VIII. Үйге тапсырма беру: Әңгімені оқып мазмұндау.
Сабақтың тақырыбы: Бала Абай мен Барлас ақын
Сабақтың мақсаты: 1. Мәтінді түсініп оқуға, мазмұнын дұрыс айтуға үйрету.
2. Білімін, тілі дамыту.
3. Білімділікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушылармен сәлемдесу ә) дайындығын қадағалау б) психологиялық дайындық
II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
а) әңгімені оқыту ә) мазмұнын айтқызу б) үй тапсырмасын қорытындылау.
III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:
Сөзжұмбақ шешу.
А
б
а
й
Мәтін қалай аталады?
..... Абайдың жасы он үшке толған еді.
Абайдың әжесі әңгімені неден бастап еді:
Абай неден көп шықпайтын болды?
Абайға әңгімені кім көп айтушы еді?
ж
о
л
ы
Биыл әсіресе Абайдың .....өскен
Абайдың шешесінің есімі кім?
Абай әжесінің әңгімесін қаалай тыңдайтын?
IV. Мақсат қою
Бүгінгі сабақтың мақсаты – «Бала Абай мен Барлас ақын»
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Мәтінді оқушыларға оқытып, талдау.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап алу
- Әңгіме қалай аталады?
- Барласты ақын Абайға нліктен ұнады?
- Батаны кімге берді?
- Барлас ақын Абайға неге риза болды?
- Үлгі бойынша кестені толтырады.
Бас әріппен жазылатын сөздер
Мағынасы
«Қозы Көрпеш – Баян сұлу»
Абай, Ұлжан,Барлас,
жыр
адамның аты
2. Сергіту сәті.
VI. Жаңа материалды меңгергенін бекіту кезеңі:
3. Оқушыларға оқыту:
Іштей, дауыстап, тізбектей.
4. Қорыту. Сұрақ жауап арқылы:
-Сабақта не жайлы әңгімеледік? VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: Әңгімені оқып мазмұндау. Сабақтың тақырыбы: Қоңыр қозы Т. Жұртбай
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға М. Әуезовтің балалық шағынана мәлімет
беру. Оқу дағдаларын қалыптастыру. Түсінгендерін қысқа
әрі нақты әңгімелей білуге үйрету.
2. Сөздік қорын молайту, ой-өрісін, тіл байлығын дамыту.
3. Ұйымшылдыққа, білімділікке тәрбиелеу
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушылармен сәлемдесу
ә) дайындығын қадағалау
б) психологиялық дайындық
II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
а) әңгімені оқыту
ә) мазмұнын айтқызу
б) үй тапсырмасын қорытындылау.
III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:
Мақалды оқыту.
IV. Мақсат қою
Бүгінгі сабақтың мақсаты – «Қоңыр қозы»
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Мәтінді оқушыларға оқытып, талдау.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап алу
- Мәтіндегі оқиға қай кезде болған?
- Мұхтардың атасының есімі кім?
- Бала Мұхтарды неге «Қоңыр қозы» деп атаған?
- Бала Мұхтар атасымен қайда жиналды?
- Абай ауылында Мұхтар неге қызықты?
2. Сергіту сәті.Тұрып алып демалайық
Оңға, оңға түзу тұр,
Солға, олға түзу тұр.
Алға қарай бір қадам,
Арта қарай бір қадам.
Жоғары – төмен қарайық.
VI. Жаңа материалды меңгергенін бекіту кезеңі:
3. Оқушыларға оқыту:
Іштей, дауыстап, тізбектей.
4. Суретпен жұмыс.
- Балалар не істеп жатыр?
- Бала Мұхтар неге ойынға қатыспай тұр деп ойлайсың?
- Өзің қандай ойын ойнасың?
5. Қорыту. Сұрақ жауап арқылы:
-Сабақта не жайлы әңгімеледік?
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: Әңгімені оқып мазмұндау.
Сабақтың тақырыбы: Бала Мұхтар мен Абай
Сабақтың мақсаты: 1. Мәтінді түсініп оқып, түсінгендерін қысқа әрі нақты
әңгімелей білуге үйрету.
2. Ой-өрісін, тіл байлығын дамыту.
3. Білімділікке тәрбиелеу
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушылармен сәлемдесу ә) дайындығын қадағалау б) психологиялық дайындық
II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
а) әңгімені оқыту ә) мазмұнын айтқызу б) үй тапсырмасын қорытындылау.
III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:
Сөзжұмбақ шешу:
К
ө
к
т
е
м
1. Көктемде ненің шуағы молаяды?
2. Төлдер қалай асыр салып жүр?
3. Жер бетін қандай кілем жапқан?
4. Қаңқылдаған қаздар қалай ұшып барады?
5. Қаздар қайда қонады?
6. Аспан қандай? IV. Мақсат қою
Бүгінгі сабақтың мақсаты –Бала Мұхтар мен Абай.
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Мәтінді оқушыларға оқытып, талдау.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап алу
- Абай ауылына келген Мұхтарды не қызықтырады?
- Оны кім байқады?
- Әуез қарт Мұхтардың құлағына не деп сыбырлады деп ойлайсың?
2. Сергіту сәті.
VI. Жаңа материалды меңгергенін бекіту кезеңі:
3. Оқушыларға оқыту:
Іштей, дауыстап, тізбектей.
4. Суретпен жұмыс.
Суретте кімдерді көріп тұрсыңдар?
Мәтін бойынша қандай сурет салар едің?
Мұхтар мен Әуез туралы не білесің? «Пікірлер ағашын» толықтырады.
5. Қорыту. Сұрақ жауап арқылы:
-Сабақта не жайлы әңгімеледік? VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: Әңгімені оқып мазмұндау.
Сабақтың тақырыбы: Бала Тұрар
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға Т.Рысқұлов туралы мәлімет беру. Оқу
дағдаларын қалыптастыру.
2. Білімін, есте сақтау қабілетін дамыту.
3. Адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушылармен сәлемдесу
ә) дайындығын қадағалау
б) психологиялық дайындық
II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
а) әңгімені оқыту
ә) мазмұнын айтқызу
б) үй тапсырмасын қорытындылау.
III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:
IV. Мақсат қою
Бүгінгі сабақтың мақсаты – Бала Тұрар
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Мұғалімнің түсіндірмесі.
Тұрар Рысқұлов - 1894 жылы Жетісу губерниясының Шығыс Талғар болысына қарасты Бесағаш деген ауылда дүниеге келген. Жастайынан елдің малын бағып жүріп қазақ-орыс мектебін бітірген. Кейін мұғалімдер институтына түсіп, сонда оқып жүргенде 1916ж ұлт-азаттық көтеріліске қатысады. Тұрар түрмеге түседі. Халқын сүйіп, еліне жан аямай қызмет еткен тұлға.
2. Мәтінді оқушыларға оқытып, талдау.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап алу
- Әнгіме не туралы?
- Жоғарыда берілген сөздердің мағынасы қандай екен?
- Мәтінді оқиға қалай жалғасады?
- Тақта алдындағы балаларға қатысты ойларын сызбығы жынақтайды
Тұрар
Атамырза
Киімі
Түр-сипаты, мінезі
Күлкі шақырған не нәрсе
А а әрпін жазуы
Мұғалімнің бағасы
жұпыны
басы үлкендеу,сабырлы
-
әдемі
«бес»
су жаңа, әдемі тігілген
тайқы маңдай, бадырақ
Тұрардың киімі
арбитып, әрең сызды
-
3. Сергіту сәті.
VI. Жаңа материалды меңгергенін бекіту кезеңі:
4. Оқушыларға оқыту:
Іштей, дауыстап , тізбектей.
5. Қорыту. Сұрақ жауап арқылы:
-Сабақта не жайлы әңгімеледік?
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: Әңгімені оқып мазмұндау.
Сабақтың мақсаты: 1. Оқу дағдаларын қалыптастыру. Түсінгендерін қысқа
әрі нақты әңгімелей білуге үйрету.
2. Сөздік қорын молайту, ой-өрісін, тіл байлығын дамыту.
3. Ұйымшылдыққа, білімділікке тәрбиелеу
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушылармен сәлемдесу ә) дайындығын қадағалау б) психологиялық дайындық
II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
а) әңгімені оқыту ә) мазмұнын айтқызу б) үй тапсырмасын қорытындылау.
III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:
Мақал мәтелдерді оқыту.
Жасырын сөзді табады.
,,,, ,, ,,, ,, ,,,, ,
БІРЛІГІ ЖОҚ ТОЗАДЫ Н САУСАҚ ЕЛ IV. Мақсат қою
Бүгінгі сабақтың мақсаты – «Біржан» С. Сейфуллин V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Мұғалімнің түсіндірмесі.
Сәкен Сейфуллин - Ақмола уезі Нілді болысы, бірінші ауылда (казіргі Қараганды облысы Ақадыр ауданында) өмірге келді. Әкесі Сейфолла домбырашы, шешен әрі саятшы болған. Анасы Жамал ертелі - кеш Сәкенге аңыз әңгіме, ертегілер айтып берген. Әке-шешесінің ықпалымен жас Сәкен көп нәрсені біліп, болашаққа үмітін арттыра түсті.
Сонымен қатар Сарыарқаның сайын даласы, Есіл, Нұра өзендері мен Оба, Ор тауларының әсем көріністері Сәкен шығармашылығының дамуына әсер етті. Өсе келе қоғам қайраткері, ақын- қаламгер ретінде жұртшылық жүрегіне жол тапты. Қазақ әдебиетінің барлық жанрында қалам тартты. Халық өмірін, еңбегін, адамның өмірдегі орнын кеңінен суреттей білді
2. Мәтінді оқушыларға оқытып, талдау.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап алу
- Біржан салдың әншілігі туралы өлеңде не делінген?