11-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс.
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың 1916 жылғы ұлт – азаттық қозғалысының тарихи мәнін түсінуге көмектесу. Әбден титығына жеткен, елдігінен айырылуға аз- ақ қалған, барар жер басар тауы жоқ күн туған соң амалсыздан алысуға бел байлаған халық тарихта жиі кездесе бермейді. Сондықтан бұл оқиға бірегей ерліктің ерекше көрінісі екендігін оқушыларға жете түсіндіру керек. Көтерілістің халықтық мәнін ашу;
Оқушыларды ерлікке, елін, жерін, туған Отанын сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту:
V. Бағалау:
VI. Үйге тапсырма
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгендеу
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
1.ХХғ.б. қазақ зиялыларын атаңдар.
2.Қазақтың алғашқы оқымысты –зиялылары қай оқу орындарын бітірген еді?
Жаңа сабақтың жоспары:
Бірінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы Қазақстан (1914-1918 жж).
Көтерілістің себептері және басталуы
Қазақ демократтарының саяси көзқарастары.
Қозғалыстың сипаты, қозғаушы күштері.
Қозғалыстың Жетісудағы орталығы
Торғайдағы көтеріліс орталығы
Қозғалыстың қорытындылары, жеңілу себептері және тарихи маңызы
Сабақты бекіту:
Қозғалыстың себептерін талдап түсіндіріңдер, қозғаушы күштерін дәлелді анықтаңдар.
Тарихта бұл қозғалыстың ұлт-азаттық қозғалыс ретінде сипатталуына қандай негіз бар?
1916 жылғы қозғалыстың ХІХ ғасырдағы қазақтар көтірілістерінен айырмашылықтары қандай ?
Ұлт – азаттық қозғалысының Жетісу және Торғай орталықтарында болған оқиғаларын салыстыра отырып сипаттама беріңдер.
Патша отаршылдарының көтерілісшілерге қарсы күрес тәсілдері мен жазалау шараларына баға беоіңдер.
1916 жылғы қозғалыстың маңызы туралы өз ойларыңды ортаға салыңдар.
Қазақ демократтарының ұстанымдарына баға беріңдер.
Бағалау:
Үйге тапсырма: §1
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §3. Ұлт азаттық қозғалыстың барысы
Сабақтың мақсаты:
ХХ ғасырдың басында қоғамдық – саяси қар\тынастардың дамуында үлкен өзгерістер туғызған саяси оқиғалар ахуалын түсіндіру;
Оқушы санасындағы отаншылдық қасиеттерді оята отырып, Қазақстанның ХХ ғасыр бойындағы қоғамдық өмірдегі орнын көрсету;
Оқушыларды қоғамдық – саяси өмір дамуының кезеңдерімен, тарихи өзгерістердің қоғамдық қатынастардың дамуына тигізер әсерімен таныстыру.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту:
V. Бағалау:
VI. Үйге тапсырма
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Қозғалыстың себептерін талдап түсіндіріңдер, қозғаушы күштерін дәлелді анықтаңдар.
Тарихта бұл қозғалыстың ұлт-азаттық қозғалыс ретінде сипатталуына қандай негіз бар?
1916 жылғы қозғалыстың ХІХ ғасырдағы қазақтар көтірілістерінен айырмашылықтары қандай ? Ұлт – азаттық қозғалысының Жетісу және Торғай орталықтарында болған оқиғаларын салыстыра отырып сипаттама беріңдер.
Патша отаршылдарының көтерісшілерге қарсы күрес тәсілдері мен жазалау шараларына баға беоіңдер.
1916 жылғы қозғалыстың маңызы туралы өз ойларыңды ортаға салыңдар.
Қазақ демократтарының ұстанымдарына баға беріңдер.
Жаңа сабақтың жоспары:
Ақпан ревалюциясының Қазақстанға ісері.
Тыл жұмысындағыоардың қайтіп келуі және олардың ревалюциялық үрдіске ықпалы.
1917 жылғы Ақпан ревалюциясынан кейін құрылған саяси партиялар мен ағымдар.
1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс
Ұлт-азаттық қозғалыстың ошақтары
|
Революциялық ұйымдардың белсенділігі
|
Ұлт зиялыларының көзқарастары
|
Ұлт-азаттық қозғалыстың маңызы
|
|
|
|
|
Қазақстандағы саяси партиялар мен ағымдар
Саяси партиялар мен ұйымдар
|
Ақпан революциясы тұсында ұстанған бағыттары мен идеялары
|
Бағдарламалары мен жиналыс съездері
|
Төрағалары
мен мүшелері
|
Алашорда
|
|
|
|
Большевиктер
|
|
|
|
Эсерлер
|
|
|
|
Кадеттер
|
|
|
|
Мұсылман фракциялары
|
|
|
|
Сабақты бекіту:
Ақпан ревалюциясының жеңісін қазақ зиялыларының құптап қарсы алуының себебі неде?
Ақпан ревалюциясынан кейінгі кезеңдегі Қазақстандағы саяси оқиғаларға сипаттама беріңдер.
Ревалюциядан кейінгі кезеңде қоғамдық ойдың өрістеу себептеріне назар аударыңдар.
Қазан төңкерісі қарсаңындағы ревалюциялық өрлеу үрдісі неден көрініс береді?
Түркістан және Қазақстан халықтарының ұлттық өзін – өзі билеуге ұмтылысы немен аяқталады?
Мұсылман үкіметтері алдарына қандай мақсат қойды?
Алашордашылардың алдарына қойған мақсаттары мен нақты әрекеттеріне сипаттама беріңдер.
Бағалау:
Үйге тапсырма: §3.
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §4.Қазақстан Қазан төңкерісі кезінде
Сабақтың мақсаты:
Қазан төңкерісі қарсаңындағы Қазақстандағы қоғамдық ахуал, уақытша үкімет беделінің төмендеуі және ұлттық мемлекет құру идеясының жандануы туралы түсіндіру;
Ұлттық бірлік, ұлттық тұтастық хақындағы оқушылардың отаншылдық сезімін ояту;
Қоғамдық өмірдегі саяси шиеленістер кезеңінде қазақстанның қазақстанның саяси жағдайы, ұлт зиялыларының іс-әрекеттері мен нәтижелерін көрсету.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту:
V. Бағалау:
VI. Үйге тапсырма
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Ақпан ревалюциясының жеңісін қазақ зиялыларының құптап қарсы алуының себебі неде?
Ақпан ревалюциясынан кейінгі кезеңдегі Қазақстандағы саяси оқиғаларға сипаттама беріңдер.
Ревалюциядан кейінгі кезеңде қоғамдық ойдың өрістеу себептеріне назар аударыңдар.
Қазан төңкерісі қарсаңындағы ревалюциялық өрлеу үрдісі неден көрініс береді?
Түркістан және Қазақстан халықтарының ұлттық өзін – өзі билеуге ұмтылысы немен аяқталады?
Мұсылман үкіметтері алдарына қандай мақсат қойды?
Алашордашылардың алдарына қойған мақсаттары мен нақты әрекеттеріне сипаттама беріңдер.
Жаңа сабақтың жоспары:
Қазақстанда Қазан төңкерісінің алдында қалыптасқан саяси ахуал.
Мұсылман үкіметінің құрылуы және олардың большевиктермен қақтығысы.
Алашорда үкіметі және оның бұқара арасындағы беделінің артуы.
|
Не? Неге?
|
Қайда? Қашан?
|
Қашан?
|
Кімдер?
|
Уақытша үкімет беделінің төмендеуі
|
|
|
|
|
Қоқан автономиясының құрылуы
|
|
|
|
|
Алашорда үкіметінің саясаты
|
|
|
|
|
Алаш және кеңестер тайталастығы
|
|
|
|
|
Сабақты бекіту:
Қазан төңкерісі қарсаңындағы революциялық өрлеу үрдісі неден көрініс береді?
Түрсістан және Қазақстан халықтарының ұлттық өзін-өзі билеуге ұмтылысы немен аяқталады?
Мұсылман үкіметтері алдарына қандай мақсат қойды?
Алашордашылардың алдарына қойған мақсаттары мен нақты әрекеттеріне сипаттама беріңдер.
11-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанда Кеңес өкіметінің орнауы
Сабақтың мақсаты:
Қазақ халқының тарихына үлкен өзгерістер алып келген Кеңес үкіметімен, оның саясаты мен қиыншылықтарымен оқушыларды таныстыру;
оқушылар санасындағы ұлттық тәуелсіздік, тәуелсіз мемлекет идеяларын жандандыру;
қоғамдық қатынастардың даму сатысының бұзылу себептері, оның зардаптары мен залалдарының Қазақстан тарихындағы орнын айқындау.
«Үш жүз» партиясының құрылуы,атқарған қызметін түсіндіру.
Сабақтың түрі: СТО
Әдісі: топтық жұмыс
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі ІІ. Үй тапсырмасын сұрау III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту Y.Бағалау: VI. Үйге тапсырма
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылар зейінін сабаққа аудару Қызығушылығын ояту
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
1.Алаш партиясы қашан,қалай құрылды?оның көсемдері кімдер болды?
2.Алаш партиясының бағдарламасына баға беріңдер.
3.Қандай себептерге байланысты «Алаш» азаматтары Кеңес өкіметі жағына шықты?
Жаңа сабақ:
Кеңес өкіметінің орнауы.
Болшевиктердің алғашқы шаралары.
Ұлт мәселелерінің қойылуы.
Әлеуметтік – экономикалық мәселелерді шешу.
«Үш жүз» партиясының құрылуы.Партияның басшысы-Көлбай Тоғысов(1879-1919)ШҚО-да дүниеге келген.1917жылы қазан-қараша
Кеңес жүйесіндегі Қазақстан
Экономикалық жағдайдың нашарлауы
|
Ұлт мәселесі және ұлт қайраткерлері
|
Әлеуметтік қозғалыс-тар
|
Ішкі реформа-лар
|
ЖЭС, оның қиыншылықтары мен табыстары
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сабақты бекіту:
Қазан төңкерісінің маңызын қалай түсінесіңдер?
Қазақстанның түрлі аймақтарында Кеңес өкіметі орнауының ерекшеліктерін анықтаңдар.
Большевиктер қандай әлеуметтік – экономикалық мәселелерді алғашқы кезекте шешу қажет деп есептеді?
Ресейдегі социалистік ревалюцияның демакратия орнына диктатура орнатуы, қызыл гвардиялық шабуыл жасауының себептері неде?
Бағалау:
Үйге тапсырма:§5.
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: Азамат соғысы және шетел интервенциясы жылдарындағы Қазақстан.
Сабақтың мақсаты:
Қазақстандағы азамат соғысы және шетелдік интервенцияның әрекеттерін оқушыларға түсіндіру;
Ұлтжанды, озық ойлы, адамгершілігі жоғары тұлға қалыптастыру.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: баяндау, СТО. Электронды оқулық.топпен жұмыс
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту:
V. Бағалау:
VI. Үйге тапсырма
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Қазан төңкерісінің маңызын қалай түсінесіңдер?
Қазақстанның түрлі аймақтарында Кеңес өкіметі орнауының ерекшеліктерін анықтаңдар.
Большевиктер қандай әлеуметтік – экономикалық мәселелерді алғашқы кезекте шешу қажет деп есептеді?
Ресейдегі социалистік ревалюцияның демакратия орнына диктатура орнатуы, қызыл гвардиялық шабуыл жасауының себептері неде?
Жаңа сабақтың жоспары:
Қазақстандағы азамат соғысы және шетелдік интервенция.
Соғыс қимылдарының барысы және нәтижелері
Әскери құрамалардың жасақталуы
Соғыс жылдарындағы экономикалық саясат
Азамат соғысының қорытындылары
Азамат соғысы-мемлекет ішінде билік үшін сол ел азаматтарының өзара соғысы.
1-топ. Қазақстандағы соғыс қимылдары
2-топ.Әскери құрамалардың жасақталуы
3-топ.Экономикалық саясат
4-топ.Соғыс қорытындылары
Сабақты бекіту:
Азамат соғысы деп қандай соғысты айтамыз?
Азамат соғысының негізгі оқиғаларын атап көрсетіңдер.
Соғыс жылдарындағы экономикалық саясаттың бағыты қалай болады?
Азамат соғысы жылдарында өздерің тұрған жерде қандай оқиғалар болғанын анықтаңдар.
Бағалау:
Үйге тапсырма: §10-11.
9-сынып. Қазақстан тарихы. Тест.
1. 1917 жылы қазақтардан қанша млн. жер тартып алынды?
А. 4 млн В. 17 млн С. 45 млн
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: Қазақ кеңес мемлекеттілігінің құрылуы
Сабақтың мақсаты:
Қазақ автономиялы Кеңес Социалистік Республикасының құрылуы, Қазақ АКСР-і құрылуының тарихи маңызы туралы түсінік бере отырып, оқушыларды белсенділікке тәрбиелеу.
Оқушылар санасындағы ұлттық тәуелсіздік, тәуелсіз мемлекет идеяларын жандандыру.
Оқушылардың отаншылдық сезімін арттыра отырып,қиындыққа төзе білуге, болашаққа деген сенімдерін жоғалтпауға тәрбиелеу.
Ойлау қабілеттерін жетілдіру, өз ойларын жеткізудегі сөйлеу мәдениетін қалыптастыру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту:
V. Бағалау: Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгендеу
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
Үй тапсырмасын сұрау
Азамат соғысы деп қандай соғысты айтамыз
Азамат соғысының негізгі оқиғаларын атап көрсетіңдер.
Соғыс жылдарындағы экономикалық саясаттың бағыты қалай болады?
Жаңа сабақтың жоспары:
Қазақ автономиясының құрылуы және оның тарихти маңызы.
Қазақ жерінің Қазақ АКСР- інің қарамағына бірігуі.
Негізгі түсініктер: 1.ХХ ғ.басындағы ұлт-азаттық қозғалыс өзінің даму барысында қазақтың ұлттық Алашорда үкіметін құрды.
2.1919ж.10 шілде күні В.Ленин Қырғыз(Қазақ) өлкесін басқару жөніндегі революциялық комитет құру туралы Декретке қол қойды.
3.Қазақ ревкомының тұңғыш басшысы-С. Пестковский 1920ж 26тамызда Кеңес үкіметі РКФСР құрамында «Қазақ АКСР-н құру туралы» Декрет шығарды. 1920ж 4қазақнда Орынбор қаласында Қазақ АКСР Кеңестерінің Құрылтай сьезі болды. Қазақ АКСР Орталық Атқару Комитетінің төрағасы С.Меңдешев Халық Комиссарлары Кеңесінің төрағасы В. Радус-Зенкович
Сабақты бекіту:
Қазақ АКСР – інің құрылуын ел тарихындағы белгілі оқиғалардың бірі деп тануға негіз болатын қандай факторлар бар?
Қазақ жерін Қазақ АКСР інің құрамына біріктіру үрдісіндегі қиындықтардың түпкілікті себептері неде?
ҚазақАССР інің құрылуының тарихи маңызы неде?
Қазақ АКСР – інің құрылуына тарихи балама жол болды ма?
Бағалау:
Үй тапсырмасы:§12.
«Портреттер сөйлейді» -шығарма жазу.
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: Қазақстандағы жаңа экономикалық саясат.
Сабақтың мақсаты:
Республикадағы қоғамдық-саяси өмір,ашаршылыққа қарсы күрес, жер-су реформасының нәтижелерін,
Жаңа экономикалық саясаттың қиыншылықтары мен табыстары жайлы айта отырып,оқушылардың тарихи санасын одан әрі қалыптастыру.
Оқушыларды ұлттыұ-патриоттық тәрбиеге баулу.Шығармашыл, белсенді тұлға қалыптастыру.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту:
V. Бағалау:
VI. Үйге тапсырмасы
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгендеу
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
Үй тапсырмасын сұрау:
Қазақ АКСР – інің құрылуын ел тарихындағы белгілі оқиғалардың бірі деп тануға негіз болатын қандай факторлар бар?
Қазақ жерін Қазақ АКСР інің құрамына біріктіру үрдісіндегі қиындықтардың түпкілікті себептері неде?
ҚазақАКСР інің құрылуының тарихи маңызы неде?
Қазақ АКСР – інің құрылуына тарихи балама жол болды ма?
Жаңа сабақтың жоспары:
Қоғамдық-саяси ахуалдың ауырлауы.
Ашаршылықтың басталуы және оның себептері мен салдары.
Жер-су реформалары .
Жаңа экономикалық саясат тудырған қиындықтар және экономикадағы өрлеу нышандарын.
Сабақты бекіту:
Азамат соғысы жылдарында өздерің тұрған жерде қандай оқиғалар болғанын анықтаңдар.
Автономияның алғашқы жылдарында қалыптасқан саяси ахуалға баға беріңдер.
Қазақстандағы 1921 – 1922 жылдардағы аштықтың себебі не және оның зардаптары қандай болады?
ЖЭС-тің мазмұны мен мәнін қалай түсінесіңдер?
Жаңа экономикалық саясаттың алғашқы кезеңінде Қазақстан еңбекшілері қандай табыстарға қол жеткізді?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §13.
11-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: Алаш автономиясы және «Алаш Орда»
Сабақтың мақсаты:
«Алаш» партиясы мен Алашорда үкіметінің құрылуы және оның саяси қайраткерлерінің қызметі, Қазақстанның саяси тарихынан ерекше орын алуы туралы түсіндіру.
Оқушыларды ұлтын, халқын, Отанын сүюге,еліне, халқына адал қызмет етуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту:
V. Бағалау:
VI. Үйге тапсырмасы
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгендеу
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
1 «Туркестони мухтариат» (Түркістан автономиясы )қай жылы құрылды?
2.Мұсылман үкіметтері алдарына қандай мақсат қойды?
Жаңа сабақтың жоспары:
Алашорда үкіметінің құрылуы,оның тарихи маңызы.
Алашордашылар мыналарды басшылыққа алды.
А.заңды түрде Қазақстанның жерін қазақтікі деп жариялау
ә.демографиялық ахуалды ретке келтіру
б.қазақ балалары үшін мектеп, медресе, университеттер ашу.
В.Ресейден қазақ өлкесіне қоныс аударуды шектеу.
1917жылы қараша-желтоқсан айында ІІ жалпықазақ сьезінде Ә.Бөкейханов басарған «Алашорда» үкіметі құрылды.
« Алаш» партиясы Қазақстанның автономиялық мемлекетін жариялады.
Бағалау :
Үйге тапсырма :параграф
Алаш арыстары туралы қосымша баяндамалар жасау. Тест сұрақтарын
Құрастыру.
Азамат соғысы жылдарында өздерің тұрған жерде ұандай оқиғалар болғанын анықтаңдар.
Автономианың алғашқы жылдарында қалыптасқан саяси ахуалға баға беріңдер.
Қазақстандағы 1921 – 1922 жылдардағы аштықтың себебі не және оның зардаптары қандай болады?
Жаңа экономикалық саясаттың мазмұны мен мәнін қалай түсінесіңдер?
Жаңа экономикалық саясаттың алғашұ\қыкезеңінде Қазақстан еңбекшілері қандай табыстарға қол жеткізді?
Қайталанатын материалдар:
1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс
Буржуазиялық-демократиялық Ақпан революциясы тұсындағы Қазақстан
Қазақстан Қазан төңкерісі кезінде
Қазақстанда Кеңес билігінің орындалуы
Қазақстан шетел интервенциясы және Азамат соғысы жылдарында
Қазақтың ұлттық мемлекеттігінің қайта қалпына келтірілуі
Жаңа өмірдің қиындықтары
Сабақты бекіту:
«Ия жоқ»
БҮҮ
Бетпе-бет
Венн диаграммасы
Эрудит
Бағалау: Үйге тапсырма: § І тоқсан материалдарын қайталау.
Достарыңызбен бөлісу: |