11-сынып. Адам. Қоғам. Құқық
Сабақтың тақырыбы: 1. Философия ұғымы
Сабақтың мақсаты: Философия сөзіне анықтама беру.
Сабақтың міндеттері:
-
«Әлем эволюциясы» ұғымына қысқаша түсінік бере отырып, философиялық танымның ерекшелігіне, негізгі мәселелеріне, материализм мен идеализмнің айырмашылықтарын анықтау.
-
Қоғамдық көзқарасы дұрыс қалыптасқан, белсенділігі жоғары жеке тұлға қалыптастыру.
-
Оқушылардың дүниеге көзқарасын қалыптастыруда ізденімпаздыққа баулу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: пікір алмасу
Көрнекілік: суреттер
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
-
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
-
Әнұран орындау, «Хабар»
-
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: /Адам мәселесі/
-
Адамның жануарлардан мәнді айырмашылығы неде?
-
Қазіргі кезеңдегі экологиялық дағдарыстың себебі адамның табиғатқа қатысты менмендік көзқараспен өктемдік жүргізуде тырысуынан болып жатыр деген пікірлерді жиі естуге болады. Бұған қалай қарайсыңдар?
-
Адам өмірінің мән-мағынасы туралы не ойлайсыңдар?
-
Адам мәселесіне қатысты түрлі көзқарастарға қысқаша сипаттама беріңдер
-
Адамның шығу тегіне қатысты материалистік және идеалистік көзқарастардың қайсысын жақтайтындарыңды айтыңдар.
Жаңа сабақтың жоспары:
-
«Табиғат», «Әлем», «Дүние» ұғымдары
-
Дүниеніңғылыми және философиялық суреттемесі
-
Философияның негізгі суреттемесі. Материализм және иеализм. Монизм және дуализм.
-
Философия пәні және оның салалары
Сабақты бекіту:
-
«Әлем эволюциясы» ұғымына қысқаша сипаттама беріңдер
-
Философиялық танымның ерекшелігі неде?
-
Философияның негізгі мәселесін атаңдар
-
«Материализм» және «идеализм» ұғымдырын салыстыра отырып, олардың қарама-қарсы мазмұндарын анықтаңдар
-
Төмендегі кестені толтырыңдар
Бағалау:
Үйге тапсырма: конспектіні оқу. Кестені толтыру.
11-сынып. Адам. Қоғам. Құқық
Сабақтың тақырыбы: 2. Философия ой-сапа мектебі
Сабақтың мақсаты: философия мектептеріне өз үлестерін қосқан ғұламалар жайлы мағлұмат беру.
Сабақтың міндеттері:
-
Философиядағы «материя», қозғалыстың философиялық мәніқозғалыс және оның мәні, шексіз және мәңгілік дүние ұғымдары туралы түсінік беру.
-
Оқушылардың коммуникативтік қабілеттерін шыңдау.
-
Қоғамдық көзқарасы дұрыс қалыптасқан, көзі ашық, көкірегі ояу, ұлтжанды білімді азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: сыныптық
Әдісі: әңгіме
Көрнекілік: кітап, нақыл сөздер
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
-
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
-
Әнұран орындау, «Хабар»
-
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
-
«Табиғат», «Әлем», «Дүние» ұғымдары
-
Дүниеніңғылыми және философиялық суреттемесі
-
Философияның негізгі суреттемесі. Материализм және иеализм. Монизм және дуализм.
-
Философия пәні және оның салалары
Жаңа сабақтың жоспары:
-
Философиядағы «материя» ұғымы
-
Қозғалыстың философиялық мәніҚозғалыс және оның түрлері
-
Шексіз және мәңгілік дүние
-
Кеңістік-материяның объектівтік, яғни адам сана-сезіміне тәуелсіз өмір сүру формасы
Кеңістіктің екі тұғырнамасы мен оның сипаттамалары
Сабақты бекіту:
-
«Қозғалыс» ұғымының философиялық мәні неде?
-
Қозғалыстың түрлерін атай отырып, оны белгілі ұстанымдар бойынша топқа бөліңдер
-
А.Эйнштейннің салыстырмалық теориясының қағидаларына қалай қарайсыңдар, олар сендердің көкейлеріңе қона ма?
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: конспектіні оқу
11-сынып. Адам. Қоғам. Құқық
Сабақтың тақырыбы: 3. Адам – философияның басты мәселесі
Сабақтың мақсаты:Адам өмірінің мәнін философиялық тұрғыда қарастыру.
Сабақтың міндеттері:
-
Адам мәселесі, адам мәселесінің мәні, шығу тегі, өміріні мәні туралы айту;
-
«Адам» сөзінің мағынасын ажырата отырып, Құран-Кәрімнен, орта ғасырлардағы ғалымдардың адамның жаратылысы туралы ой –толғамдарын, ғылыми зерттеулерін оқушының бойында қалыптастыру.
-
Қоғамдық көзқарасы дұрыс қалыптасқан, көзі ашық, көкірегі ояу, ұлтжанды білімді азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: әңгіме, баяндау
Көрнекілік:карта, кітаптар
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
-
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
-
Әнұран орындау, «Хабар»
-
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
-
Философиядағы «материя» ұғымы
-
Қозғалыстың философиялық мәніҚозғалыс және оның түрлері
-
Шексіз және мәңгілік дүние
Жаңа сабақтың жоспары:
-
Адам мәселесініңқойылуы.
-
Сократ
-
Ф.Бэкон
-
К.Маркс
-
И.Кант
-
Қасиетті Құран-Кәрімде
2. Адамның мәні
-
Адам-жер бетіндегі материалдық және рухани мәдениеттің жасаушысы, тарихи үдерістің субъектісі, тілі мен ойы дамыған, саналы әрекет ете алатын қабілеті бар биопсихоәлеуметтік тірлік иесі.
-
Адам баласының ой-өрісі кеңейген сайын философияда тереңдей түсті. Философия нақты фактілерге жүгінеді. Сондықтан философия басқа ғылымдар сияқты обьектифті факторларға сүйенеді.
3. Адамның шығу тегі
-
Адам өмірінің мәні
-
Адам өмірінің мәні-сол өмірді бастан-аяқ адамша сүре білуде: адам болып туған екенсің, сол адамгершілікті, кісілікті сақтай білу, сол кісілік үдеден айнымау, адамдық пейіліңді мықтап ұстап, өмірдің әр сәтінде адам болып қала білу, қандай да бір шым-шытырық, қиын-қыстау жағдайларда да адамдық тұрғысынан таймай, өз кісілігіңді байыту, көркейту, жан-жақты дамыту, толыққанды шығармашылық күй кешу.
-
Мәселенің басқа бір қыры – адам тарихи процестің жемісі. Қазіргі замңғы адам ауадан пайда болған жоқ, ол, қоғамдық-тарихи процестің нәтижесі. Басқаша айытқанда адам және адамзат бір болып саналады.
Сабақты бекіту:
-
Адамның жануарлардан мәнді айырмашылығы неде?
-
Қазіргі кезеңдегі экологиялық дағдарыстың себебі адамның табиғатқа қатысты менмендік көзқараспен өктемдік жүргізуге тырысуынан болып жатыр деген пікірлерді жиі естуге болады. Бұған қалай қарайсыңдар?
-
Адам өмірінің мән-мағынасы туралы не ойлайсыңдар?
-
Адам мәселесіне қатысты түрлі көзқарастарға қысқаша сипаттама беріңдер.
-
Адамның шығу тегіне қатысты материалистік және идеалистік көзқарастардың қайсысын жақтайтындарыңды айтыңдар.
Бағалау:
Үйге тапсырма: конспектіні оқу
11-сынып. Адам. Қоғам. Құқық
Сабақтың тақырыбы: 4. Адам ойының ізденісі
Сабақтың мақсаты: Адамның үнемі ізденісте болуы, оның даму дәрежесін көрсететіндігі жайлы мәлімдеу.
Сабақтың міндеттері:
-
«Сана», сана мен ми, сана және тіл, сана құрылымысана және бейсаналық ұғымдары туралы түсінік беру;
-
Оқу материалын өнімді меңгеру, ақпараттар мен дәйектерді талдау қабілеттерін дамыту.
-
Қоғамдық көзқарасы дұрыс қалыптасқан, көзі ашық, көкірегі ояу, ұлтжанды білімді азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: сыныптық
Әдісі: баяндау
Көрнекілік: кітап, нақыл сөздер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
-
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
-
Әнұран орындау, «Хабар»
-
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
-
Адам мәселесініңқойылуы.
-
Адамның мәні
-
Адамның шығу тегі
-
Адам өмірінің мәні
Жаңа сабақтың жоспары:
-
«Сана» ұғымы
-
Сана және ми
-
Сана-қоғами-тарихи қалыптасқан адам миы қызметінің идеалдық нәтижесі болып табылады.
-
Сана және тіл
-
Сана құрылымы
-
Сана және бейсаналық
-
Бейсаналық дегеніміз-адам анасына жетпейтін, яғни сана бетіне шықпайтын, сана елегіне ілінбейтін белсенді психикалық күйлер, үдерістер, қимылдар жиынтығы.
Сана құрылымының екі деңгейі
Сезімдік бейнелеу
|
Рационалдық
|
Сабақты бекіту:
-
Сана туралы түрлі көзқарастарды салыстырып, өздерінің көкейлеріңе қонымдысын атаңдар. Сананың айқындамасын жазып алыңдар
-
Сана мен мидің айқындамасын қалай түсінесіңдер
-
Тіл мен ойлау арасындағы байланыстарға қысқаша сипаттама беріңдер
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: конспектіні оқу
11-сынып. Адам. Қоғам. Құқық
Сабақтың тақырыбы: 5. Табиғатқа философиялық көзқарас
Сабақтың мақсаты: адамның табиғатқа деген философиялық көзқарастарын анықтау.
Сабақтың міндеттері:
-
Таным,таным теориясының негіздерітаным объектісі және субъектісі, ғылыми таным, ғылыми танымдағы әдіс мәселесінің философия тарихында қойылуы туралы айту;
-
Оқушылардың философиялық, шығармашылық қасиеттерін шыңдау.
-
Қоғамдық көзқарасы дұрыс қалыптасқан, көзі ашық, көкірегі ояу, ұлтжанды білімді азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: әңгіме, пікіраламасу
Көрнекілік: кітап, нақыл сөздер
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
-
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
-
Әнұран орындау, «Хабар»
-
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
-
Сана туралы түрлі көзқарастарды салыстырып, өздерінің көкейлеріңе қонымдысын атаңдар. Сананың айқындамасын жазып алыңдар
-
Сана мен мидің айқындамасын қалай түсінесіңдер
-
Тіл мен ойлау арасындағы байланыстарға қысқаша сипаттама беріңдер
Жаңа сабақтың жоспары:
-
«Таным» ұғымы
-
Таным деп адамдардың шындық туралы білімін қалыптастыратын, олардың шығармашылық қызметінің арнайы бір қоғамдық-тарихи үдерісін айтамыз.
-
Таным теориясының негіздері
-
Иммунал Кант-неміс философы, классикалық неміс идеализмінің негізін салушы. Ол біздікінен басқа галактикалар бар екенін, жердің тәуліктік айналуының баяулайтынын болжап айтты. Оның пайымдауынша, қарама-қарсы шешімдер тең дәлелдермен негізделеді: әлемнің шегі бар және жоқ; Құдай бар және жоқ; адам бір мезетте еркін және еркін емес. Шығармалары: «Критика чистого разума», «Критика практического разума», «Критика способности суждения», т.б.
-
Таным объектісі және субъектісі
-
Ғылыми таным
-
Ғылыми танымдағы әдіс мәселесінің философия тарихында қойылуы.
Сабақты бекіту:
-
«Таным» ұғымына қысқаша түсінік беріңдер.
-
Танымның түрлерін анықтаңдар
-
Таным объектісі мен субъектісіне сипаттама беріңдер
-
Сенсуализм мен рационализм, эмпиризм мен рационализм арасындағы айырмашылықтарды көрсетіңдер.
-
Ғылыми танымның екі деңгейіне сипаттама беріңдер
Бағалау: өзін-өзі. Үйге тапсырма: конспектіні оқу
11-сынып. Адам. Қоғам. Құқық
Сабақтың тақырыбы: 6. Жаратылыстану ғылыми білімдердің философиялық мәселелері
Сабақтың мақсаты: жаратылыстану ғылымын негіздеген ғалымдар жайлы мағлұмат беру.
Сабақтың міндеттері:
-
Философ ғалымдардың қалдырған құнды еңбектерімен таныстыру.
-
Адам және қоғам туралы ежелгі аңыздар, шығыс философтарының ежелгі дүние және адам туралы ой пікірлері, грек ойшылдарының пайымдаулары, Қорқыттың қоғам туралы ой толғамдары туралы айта отырып, белсенділігі жоғары тұлға қалыптастыру;
-
Қоғамдық көзқарасы дұрыс қалыптасқан, көзі ашық, көкірегі ояу, ұлтжанды білімді азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: баяндау
Көрнекілік: кітап, нақыл сөздер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
-
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
-
Әнұран орындау, «Хабар»
-
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
-
«Таным» ұғымы
-
Таным теориясының негіздері
-
Таным объектісі және субъектісі
-
Ғылыми таным
Жаңа сабақтың жоспары:
-
Адам және қоғам туралы ежелгі аңыздар.
-
Шығыс философтары ежелгі дүние және адам туралы.
-
Ежелгі грек ойшылдары адам және қоғам туралы
-
Платон (б.з.б. 428-348 жж)-ежілгі грек философы, объективті идеализмнің негізін қалаушы, 30-дан астам философиялық диологтардың авторы. Шығармалары: «Парменид», «Мемлекет», т.б.
-
Аристотель (б.з.б. 384-322 жж.)- ежелгі грек философы, логиканың және көптеген өзге ғылымдардың негізін қалаған энциклопедияшыл ғалым. Платонның шәкірті. Шығармалары: «Саясат», «Метафизика», т.б.
-
Қорқыт ата тәлімі
-
Қорқыт-ҮІІІ ғасырда өмір сүрген оғыз-қыпшақ тайпасының ұлы философы. Мәңгілік өмір және өлім философиясын жасаушы. Негізгі шығармасы-«Қорқыт ата кітабы»
Сабақты бекіту:
-
Аңыздарда сипатталғандар қазіргі заманғы адамдардың санасынан орын алуы мүмкін бе? Оның себебін немен түсінуге болады?
-
Шығыс және Батыс ойшылдарының мемлекет, қоғам, ондағы адамның орны туралы ойларын салыстырып, олардағы үндестікті табыңдар.
-
Аристотельдің меншікке, байлыққа, билікке, орта тапқа қатысты ойларын қазіргі тұрғылармен салыстырыңдар.
Бағалау: өзін-өзі. Үйге тапсырма: конспектіні оқу
11-сынып. Адам. Қоғам. Құқық
Сабақтың тақырыбы: 7. Қайталау.
Сабақтың мақсаты: І бөлімде өткен материалдарды қорытындылау
Сабақтың міндеттері:
-
Философия ұғымы, адамның мәні, табиғатқа философиялық көзқарас, философия мектептері тақырыптары туралы, яғни І тарау материалдарын қайталату, пысықтау.
-
Оқушылардың бойында логикалық ойлау қабілетін қалыптастыру.
-
Қоғамдық көзқарасы дұрыс қалыптасқан, көзі ашық, көкірегі ояу, ұлтжанды білімді азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау
Әдісі: әңгіме, пікіраламасу
Көрнекілік: кітап, нақыл сөздер
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
-
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
-
Әнұран орындау, «Хабар»
-
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
-
Адам және қоғам туралы ежелгі аңыздар.
-
Шығыс философтары ежелгі дүние және адам туралы.
-
Ежелгі грек ойшылдары адам және қоғам туралы
Жаңа сабақтың жоспары:
-
Философия ұғымы
-
Философия ой-сапа мектебі
-
Адам мәселесі
-
Табиғатқа философиялық көзқарас
Сабақты бекіту:
-
Сұрақ-жауап
-
Пресс конференция
-
Ой қозғау.
-
Венн диаграммасы
Білгенім
|
Үйренгенім
|
Үйренгім келеді
|
|
|
|
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: І тоқсан материалдарын қайталау.
Достарыңызбен бөлісу: |