Сабақтың тақырыбы: §. 18 Сәулет өнерімен құрылыстың дамуы Сабақтың мақсаты: Білімділік



Дата19.02.2017
өлшемі58 Kb.
#10726
түріСабақ
Турганалиева Шара

Күні, айы: 30.11.2015ж Пәні: Қазақстан тарихы Сыныбы:7 «Ә»

Сабақтың тақырыбы: §.18 Сәулет өнерімен құрылыстың дамуы



  1. Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға Қазақстандағы Х – ХІІ ғасырлардағы сәулет құрылыс

жүйелерімен сәндікқолданбалы өнердің дамуы туралы жан – жақты

түсінік беру.

Дамытушылық: Сәулет өнерімен құрылыстың дамуына ықпал еткен факторларды

ашуға жәнеоларды VІ – ІХ ғасырлардағы сәулет құрылыстармен

салыстырып,қорытындылауға дағдыландыру.

Тәрбиелік: Көне тарихи ескерткіштерді, ұлттық құндылықтарды сақтап,

қастерлеугеөнерді түсінуге және шеберлік шығармашылыққа

тәрбиелеу.


  1. Міндеттері:

  • Ұжымдық жағдайда ақпаратты жоғары жылдамдықпен меңгеруді ұйымдастыру;

  • есте сақтау және зейінді жаттықтыратын тапсырмалар орындау;

  • пәннің құндылықтарын сезінуге ықпал ету;

  • өз бетінше білім алуға үйрету, ең негізгіні бөліп алу, салыстыра білуге дағдыландыру;

  • өзін-өзі бақылау және бағалауға үйрету; өзін-өзі түзету біліктілігін дамыту.

  1. Күтілетін нәтиже:осы тақырыпты менгеру барысында үлгерімі -100 %, білім сапасы- 40 %

  2. Сабақ барысы:

1-кезең Ұйымдастыру кезеңі:3 минут

Оқушылардың зейінін жинақтау:

  • Сыныпқаену, оқушыларменсәлемдесу.

  • Сыныпоқушыларынтүгелдеп, журналғабелгілеу.

  • Сыныптазалығы мен керектіқұрал-жабдықтардыдаярлау.

  • Табиғатқа, сыныптыңжалпыахуалынакөңілбөліп, оқушылардыңзейіндерінсабаққааудару.

Психологиялық тренинг

Сабақ бастамас бұрын оқушылардың зейінін тақтаға аудару



2-кезеңҮй тапсырмасын тексеру:

Жетекші білім мен оқу амалдарын өзектендіру кезеңі10 минут

Еңбек және экономикалық тәрбиесі. Оқушылар бойында өз іс-әрекетінің (үй жұмысын орындаудың)

қажетсіз қалмауына мән беруді және еңбектің (үй жұмысын орындаудың) өмірлік табыстарға

жетудің басты тәсілі екенін қалыптастыру.

Сыныпты 3 топқа бөліп, әр топқа үлестірме қағаздарға, жазылған сұрақтар беріледі. Сұрақтар

IX - XII ғасырлардағы қолөнер, сауда және шаруашылықтың дамуына байланысты қойылады.
1 - топ

1. Қолөнердің қандай түрлері дамыды?

2. Қыш құмыра жасайтын шеберханалар қай қалалардан табылды?

3. Шыны ыдыстарды жасау қалай іске асты?

4. Зергерлік кәсіп пен сүйек ұқсатуға сипаттама беріңдер
2 - топ

1. Тұтынушы, өндіруші ұғымдарына түсінік беріңдер

2. Айырбассаудадеген не?

3. Далалыөлкелергеқаладанқандайтауарларәкелінді

4. Қалағадалалыөлкелерденәкелінгентауарлардыатаңдар?
3 - топ

1. Егіншіліктіңдамуы неге қаласаныныңөсуіменбайланыстыболды?

2. Егіншаруашылығыменбайланыстықандайқұрал - саймандаржасалды?

3. ЕгіншілікҚазақстанныңқайжерлеріндежақсыдамыды?

4. Егіншаруашылығыдамығанаймақтардыкартаданкөрсетіңдер
Үйтапсырмасынбекіту.

(Сұрақ - жауапарқылыбекіту)

1. Ұсталарқандайбұйымдаржасады?

2. Ақшаныңқандайтүрлеріболды, оларқандайқалалардашығарылды?

3. Қандайегіндақылдарыөсірілді?
3-кезең Жаңа сабақ түсіндіру (Стандарттық және өзгермелі жағдайларда білімді қолдану

үлгісін құру)10 минут

Сабақтың жоспары

1. Сәндік қолданбалы өнер

2. Сәулет, құрылыс жүйелері

3. Кесенелер, моншалар

Х – ХІІ ғасырларда салынған Айша – бибі, Арыстан баб (әулие), Бабаджа-қатын кесенелері

бейнеленген құжатты бейнетаспа көрсетілді.



І топ.

1. Сәндік қолданбалы өнер дегеніміз не?

2. Ғаныш дегеніміз не?

3. ХІ ғасырдан бастап сәндік қолданбалы өнерде қандай кірпіштер кеңінен пайдаланылды?



ІІ. Топ

1. Х – ХІІ ғасырларда қандай архитектуралық құрылыстар салу ісі ерекше дамыды?

2. X - XII ғасырлардағы сәулет құрылыстарының VI - IX ғасырларымен салыстырғанда қандай

артықшылықтары болды?

3. Қандай қалаларда мешіт құрылыстарының орны ашылды?

ІІІ – топ

1. Белгілі адамдардың құрметіне қабір басына тұрғызылған діни құрылыс қалай аталады?

2. Қандай кесенелерді білесіңдер?

3. Қай қалалардан моншалардың орны аршылған?


Хронологиялық диктант

ХІ ғасырда – Сәндік қолданбалы өнерде оюлы және кеңінен пайдаланылған.

Х І - ХІІ ғасырларда - Ғимараттарды өрнектеп, сәндеу ісіне оюланған кірпіштер кеңінен

қолданыла бастады.

Х – ХІІ ғасырларда - Сәулетті ірі құрлыстар салына бастаған.

Х - ХІ ғасырларда - Бабаджа – қатын кесенесі салынған.

ХІ – ХІІ ғасырларда - Айша бибі кесенесі салынған.

ХІҮ – ХҮ ғасырларда - Әмір Темірдің бұйрығы мен Арыстан баб, Қожа Ахмет Иассауидің

кесенелері салынды.

Сәулет ескерткіштерінің тұрғызылған жерлерін сәйкестендіру.

1. Бабаджа қатын кесенесі - а) Түркістан

2. Айша – бибі кесенесі - ә) Тараз

3. Арыстан баб кесенесі - б) Тараз

4. Қажа Ахмет Йассауи - в) Түркістан


4-кезең Жаңа тақырыпты бекіту: Инетеллектуальді мәдениетті дамыту. Белсенді ойлау қызметінің дамуын, сана-сезімінің қажетті біліммен толығуын, ақыл-ой қаблеті мен білімге құмарлығын дамыту.

Термин сөздер

Ғаныш - Бор тасты күйдіру арқылы алынатын құрылыс материалы. ол қалау жұмысына және сылаққа қолданылған.

Терракота - Ғимаратқа сән беру үшін қолданылатын шағын көзе кірпіш.

Мешіт - Діни құрылыс, ислам дінін ұстанушылардың мінажат орны.

Кесене - Діни құрылыс, белгілі адамдардың құрметіне қабір басына тұрғызылған.




5.Бағалау:бағалау парағы арқылы (деңгейлеп, оқушының өзінің қатысуымен) сыныптағы сабаққа қатысқан оқушы саны- мысалы:1) «3» - үлгерімі –

2) «4» - білім сапасы –

3) «5» -

6.Түзету:

1) үйге тапсырма беру§.18 Сәулет өнерімен құрылыстың дамуы.

2) қосымша сабақ беру Қандай қалаларда мешіт құрылыстарының орны ашылды?

3) қосымша тапсырма беру.Қандай кесенелерді білесіңдер?

Директордың оқу ісі-жөніндегі орынбасары ______________________________



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет