Дайындаған: қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
Кобзаренко Т.А.
№18 орта мектеп 2015 жыл
Сабақтың тақырыбы: «Менің сүйікті тағамым- палау» .Септіктер.
Сынып: » 4 «В» сынып
Күні: 25.11.2015 жыл
Мақсат: Жеке, топпен жұмыс жасай отыра, диалогтік әңгімеге қатыса отыра бір-бірінің жұмысын бағалай білуге үйрену; Өзінің сүйікті тағамы туралы мәлімет беруге, септіктерді қолдануға үйрену.
Күтілетін нәтиже:
Оқытудың нәтижесі(табыс критерийлері):
1)Төмен деңгейлі оқушы үшін: Өзінің сүйікті тағамының құрамын айтады, неге сүйікті екенін дәлелдейді, септік жалғауларын қолданады
2)Орта деңгейлі оқушы үшін: Өзінің сүйікті тағамының құрамын атайды, жасалу ретін белгілейді, өз ойын дәлелдейді, диалогке түседі, септік жалғауларын қолданады.
3)Жоғары деңгейлі оқушы үшін: септік жалғауларын қолданады, сүйікті тағамы туралы жоспар бойынша айтады, дәлелдейді, ақпаратты жүйелейді
Түйінді идеялар:
1) Өзінің сүйікті тағамы туралы өз ойларын жеткізу
2) Өз идеяларын ұсыну ( топтық жұмыс барысында)
3) сабақ бойынша рефлексия жаза білу
уақыт
|
Сабақ кезеңдері
|
Педагог қызметі
|
Оқушы қызметі
|
Ұйымдастыру формасы
|
Бағалау түрі
|
2мин
|
І Ұйымдастыру кезеңі
А) амандасу
В) жылы атмосфера орнату
|
- Сәлеметсіңдерме
-Көңіл-күйлерің қандай?
-Қазір біз шаттық шеңберіне тұрып, бүгінгі сабаққа бір-бірімізге жылы тілек айтайық
( шаттық шеңберін ұйымдастырады, өзі тілек айтуды бастайды)
|
Тілек айтады
|
Ойын түрінде
|
Мүғалім бағасы
|
|
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
|
1) сүйікті тағамы туралы суреттер жинап алады
2) септіктерді қайталайды ( сұрақтар арқылы)- қазақ тілінде неше септік бар?
- Неше септік үндестік заңына бағынады?
-Қандай септік бағынбайды? Неге?
3) компьютер арқылы тест жұмысын өткізеді
|
Суреттер тапсырады, сұрақтарға жауап береді, тест жұмысын орындайды
|
Сыныппен, жеке
|
Мұғалім бағасы, компьютер бағасы
|
3мин
|
ІІІ. Жаңа сабақ
А) топтық жұмысты ұйымдастыру
В) топ ережесін еске түсіру
|
- Бүгін біз топта жұмыс жүргіземіз. Ол үшін үш топқа бөлінеміз
- Сонымен біз топқа бөліндік.
-Ал топта жұмыс жасау үшін не керек? Өткен сабақта қандай ережелерді атадық?
-Ережелер не үшін керек?
(ережелерді еске түсіріп талқылайды)
|
Суреттерді таңдайды, топқа бөлінеді
Ережелерді еске түсіреді, сұрақтарға жауап береді
|
Сыныппен
|
-
|
|
С) үйде жасалған суреттерге талдау жасау
|
Сұрақтар:
Бұл қандай тағам түрлері?
Ол неге саған ұнайды?
|
|
|
|
5мин
|
Д) Жаңа сөздікпен жұмыс
|
- Бүгінгі сабақта келесі жаңа сөздермен жұмыс істейміз: тазалау, жуу, кесу, араластыру, қуыру, пісіру, күріш, қасық, (жеке парақта тарату)
|
жаңа сөздерді оқиды
|
Жеке
|
-
|
5мин+ 2мин 31мин
|
Блум таксономиясы бойынша тапсырмалар беру
|
І топ тапсырмалары: Салат
Білім деңгейі
1-тапсырма: Сүйікті тағамның құрамын анықтаңдар
Түсіну деңгейі
2-тапсырма: Сөздерді септе пияз, көкөніс
Қолдану деңгейі
3-тапсырма: Салаттың жасалу ретін дұрыс жазыңдар: Барлығын араластыру керек, көкөністерді, жұмыртқа мен шұжықты сатып алу керек, көкөністерді жуу керек, барлығын кесу керек, картоп пен жұмыртқаны пісіру керек. ( жеке парақтарда терілген)
|
Мәтінді оқиды, «фаст-фуд» сөзінің мағынасын табады, тағамдарды атайды
|
топпен
|
Бағалаушыны таңдау, бағалауды ұйымдастыру( ұпай беру)
|
|
ІІ топ тапсырмалары: палау
Білім деңгейі
1-тапсырма: Палаудың құрамын анықтаңдар
Түсіну деңгейі
2-тапсырма: Берілген сөз тіркестерді аударыңдар септігін анықтаңдар: Морковь чистят, жарят на масле, мешают ложкой, покупают мое любимое блюдо, на базаре покупают
Қолдану деңгейі
3-тапсырма: Палаудың дайындығы туралы сұхбат құрастырыңдар
|
Сұрақтарға жауап береді, шығармашылық танытады
|
топпен
|
|
|
ІІІ топ тапсырмалары: Борщ
Талдау мен синтез деңгейі
1-тапсырма: Жоспар бойынша коллаж және әңгіме құрастырыңдар
Жоспар:
1) Борщ деген не?
2) Қандай ұлттың ұлттық тағамы?
3) Құрамы қандай?
4) Қалай жасалады? Ретін жазыңдар
5) не себепті жақсы көресің?
( ғаламтор көмегіне жүгіну)
2- Тапсырма келесі сұраққа өз ойынды жаз, дәлелде
«Саған борщ ұнай ма?Неге?»
|
жағымды, жағымсыз жақтарын ажыратады, өз ойларын жазады
|
Топпен, жеке
|
|
|
Сергіту сәті
|
«Көңілді күн»
|
Орнынан тұрып жаттығу жасайды.
|
|
|
|
Топтық жұмысты бағалау
|
Топтық жұмысты бағалау ережелерімен таныстыру (кесте бойынша)
кезекпен.: 1-топ сұрақ қояды, 2- топ жауап береді,3- топ бағалайды.
|
|
|
Бағалау парақшасы арқылы бағалайды.
|
3мин
|
V. Қорытынды жасау
|
Сұрақтарға жауап беру:
Сұрақтарға жауап беру:
Сүйікті тағам қандай болу керек?
Сүйікті тағам неден тұрады?
Сүйікті тағамды кім дайындайды?
Қалай тамақтану керек?
Нені жеу денсаулыққа пайдалы?
Ас атасы не?
Қазақ халқы қандай өнімдерді жоғары бағалайды?
|
Ойланады, сұрақтарға жауап береді
|
жеке
|
|
1мин
|
VІІ. Үй жұмысы
|
«Дұрыс тамақтану - денсаулықтың кепілі »тақырыбы бойынша мини эссе жазу
|
Үй жұмысын жазып алады
|
жеке
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |