Сабақтың номері №1, 2 Күні: 18. 09. 2020 ж Ұзақтығы



Дата06.02.2022
өлшемі33,32 Kb.
#79962
түріСабақ
Байланысты:
Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері-1
2 5271852238766081837

САБАҚ ЖОСПАРЫ

Курс:



1

Топ:

11

Сабақтың
номері

1, 2

Күні:



18. 09. 2020 ж

Ұзақтығы:

2 сабақ
(60мин)

Өткізу орны:

Онлайн

Мамандық/Біліктілік:

1504000-«Фермер шаруашылығы» А/Ш өндірісіндегі тракторшы-машинисі.

Модульдің атауы:

Математика

Сабақтың тақырыбы:

Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

кері тригонометриялық функциялардың анықтамалары мен қасиеттерін білу;

Сабақтың мақсаты

кері тригонометриялық функциялардың қасиеттерін білу;

Тілдік мақсат

Білімгерлер:

  • кері тригонометриялық функциялардың қасиеттерін тұжырымдайды;

  • кері тригонометриялық функциялары бар өрнектерді түрлендіруді түсіндіріп айтады,

  • кері тригонометриялық функциялардың графигін салуды түсіндіреді,

кері тригонометриялық функциялардың қасиеттерін салыстыру арқылы түсіндіреді.

  • арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс

  • кері тригонометриялық функциялар;

  • m санының арккосинусы (арксинусы) деп x бұрышының ... мәні аталады.

  • m санының арктангенсі (арккотангенсі) деп х бұрышының ... мәні аталады.

кері тригонометриялық функцияның графигін салу үшін ... керек.

Құндылықтарды дарыту



Білімгерлер кері тригонометриялық функциялардың қасиеттерін оқиды, олардың графиктерін салады, кері тригонометриялық функциялары бар өрнектерді түрлендіреді.

Пән аралық байланыстар:

Білімгерлер кері тригонометриялық функциялардың қасиеттерін оқиды, олардың графиктерін салады, кері тригонометриялық функциялары бар өрнектерді түрлендіреді.

АКТ қолдану дағдылары

bilimland.kz, компьютерлік бағдарламаларды қолдану

Оқыту әдістері, әдістемелік тәсілдер, педагогикалық техника, педагокикалық технологиялар:

Баяндау, түсіндіру, сұрақ-жауап, проблемалық сұрақтар, рефлексия.

Қажетті
жабдықтар мен аспаптар:

Дербес компьютер, интернет желісі, ватсап, оқулық, жұмыс дәптерлері.

Оқытушының байланыс ақпаратты:

Т.А.Ә
Муртазаев Қанибек Базарбаевич

Тел: 8771 463 46 86
E-mail: murtazayеv2018@bk.ru



Сабақтың
барысы:

Оқытушының әрекеттері

Білімгерлердің әрекеттері

1

2

3

1.Ұйымдастыру кезеңі

Білімгерлерді түгендеу, сабаққа назарын аудару.

Сәлемдесу

2.Қызметтің жаңа білімі мен тәсілдерін қалыптастыру

1. y=sinx функциясының кері функциясын анықтайық.
y=sinx функциясы кесіндісінде анықталған, бірсарынды өспелі және өзінің барлық мәндерін [ -1; 1 ] кесіндісінде қабылдайды.
Демек, кесіндісінде y=sinx функциясына кері функция бар.
y=sinx функциясына кері функцияны у=arcsin x деп білгілеп, “арксинус х” деп оқиды.
Енді у=arcsin x функциясының қасиеттерін келтірейік:
1) функцияның анықталу облысы [ -1; 1 ] кесіндісі;
2) мәндер жиыны кесіндісі;
3) функция тақ яғни у=arcsin (-x) = - arcsin x;
4) функция бірсарынды өспелі.
Мысал.
а) arcsin
Шешуі.
Анықтама бойынша у=arcsin дегеніміз sin у= және , осыдан у= , онда arcsin =
Жауабы.
. y=cos x функциясына кері функцияны анықтайық.
y=cos x функциясы х кесіндісінде анықалған бірсарынды кемімелі және өзінің барлық мәндерін, қабылдайды.
Демек, х кесіндісінде y=cos x функциясына кері функциясы бар.
y=cos x функциясына кері функцияны y=arсcos x деп белгілеп,
‘‘арккосинус х’’ деп оқиды.
Онда y=arсcos x функциясы [ -1; 1 ] кесіндісінде анықталған кесіндісінде өзгеретін бірсарынды кемімелі функция.
Енді y=arсcos x функциясының қасиеттерін келтірейік;
1) функцияның анықталу облысы [ -1; 1 ] кесіндісі;
2) мәндер жиыны кесіндісі;
3) функция жұп та есес, тақ та емес;
4) функция бірсарынды кемімелі
arсcos(- x) = – arcos x
Мысал.
a) arccos
Шешуі.
y=arсcos x функциясының анықтамасы бойынша x=cos y және
Демек, =cosу және Осыдан у= болады.
Сондықтан arccos =
Жауабы.

Баяндау, мысалдар келтіру

https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/10-synyp/keri-trigonometriyalyq-funkcziya?mid=034ac500-9d5a-11e9-be78-49d30a05e051





3. Қызмет
білімі мен тәсілдерін бақылау және өзіндік бекіту

y=tg x функциясына кері функцияны қарастырайық.
х интервалында y=tg x функциясы анықталған, бірсарынды өспелі және өзінің барлық мәндерін қабылдайды, tg x Демек,
х интервалында y=tg x функциясына кері функция бар.
y=tg x функциясына кері функцияны y=arctg x деп белгілеп, “арктангенс х” деп оқиды.
Енді y=arctg x функциясының қасиеттерін келтірейік:
1) функцияның анықталу облысы – барлық нақты сандар жиыны, яғни х R;
2) мәндер жиыны интервалы;
3) функция тақ, яғни кез келген х үшін arctg (-x )= - arctg x;
4) функция бірсарынды өспелі.
Мысал.
а) arctg ;
Шешуі.
Анықтама бойынша, tg у= және Осыдан у= .
Сомен, arctg = .
Жауабы.
y=сtg x функциясына кері функцияны қарастырайық.
y=сtg x функциясы ( 0; ) интервалында анықталған, бірсарынды кемімелі және сол аралықта R жиынындағы өзінің барлық мәндерін қабылдайды.
y=сtg x функциясына кері функцияны функцияны y=arсctg x деп белгілеп, “арккотангенс х” деп оқиды.
Онда y=arсctg x функциясы х R жиынында анықталған, ( 0; ) интервалында өзгеретін бірсарынды кемімелі функция.
Енді y=arсctg x функциясының қасиеттерін келтірейік:
1) функцияның анықталу облысы – барлық нақты сандар жиыны, яғни х R;
2) мәндер жиыны ( 0; ) аралығы;
3) функция жұп та, тақ та емес;
4) функция бірсарынды кемімелі.
аrсctg(- x) = - arсctg x тепе – теңдігі орындалады.
Мысал.
а) arсctg ;
Шешуі.
сtg у = , 0< y < , осыдан у= , сонда arсctg = .
Жауабы:

https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/10-synyp/keri-trigonometriyalyq-funkcziya?mid=034ac501-9d5a-11e9-be78-49d30a05e051





Сабақтың соңы



Үйге тапсырма.
16.2. Функцияның анықталу облысын табыңдар:




Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)



Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Оқушылармен жекелей жұмыс, оқушылардың деңгейін анықтау


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет