Сабақтың тақырыбы : Етістіктің райларын қайталау.(Ашық сабақ) Сабақтың мақсаты



Дата27.12.2016
өлшемі99,34 Kb.
#6259
түріСабақ

Шығыс Қазақстан облысы,Үржар ауданы, Көктерек ауылы «Көктерек орта мектеп-бақшасы» КММ –нің оқу ісінің меңгерушісі , қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Рымбаева Айгуль Смагуловна


7-сынып.

Сабақтың тақырыбы : Етістіктің райларын қайталау.(Ашық сабақ)

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік.Етістіктің шақ түрлері мен рай түрлері туралы алған білімдерін пысықтау.Оқушылардың теориялық және практикалық білім дәрежесін байқау.

2.Тәрбиелік. Оқушыларды халықтық педагогика негізінде адамгершілікке тәрбиелеу. Туған елін, жерін сүюге баулау. Адалдыққа,еңбекке тәрбиелеу.

3. Дамытушылық. Оқушылардың ауызекі сөйлеу тілін, ойлау қабілетін дамыту. Сауатты жазу дағдысын жетілдіру, шығармашылық қабілеттерін дамытуға ықпал жасау.


Сабақтың түрі:

Сабақтың типі: Қайталау-пысықтау сабағы.

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап,талдау, проблемалық ситуация, оппен жұмыс, іздендіру,тест.

Сабақтың көрнекілігі: Сурет, альбом.

Пәнаралық байланыс:Әдебиет,сурет.

Сабақтың барысы :

І Ұйымдастыру кезеңі

а) Мақсаты: Оқушыларды сабаққа жұмылдыру, жағымды көңіл-күй туғызу, ынталандыру(Бір өлең оқу-Поэзия сәті)

ә)Сабақтың мақсатын түсіндіремін.

ІІ Қайталау сабағымыз бірнеше деңгейлік тапсырмалардан тұрады. Топпен жұмыс.



І деңгей : «Біліміңді байқап көр»

а) Көмекші (ассистент) Г.Смағұлова тест тапсырмасы бойынша жұмыс жүргізеді.

ә)Етістік дегеніміз не? Құрамына қарай неше топқа бөлінеді?Мысал келтір

Тақстада бір оқушы жұмыс істейді. Сөйлемді сөйлем мүшесіне талдайды.



ІІ деңгей. «Сен қалай ойлайсыңТілін білмеген түбін білмейді.(Сөйлем мүшесіне талдату Тілін- толықтауыш,білмеген- бастауыш, түбін-толықтауыш, білмейді-баяндауыш.)

«Тәуелсіздік күні» мерекесіне өз үлесімді қосқым келеді.(Тәуелсіздік күні-анықтауыш, мерекесіне өз үлесімді –толықтауыш, қосқым келеді-баяндауыш)



І топқа

1. Сөйлемді көшіріп жаз, сөйлем мүшесіне талдап, етістікті тауып, астын сыз, қай шақты, қай райды,білдіріп тұр.

Еңбекті сүйгенді елі сүйеді. (Еңбекті сүйгенді –толықтауыш, елі-бастауыш, сүйеді-баяндауыш).

2.Елі сөзіне фонетикалық талдау жаса.

3.Еңбекпен сөзіне морфологиялық таладу жаса.

4.Етістіктің шақтары дегеніміз не? Мысал келтір.

Кластер.Етістік туралы ұғымын топтастыру.

Вен диаграммасы



ІІ топқа

1.Сөйлемді көшіріп жаз,сөйлем мүшесіне тада, етістікті тауып, қай шақты, қай райды білдіріп тұрғанын айтыңдар.

Туған жердей жер болмас,

Туған елдей ел болмас.

Бұйрық райлы етістігі бар сөйлем ойлап жаз. (Мақал-мәтел, тыйым сөздерден.)

2.Балалардың сөзіне морфологиялық талдау жасаңдар.

3.Етістіктің райлары деген не? Мысал келтір.

ІІІ деңгей.»Жоғалған сөз,шешімін тап»

1 сурет көрсетіледі.Мақал-мәтел.

2. Үзінді оқылады. Етістікті тауып рай түріне ажырат, өлеңнің тақырыбын айту.

Ермек болып отырсаң ,

Мен бір әнге салайын.

Ақ киімді,денелі, ақ сақалды,

Соқыр мылқау танымас тірі жанды

Бұрынғы атамызға сыйға берген

Біздерде мынада бар, мынадай бар.


Жаңбыр жаумаса,жер жетім,

Басшысы болмаса ел жетім.

.(етістіктер: салайын, танымас, берген, жаумаса, болмаса)
IV деңгей. Шығармашылық жұмыс. (5 минут уақыт)

Мәтінді аяқта.

Қыс келді. Кең дала ақ көрпеге оранды.
Қысқаша әңгіме құрастыр.

«Мектептес достар»

«Кім болам?»

«Менің Отаным»


Сабақты бекіту.

а) 1.Қазақ тілінде неше сөз табы бар екен?

2.Етістік деген не? Кластер жаса.

Бағалау


ә) «Етістік»сөзжұмбағын Тоғжан дайындаған. Өзі жүргізеді.

Сабақты қорыту. «Көңіл-күй» аралына саяхат.



Үйге тапсырма І.180-жаттығу.

ІІ.Мақал-мәтелдер жазу, өлең жолдарынан үзінді жазып келу. «Атаның баласы ғана емес, адамның баласы болсам » деген тақырыпқа шығарма.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет