Сабақтың тақырыбы : Б.Майлин. «Күлпаш» Сабақтың мақсаты : 1.Білімділік :Мәтін мазмұнымен таныстыра отырып, оқушыны жүйелі сөйлеуге, өз ойын жеткізе білуге баулу.
Мәтіндегі түсініксіз сөздердің мағынасын ашу.
2. Дамытушылық : Оқушылардың логикалық ойлауын,есте сақтау қабілеттерін дамыту.Сөздік қорын байыту.
3. Тәрбиелік :Шыдамды,төзімді болуға,өз елін,Отанын жерін танып,сүюге тәрбиелеу. Сабақ түрі : Дәстүрлі сабақ. Әдісі : ой қозғау,әңгімелеу, Венн диаграммасы, топпен жұмыс,сұрақ-жауап. Көрнекілігі : Б.Майлиннің суреті,сөзжұмбақ,тақырыптық суреттер,интерактивті тақта, сигнал таяқшалар. Сабақтың барысы : І. Ұйымдастыру бөлімі.Қызығушылықтарын ояту. (1-слайд.)
Түрулі тұрған құлағым»дейтін жыр жолдары кімге арналған? (Қабанбай )
«Бостандық таңы атты» деген өлеңнің авторы кім ?
(Шәкәрім ) К Е Н Е С А Р Ы
К Ү З
А М А Н Г Е Л Д І
П И Н Г В И Н
Қ А Б А Н Б А Й
Ш Ә К Ә Р І М
Біз бүгін Бейімбет Майлиннің «Күлпаш» деген әңгімесімен танысамыз.
(4-слайд)
Бейімбет Майлин –қазіргі Қостанай облысының Таран ауданында туған.Бір жасқа толмай жатып әкесінен,алтыға шығарда анасынан айрылған.1911-1915 ж. Уфадағы «Ғалия »медресесінде оқып білім алған.Бейімбет -әңгіме жанрының шебері,әрі ақын.»Садақ»қолжазба журналының белсенді авторы. «Шұғаның белгісі» , «Раушан –коммунист» деген шығармалары бар. Бұл әңгімеде кедей отбасының ауыр тұрмысы сөз етіледі.Әңгімедегі негізгі кейіпкер- Күлпаш. (5-слайд ) «Біліп жүр.»
1930-1932 жылдары Қазақстан халқының саны алты милионнан асқан болса,соның екі миллионнан астамы аштықтан қырылды. ( 6-слайд) Мәтін суреті
Оқулықпен жұмыс. Мәтінді мәнерлеп оқып беру.
Балалар, ел басынан өткен бұл әңгімедегі оқиға қай кезеңде болған
-Қали мен Күлпаш Мақтымның келгенін неге асыға күтеді ?
-Бәрі де шықпа жаным,шықпа деп отырған секілді ? дегенді қалай түсінесіңдер ?
-Мақтым мен Күлпаш неге жылады ? Олардың тұрмыс жағдайы сендерге қалай әсер етті ? (7-слайд )Сөздік жұмысы
Өрім-өрім –тозған,жыртылған.
Бөкебай-басқа жамылатын шәлі.
Ызғырық –суық жел
Өлмелі кедей -өте кедей. ІУ.Оқулықпен жұмыс
Мәтінді оқыту. У. Топтық тапсырма 8-слайд.
1-топ. Қали мен қазіргі балалардың өмірін салыстыру.
2-топ. Байлық.Кедейлік.Мұқтаждық. Мақал-мәтел ойлап айту. 3-топ. Мәтіннен Күлпаштың сыртқы кескін-келбеті суреттелген тұсты тауып оқу. УІ. 9-слайд. Тест тапсырмалары. Сигнал таяқшаларын көтеру арқылы өтіледі.
1. «.....-өшпес жарық,кетпес байлық»
Байлық
Даналық
Өнер
2. «Бүгіннен бастап сен де менің шәкіртімсің» деген кім ?
Мүсілім
Бекен
Ахметден М.Гумеров. «Күмән» -«Сонымен,сынып терезесін сындырған кім ?»
Боранбай
Рахила
Дәуіт «Талаптан да,білім мен өнер уйрен» деп өсиет қалдырған кім
Абай
Шәкәрім
Ыбырай «Шегіртке мен құмырсқа»мысалын жазған кім ?