Ұзақ мерзімді жоспар бөлім 2. Сауда жасай білесің бе?А.Құнанбайұлы «Базарға, қарап тұрсам, әркім барар» Мектеп: № 100 ЖОМ
|
Мұғалімнің аты-жөні:Шахиста Шамансурова
Күні:
|
СЫНЫП: 8
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны: 0
|
Сабақтың тақырыбы:
|
11-12-сабақтар. Ақшаны үнемдеп ұстайсың ба?
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары
|
8.1.4.1 –орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау; 8.3.6.1. –тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлығы: бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстырады, баға береді.
Көбі: орта көлемді шығармалардан үзінді тыңдайды, тақырыбы мен идеясын талдайды.
Кейбірі : сұхбат құрады.
|
Бағалау критерийі
|
Тақырыпқа қатысты мәтіндерді мәнерлеп оқиды,негізгі ақпаратты таба алады, сұхбат құрады, ақшаны үнемдеуге қатысты ойын айтады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминология:көне жазба, белгісізді тану, рухани жаңғыру,бабалар сөзі.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: ақшаны үнемдеу, төлем жасау.
|
Бастапқы білім
|
Базар туралы айтады, сипаттайды. Мұғалім жетекші сұрақтар қою арқылы оқушының бастапқы білімін анықтай алады.
|
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Ыстық алақан» тренингі. Оқушылармен сәлемдесіп түгелдеймін.Олар бір -бірімен қол алысып, амандасады. Бір-біріне жақсы тілек айтады, сәттілік тілейді. Қызығушылықты ояту. Мұғалім оқушыларға күнделікті бюджеті жайлы сызба жасатады. Күнделікті бюджеті жайлы сызба жасайды, ақшаларын қалай жұмсайтындары жайлы айтады.
Мәтіналды жұмыс.Мұғалім интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады, оқиды,қайталатады. Дескриптор. –жаңа сөздерді үйренеді, -сөздік жұмысын жүргізеді.
Айтылым мен жазылымға қатысты 1,2-тапсырмаларды орындатамын. Оқушылар берілген мақал-мәтелдердің мағынасын түсіндіреді,жағдаяттық тапсырманың шартын орындайды.Оқушылар тақырыпқа қатысты ойларын айтады, өздері білетін мақал-мәтелдерді айтады.
Дескриптор. –түйінді мәселені шешеді; -мақал –мәтелдерді талдайды.
«Бас бармақ» тәсілі арқылы бағаланады
|
Интерактивті тақта, «Абай» еөркем фильмінің бейнебаяны, оқулық..
|
|
Кері байланыс : «Сұрақ ілмегі»әдісі арқылы бір-біріне сұрақ қойып, білімін толықтырады.
|
|
Сабақтың ортасы
|
Мәтінмен жұмыс. Оқу мақсаттарына сай мәтіннің тақырыбы мен идеясын талдайды, бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстырады, баға береді, тақырып қояды, ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана біледі, диалогке қатысушылардың сөйлеу мәдениетіне назар аударады, сұрақтар қояды 3,4,5-тапсырмалар.
Дескриптор: -тақырыбы мен идеясын анықтайды;
-сұрақ қоя біледі;
-сөз әдебін сақтайды;
-көтерілген мәселелерді талдайды.. Қалыптастырушы бағалау. Мұғалім көңіл-күй смайликтері арқылы бағалайды.
Кері байланыс. «Сұрақ ілмегі»әдісі арқылы бір-біріне сұрақ қойып, білімін толықтырады.
|
Оқулық,дұрыс бұрыс кестесі, ғаламтор ресурстары. Желім қағаздар
|
|
Мәтінсоңы жұмыс. «Болжау»әдісін пайдаланып, 7,9-тапсырмаларды орындатамын. Оқушылар жағдаяттық тапсырманың шартын орындайды.
Дескриптор. –қаржы шығынын есептейді;
-түйінді мәселенің шешімін табады; -өз ойын қорытады. Қалыптастырушы бағалау .Оқушылар бір-бірінің жұмысын түрлі түсті қағаздар арқылы бағалайды.
Кері байланыс. «Аяқталмаған ой» әдісі арқылы оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, жұпта туындаған жағдаятты тізбектейді. Алдымен, біз «....» деп ойладық. Кейін мынадай мәселе пайда болды:..... Мәселені шешу үшін ..... жасадық. Бұдан біз ..... көрдік. Демек, бұл ..... екенін білдірді. Сонымен,біз «.....» деген қорытындыға келдік.
|
|
Сабақтың соңы
|
Мұғалім оқушыларға тақырыпқа қатысты сұрақтар береді, монолог дайындатады 8- тапсырма. Тапсырма «Дербес пікір жазу» тәсілі бойынша орындалады. Оқушы 7-8 минут ішінде қарастырылған сұрақтар бойынша өз ойын жазады. Ой мынадай құрылымнан тұруы керек.
1.Өзіндік пікір-1 сөйлем.
2. Дәлел-2 сөйлем.
3. Өз пікірін дәлелдейтін мысал- 2 сөйлем.
4. Өз пікіріне қарсы дәлел-1 сөйлем.
5. Қарсы дәлелді жоққа шығаратын мысал-1 сөйлем.
6. Қорытынды-2 сөйлем.
Дескриптор: - сұрақтарды талдайды;
-мәселені күнделікті өмірмен байланыстырады;
-өз ойын қорытады.
Қалыптастырушы бағалау. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бір-бірін бағалайды.
Кері байланыс. Тапсырманы орындау барысында қандай қиындықтар болды?
Рефлекция. Ойтаразы. Шығу парағы бойынша төмендегі сұрақтарға жауап жаз.
Бүгін не үйрендің?
Сабақ бойынша қандай сұрақтарың бар?
Нәтиже сабақта қандай тапсырмаларды орындағың келеді?
Үйге тапсырма. 6-тапсырма . Тапсырманың шарты , қалай орындау қажет екені түсіндіріледі.
|
|
Қосымша ақпарат
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес
келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|