|
Сабақтың мақсаттары: а білімділік алдыңғы сабақтарда өткендерді еске түсіріп, қайталау
|
Дата | 17.06.2018 | өлшемі | 0,85 Mb. | | #42718 | түрі | Сабақ |
| - а) білімділік- алдыңғы сабақтарда өткендерді еске түсіріп, қайталау
- арқылы, жаңа сабаққа көшу.Антоним туралы мысалдар
- арқылы түсінік беру, жасалу жолына тоқталу.
- ә) тәрбиелік - Абайдың өлеңдері арқылы табиғат пен адам,
- жалпы тіршілік атаулының тұтастығын түсіндіре
- отырып, оқушыларға табиғатты сүюге , аялауға,
- сұлулықты бағалай білуге тәрбиелеу.
-
- б)дамытушылық - оқушыларды өз ойын еркін жеткізуге, тіл
- байлығын дамытуға, шығармашылыққа баулу.
- “Қ. Пішенбаев атындағы Екібастұз тау-кен техникалық колледжі” КМҚК
- Махметова С.Т. –қазақ тілі пәнінің оқытушысы
I. Ұйымдастыру кезеңі. - I. Ұйымдастыру кезеңі.
- II. Үй тапсырмасын тексеру.
- III. Жаңа сабақты түсіндіру.
- IY. Кітаппен жұмыс.
- Y. Жұмбақ шешу
- YI. Терме диктант.
- YII. Шағын тест.
- YIII. Cергіту сәті
- IX. Семантикалық картамен жұмыс
- X. Қорытындылау.
- ХІ. Бағалау
- ХІІ. Үйге тапсырма
- 1.Лексика деген не, қай тілден шыққан?
- 2.Сөздің мағыналарына нелер жатады?
- 3.Омоним дегеніміз не? Мысал келтір.
- 4.Көп мағыналы сөз бен омонимнің
- айырмашылығы, ұқсастығы.
- 5.Синоним. Анықтамасы. Мысал келтір.
- Жазғытұрым – адамның балалық шағы.
- 2. Жаз – адамның жігіттік шағы.
- 3. Күз – адамның кемеліне келген шағы.
- 4. Қыс – адамның кәрілік шағы.
- Түйіні: Адам мен табиғат егіз екеніне
- көз жеткізу.
- “ Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ, табиғаттың адамзатсыз күні жоқ”
- Жазғытұры
- Безендіріп жер жүзін тәңірім шебер,
- Мейірбандық дүниеге нұрын төгер.
- Анамыздай жер иіп емізгенде,
- Бейне әкеңдей үстіңе аспан төнер.
- Жаз
- Жоғары –төмен үйрек, қаз,
- Ұшып тұрса сымпылдап.
- Қыз-келіншек үй тігер,
- Бұрала басып былқылдап...
- Күз
- Жасыл шөп,бәйшешек жоқ бұрынғыдай,
- Жастар күлмес,жүгірмес бала шулай.
- Қайыршы шал- кемпірдей түсі кетіп,
- Жапырағынан айырылған ағаш, қурай.
Ана -әке, - Ана -әке,
- жер – аспан,
- жоғары – төмен,
- шал - кемпір
- Мысалы: Күн - түн, ыстық - суық,
- әне - міне, кету - келу, ерте - кеш.
- Антоним - грек тілінен шыққан.
- anti- қарсы, onota-атау дегенді білдіреді.
- Мағыналары бір-біріне қарама-қарсы сөздерді
- антоним дейміз
- Антонимдер
- Зат есім Сын есім. Есімдік Етістік Үстеу
- өмір-өлім жас- кәрі анау-мынау ашу-жабу әрі- бері
- жаз-қыс аш-тоқ әне-міне ұшу-қону ерте- кеш
- күн-түн кең-тар осы-сол күлу-жылау жоғары- төмен
- ұл- қыз ащы- тұщы келу- кету ақырын- тез
- 87- жаттығу.
- Мәтіндегі әсем,тез,
- шебер,зор сөздерінің антонимін
- тауып жазу.
Асты тігілген, үсті сөгілген - Асты тігілген, үсті сөгілген
Қап Аяғы бар, басы бар, - Аяғы бар, басы бар,
- Арқалаған тасы бар.
Тасбақа Түнде бар, күндіз жоқ. Жұлдыз - Зат есімнен болған антонимдерді теріп жаз.
- 1.Алыс-жақын 2.ақ-қара 3.күн – түн 4.ерте- кеш 5.алу-беру 6. қыс-жаз 7.алғыс- қарғыс 8.ұзын-қысқа
- 9.ұл-қыз
- Күн – түн, қыс – жаз, алғыс – қарғыс, ұл - қыз
- " 5 " - 4
- "4 " - 3
- " 3 " - 2
- " 2 " - 1
Өз-өздеріңді тексеріңдер. - Өз-өздеріңді тексеріңдер.
- 1.Лексика қай тілден шыққан?
- 1) грек 2) латын 3) орыс
- 2.Омоним болатын сөзді тап.
- 1) қаз 2) теңіз 3) бала
- 3.Синонимді тап.
- 1) көз,бақ 2) әдемі, көркем 3) кіші,ертең
- 4.Антонимді тап.
- 1) қара, білім 2) оңай-қиын 3) бүгін, кеш
- 5.Көп мағыналы сөзді тап
- 1) Мая-мая 2) ата-баба 3) бас,көз
- 6. Антоним деген не?
- 1) Айтылуы әр түрлі, мағыналары жақын сөздер.
- 2) Жазылуы бірдей, мағынасы әр түрлі сөздер.
- 3) Мағыналары бір-біріне қарама-қарсы сөздер.
- " 5 " - 5- 6
- "4 " - 4
- " 3 " - 3
- " 2 " - 1-2
- " 5 " - 5- 6
- "4 " - 4
- " 3 " - 3
- " 2 " - 1-2
- Нені білдік? Неге үйрендік?
- 89 - жаттығу,ереже жаттау
- Тыңдағандарыңызға рахмет!
Достарыңызбен бөлісу: |
|
|