Сабақтың міндеттері: Білімділік: Сурет бойынша сөйлем құрай білу. Мамандықтар туралы әңгімелей білу. Дамытушылық



Дата07.05.2017
өлшемі43,92 Kb.
#15834
түріСабақ
Сабақтың тақырыбы: Мамандықтар

Сабақтың мақсаты: Мамандық тақырыбы бойынша өткен сөздерді еске алып, сөз тіркестерін пайдалана отырып, сөйлем құрау. Сұрақтарды түсініп, дұрыс жауап бере білу.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік: Сурет бойынша сөйлем құрай білу. Мамандықтар туралы әңгімелей білу.

Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорын молайту, логикалық ойлау қабілетін дамытып, қазақ тілінде сөйлей білуге үйрету.

Тәрбиелік: Балаларды әдептілікке, еңбексүйгіштікке, Отансүйгіштікке тәрбиелеу. Әр мамандықтың өзіндік ерекшеліктерін түсіндіріп, барлық мамандықтардың өзіне лайық қадір-қасиеті бар екендігін, басты мұраты – елге қызмет көрсету екенін түсіндіру.

Сабақтың түрі: аралас сабақ, алған білімді топтастыру.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, бақылау.

Сабақтың көрнекілігі: мамандықтар суреттері, интерактивті тақта.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, кезекшімен сұхбат. Сабақтың тақырыбын, мақсатын түсіндіру.

ІІ. Фонетикалық жаттығу: жіңішке дауысты дыбыстар:

Сабағыңа дұрыстап әзірленсең – еңбек,

Қиындықтың бәрін еңбек қана жеңбек.

А) Хормен, жеке-жеке оқу, түсіну.

Ә) Жіңішке сөздерді табу.

Б) Қандай сөздерді жіңішке сөздер деп атайды?



ІІІ. Тіл дамыту. «Асхана». Сұрақ-жауап. Әңгіме.

Біздің мектепте асхана бар. Асхана бірінші қабатта. Асханада аспазшылар жұмыс істейді. Аспазшы тәтті, дәмді тамақ пісіреді. Мен асханаға барамын. Асхана таза, жарық, әдемі. Асхана маған ұнайды.

1)    Асханада не бар?

2)    Ол нешінші қабатта?

3)    Асханада кім жұмыс істейді?

4)    Аспазшы қандай тамақ пісіреді?

5)    Сен асханаға барсың ба?

6)    Асхана қандай?

7)    Асхана саған ұнай ма?

ІҮ. Үй тапсырмасымен жұмыс: Өткен тақырыпты еске алу, суретпен жұмыс:

1)    Мынау кім?

2)    Дәрігер не істейді?

3)    Дәрігер қандай мамандық?

4)    Дәрігер болу үшін қайда оқу керек?

5)    Дәрігер не киеді?

6)    Сенің дәрігер болғың келе ме?

Соңынан дәрігер туралы әңгімелесу.



Ү. Сергіту сәті:

Бір, екі, үш, төрт

Бір, екі, үш, төрт.

Қарлығашқа ұқсайық,

Қане, қанат жазайық.

Қарлығаш боп ұшайық,

Ұшып-ұшып алайық!

ҮІ. Жаңа сабақ. Нәтиже сабақ. «Мамандықтар».

1.     Нәтиже сабақ. 1-тапсырма, 131-бет. Сұрақтарға ауызша жауап бер.

а) Етістік деген не?

ә) Етістіктің неше шағы бар?

б) Осы шақ қалай жасалады?

в) Өткен шақ қалай жасалады?

г) Келер шақ қалай жасалады?

ғ) Осы тақырыптағы мамандықтарды ата, қандай жаңа мамандықтарды білесің?

д) Кім болғың келеді?

2.     Суретпен жұмыс және схемамен жұмыс:

а) Мынау – мұғалім.

ә) Мынау дәрігер емес.

б) Мынау – мұғалім, дәрігер емес.

в) Мынау аспаз емес, дәрігер емес.

г) Мынау – дәрігер.

3. Біз мамандықтар туралы айтып болған соң, «Кім не істейді?» сұрағы бойынша жұмыс істейміз. Тақтадағы көрнекілікті пайдалану.

- Мұғалім не істейді?

- Наубайшы не істейді?

4. Менің дәрігер болғым келеді. Әгімелесу.

- Сенің кім болғың келеді?

- Менің мұғалім болғым келеді.

5. Ойын: «Қатені тап».

-Мұғалім адамды емдейді.

- Жоқ, мұғалім балаларды оқытады.

- Аспазшы құрылыста жұмыс істейді.

- Жоқ, аспазшы асханада жұмыс істейді.

- Наубайшы үй салады.

- Жоқ, наубайшы нан пісіреді.

- Дәрігер бала оқытады.

- Жоқ, дәрігер адам емдейді.



ҮІІ. Сабақты бекіту.

Суреттерді тарату.

Мынау – мұғалім. Мұғалім бала оқытады. Мұғалім мектепте жұмыс істейді.

Мынау – аспаз. Аспаз тамақ пісіреді. Аспаз асханада жұмыс істейді.

2) Жазбаша жұмыс:

... бала оқытады.

... адамды оқытады.

... үй салады.

... тамақ дайындайды.

... азық-түлік сатады.

... көлік жүргізеді.

ҮІІІ. Сабақты қорытындылау. Біз сабақта не істедік?

а) Біз дәрігерлер туралы айттық.

ә) Мамандықтар туралы әңгімелестік.

б) Бізге сабақ өте ұнады.



в) Бағалау, мақтау-мадақтау.

ІХ. Үйге тапсырма: Менің әкемнің мамандығы. Әңгімелесу.

 

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет