Сабақтың нөмірі: 93 Сабақтың тақырыбы: Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары Мақсаты



Дата07.05.2020
өлшемі16,01 Kb.
#66543
түріСабақ
Байланысты:
Алгебра ,10 сынып,каз,93


Алгебра пәні бойынша 10 ___ сынып оқушысының өзіндік жұмысының жоспары

IV тоқсан

Сабақтың нөмірі:93

Сабақтың тақырыбы: Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары

Мақсаты:

1.дискретті кездейсоқ шаманың дисперсиясы мен орташа квадраттық (стандартты) ауытқуын есептеу;

2.дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамаларын қолдану арқылы есептер шығару;

Конспект


Оқулық Алгебра және анализ бастамалары 11 Алматы «Мектеп» 2015ж.

Сабақ барысы:

Өткен тақырыптарды қайталау сұрақтары :

1.Дискретті кездейсоқ шаманың маңызды сандық сипаттамаларын атаңдар.

2.Х дискретті кездейсоқ шаманың математикалық күтімін есептеу үшін қандай мәліметтер қажет?

3.Дискретті кездейсоқ шаманың ауытқуы дегеніміз не?

4.дискретті кездейсоқ шаманың модасы дегеніміз не?

5 Дискретті кездейсоқ шаманың дисперсиясы дегеніміз не?



6. Дискретті кездейсоқ шаманың квадраттық ауытқуы дегеніміз не?


  1. мысал.Оқушының 3-ші тоқсанда алгебрадан алған бағаларының тізімін келтірелік:4,4,5,5,4,3,5,5,4,5,5,5,4.Мұнда бұл кездейсоқ оқиға сан мәндерән қабылдайды.Осы оқушы бағаларының :1)абсалюттік жиілігі кестесін; 2)салыстырмалы жиілік кестесін; 3)математикалық күтімін; 4)дисперсиясын; 5)орташа квадраттық ауытқуын; 6)модасын; 7)медианасын анықтайық:

Шешуі:1,2)

Х

3

4

5

m

1

5

7

p







3)M(X)=3*+4*+5*=.46; M()=9*+16*+25*=

4)D(X)= = M(X²) - M²(X) =-(==;

5) σ (X) = √D(X)= √0,40,63;

6)Мода –кездейсоқ шаманың ең үлкен мәні:

=5.

Тапсырма:

1.Кездейсоқ шаманың салыстырмалы жиілік кестесі :

х

-2

-1

1



р

0,3

0,1

0,2



Түрінде берілген.Егер М(Х) =1,1 болса ,онда мен табыңдар.

2.Кездейсоқ шаманың салыстырмалы жиілік кестесі :



х

2



5

7

р

0,2

0,3

0,3



Түрінде берілген.Егер М(Х) =4,2 болса ,онда мен табыңдар.

3.Көлемі 10 ға теңтаңдалым құрамында екі элемнет бар:; .Мұнда және элементінің абсалюттік жиілігі 6-ға тең.Егер таңдалымның Математикалық күтімі 1,4-ке тең,ал дисперсиясы 0,24 –ке тең болса ,онда мен -ні табыңдар.

Әзірлеуші: Сапарбекова Ш.Т



№178 лицейдің математика пәні мұғалімі

Алматы қаласы Білім басқармасының Қалалық білім берудегі жаңа технологиялардың ғылыми-әдістемелік орталығының қолдауымен ұсынылып отыр.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет