оқыту әдістемесі» мамандық
2016 -> Қазақстанның ірі мемлекет қайраткері, ұлт жанашыры, ел қамқоры, халқымыздың біртуар перзенті
2016 -> Сабақтың тақырыбы Үш бақытым. Мұқағали Мақатаев Туған тілім. Дихан Әбілов Жалпы мақсаты
2016 -> «Алаштану негіздері» таңдау курсы Түсінік хат «Алаштану негіздері»
2016 -> Сабақтың атауы Н.Әлімқұлов Қоңырау Мақсаты
2016 -> Силлабус Пән: Педагогика тарихы Курс: 4 Мамандық: 5В010200 «Бастауышта оқытудың педагогикасы мен әдістемесі» Кредит саны: 2 Экзамен: 7 семестр Семей-2015 «Педагогика тарихы»
2016 -> Қазақстан республикасының білім және ғылым министрлігі
2016 -> Сабақтың атауы Бейнелеу өнерінің түрлері Сілтеме Сабақтың жабдығы
2016 -> Сабақтың тақырыбы: Менің Отаным Қазақстан


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет