Сабақтың мақсаты Оқушылардың Ана тілге деген қызығушылығын арттыру, есептеу



Дата11.02.2017
өлшемі10,39 Kb.
#8970
түріСабақ
  • Тілім менің -
  • тірлігімнің айғағы.
  • Сабақтың
  • мақсаты
  • Оқушылардың
  • Ана тілге деген
  • қызығушылығын
  • арттыру, есептеу
  • дағдыларын жетілдіру.
  • Оқушылардың білімге
  • деген құштарлығын арт-
  • тыра отырып,ұқыптылық
  • қа,тиянақтылық пен
  • адамгершілік қасиеттерін
  • тәрбиелеу.
    • 1- бөлім: Топтардың таныстырылуы.
    • 2- бөлім:”Зерделі болсаң, биік шыңға жетесің”.
    • 3- бөлім: Шығармашылық айналым.
    • 4 -бөлім: Поэзия минуты
    • 5- бөлім: Қорытынды түйін.
  • І. «Тіл маржандары » тобы:
  • Ұраны: Тілім менің мақтаным!
  • Мақтанышпен жар салатын шақтамын.
  • Тілім менің ғасырлардын аманат!
  • Аманатқа адал болсын қанағат,
  • Ар-намысқа келтірмейтік жаманат!
  • Таныстыру
  • ІІ. “Сөзмергендер” тобы:
  • Ұраны:
  • Тілден асқанбайлық жоқ
  • Өсірген ой – білімді,
  • Сүйем туған тілімді.
  • Мақсат етем әр сөздің
  • Мәнін терең білуді.
  • ІІІ. “Білгірлер” тобы:
  • Ұраны:
  • Қымбат маған ана тілім – бал тілім,
  • Қымбат маған дана тілім, ар тілім.
  • Ақ сүтімен бірге сіңген бойыма,
  • Ана тілім – ардақ тұтар алтыным.
  • Әні:
  • Ана тілі бар білімнің қайнары,
  • Аталардың өсиеті пайдалы.
  • Алақаны мейірімді ананың,
  • Ұстазымның жарқын жүзі жайдары.
  • Ана тілім – тасталмайтын әліппем,
  • Болғаным жоқ ана тілді танып мен
  • Өз тілімді жақсы көру арқылы
  • Достасамын басқа барлық халықпен.
  • "Тіл маржандары"
  • "Сөзмергендер"
  • І топ.
  • ІІ топ.
  • ІІІ топ.
  • "Білгірлер"
  • Зерделі болсаң,
  • биік шыңға шығасың.
  • 1 - топ:
  • 1. Тіл туралы заң неше баптан тұрады?
  • 2. Қазақ тіліне тән дыбыстар неше топқа бөлінеді?
  • 3. Қазақстан Республикасының тіл туралы
  • заңы қашан қабылданды?
  • 4. Берілген үзінді қай өлеңнен алынған?Авторы кім?
  • Ана тілің - арың бұл,
  • Ұятың боп тұр бетте.
  • Өзге тілдің бәрін біл,
  • Өз тіліңді құрметте.
  • 5.Біздің елде қолданылатын қазақ тілімен
  • қатар жүретін қандай тіл?
  • 6. "Тілім", "тілді", "тілдің", "тілге" осы
  • сөздерден тәуелденіп тұрған сөзді тап.
  • 2 топқа:
  • Қазақ тілінде неше сөз табы бар?
  • Қай жыл қазақ тілін қолдау жылы болды?
  • Қазақ тілінде неше септік бар?
  • Қазақ тілі қай тілдер тобына жатады?
  • Қазақ мектебін алғаш ашқан кім?
  • 3 – топқа:
  • 1.Қазақ тілінде неше септік бар?
  • 2. “Үш бақытым ” кімнің өлеңі?
  • 3.Сабақ барысында өтілген тіл туралы өлеңнен үзінді оқы.
  • 4.Қазақстанның мемлекеттік тілін ата.
  • 5.Қазақ тілі қашан мемлекеттік мәртебеге ие болды?.
  • 6. Әркімнің ана тілі мен төл мәдениетін
  • пайдалануға, қарым-қатынас, тәрбие, оқу және шығармашылық тілін еркін таңдап алуға құқығы бар. Кай заңнан алынған, нешінші бап?

“Тіл маржандары” тобына

  • Шығармашылық айналым
  • Туған тілде сыры терең жаным бар,
  • Туған тілде әнім менен сәнім бар.
  • Туған тілім тіл болудан қалса егер,
  • Жүрегімді суырып-ақ алыңдар.
  • “Сөзмергендер” тобына
  • Сүйемін туған тілім – ана тілін,
  • Бесігімде жатқанда – ақ берген білім.
  • Шыр етіп жерге түскен минутымнан,
  • Құлағыма сіңірген таныс үнін.
  • Ана тілім – анам сынды аяулым,
  • Сенсіз жерде көш соңында қалармын.
  • Сенсіз жерде күнім көрдей қараңғы,
  • Сенсіз қалсам құруға да таяумын.
  • “Білгірлер” тобына
  • Бір сөзден бірнеше сөздер...
  • “Тіл маржандары”
  • “Сөз мергендер”
  • “Білгірлер”
  • Қуырмаш
  • Жапырақ
  • Құлпынай
  • Поэзия минуты
  • Топ жетекшілері тіл туралы өлең жатқа оқиды.
  • Топ мүшелері тіл туралы өлеңдерден бір шумақ үзінді оқиды.
  • Қорытынды түйін
  • Топ мүшелері бір минутта бірнеше мақал – мәтел оқиды.
  • Мектеп – кеме, білім – теңіз.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет