Сабақтың мақсаты: Қоршаған ортаны танып білудегі ғылым рөлі туралы біледі



Дата17.09.2024
өлшемі0,8 Mb.
#204544
түріСабақ
Байланысты:
1-САБАК -5-СЫНЫП 113818




Бөлім:

І ҒЫЛЫМ ӘЛЕМІ

Педагогтің аты-жөні:




Күн:

Сыныбы : 5

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Қоршаған ортаны танып білудегі ғылымның рөлі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.1.1 ғылымның қызметтерін адам іс-әрекетінің түрі ретінде анықтау

Сабақтың мақсаты:



  • Қоршаған ортаны танып білудегі ғылым рөлі туралы біледі.

  • Жаратылыстанушылардың ғылымға қосқан үлестерін анықтай алады.

  • Жаратылыстану ғылымдарының бір-бірімен байланыстарын түсіндіре алады.




Құндылықтар




Сабақ барысы

Мұғалімнің әрекеті



Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
3 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі:
«Жүректен жүрекке» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады
«Суреттер» мазмұны бойынша топқа біріктіреді.
Алдыңғы білімді еске түсіру.

  • Табиғат дегенім не?

  • Табиғат нешеге бөлінеді?

  • Тірі табиғатқа не жатады?

  • Өлі табиғатқа не жатады?

Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып «Жүректен жүрекке» тәсілі арқылы бір біріне жылы лебіздерін білдіреді.
«Суреттер» мазмұны бойынша топтарға бірігеді.
Сұрақтарға жауап береді.

Кері байланыс:
Мадақтау арқылы бағаланады.

Түрлі мазмұндағы суреттер



7 мин

Қызығушылықты ояту.
« Суретті сөйлет!» тәсілі арқылы сұрайды.




  • «Жаратылыстану» дегенді қалай түсінеміз?

  • «Ғылым» дегеніміз не?




Оқушылар « Суретті сөйлет!» тәсілі арқылы экрандағы көрсетілген суретті қарап, сұрақты талдау арқылы өздерінің ой пікірлерін айтады, сабақтың тақырыбын мақсатын бірлесе отырып анықтайды.

Кері байланыс:
Мадақтау арқылы бағаланады.
«Жарайсың!»
«Тамаша жауап»т .б

Экран
Сурет



Сабақтың ортасы
15 мин

Топтық жұмыс.
Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады.
1-топ « Ғылымның мақсаты, жаратылыстану ұғымы» туралы мәтінді оқып «Тірек сызба» тәсілі арқылы қорғайды




2-топка «Жаратылыстану ғылымдары»
«Тірек сызба» стратегиясы арқылы


3-топка «Жаратылыстанушы ғалымдар» деген тақырыпта постер жасап қорғайды мәтіндерін беріп, қатысушыларға ақпараттармен танысып, топта талдап, қорғауға нұсқау береді

Топтық жұмыс
Оқушылар оқулықтағы берілген мәтінмен танысады, А4 қағазға орындап, қорғайды.
Бір-бірін бағалайды


ҚБ:
«Бас бармақ» әдісі арқылы беріледі



А4 парағы

Маркер
флипчарт





15

Сабақты бекіту тапсырмалары
1-тапсырма. Жұптық жұмыс
Бос торкөздерге қажетті сөзді жазыңдар.

1. –адамдардың айнала қоршаған дүние туралы жаңа деректерді анықтауына және оған дейінгі жинақталған білімді ары қарай тереңдете зерттеуіне бағытталған жұмысы.

2. –айналамыздағы табиғи
құбылыстар мен үдерістерді анықтау, жазу,түсіндіру.


3.Жаратылыстану ұғымы және деген екі сөздің жиынтығы.
Қажетті сөздер: жаратылыс, ғылым, тану, ғылымның басты мақсаттарының бірі ,



Дескриптор:

Ұпай

Бос торкөздерге қажетті сөздерді тауып жазады.

1

Барлығы :

4

2-тапсырма Жеке жұмыс
« Сәйкестендіру» тәсілі
learningapps. платформасында тапсырма ұсынады.



Ғалымдар
