Пәні: химия.
|
Мектебі: Ататүрік атындағы №17 мектеп-гимназия
|
Күні:
|
Пән мұғалімі: Абдуллаева Умида
|
Сыныбы: 7
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
7.1В Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі
(4 c.) Физикалық және химиялық құбылыстар.
№3 зертханалық тәжірибе
«Химиялық реакциялардың белгілері»
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)
|
7.1.1.3 -физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
– «физикалық және химиялық құбылыстар» анықтамасын біледі;
– химиялық реакциялардың белгілерін біледі;
– физикалық және химиялық құбылыстарды ажыратады;
|
Оқушылардың басым бөлігі:
физикалық және химиялық құбылыстарды қандай негізгі белгілері бойынша ажыратылуын түсіндіреді;
|
Кейбір оқушылар:
физикалық және химиялық құбылыстардға күнделікті тұрмыстан мысал келтіре алады және өз ойына қорытынды жасай алады.
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
қолдану
|
Бағалау критерийі
|
• Физикалық және химиялық құбылыстарды салыстырады.
• Физикалық және химиялық құбылыстардың белгілерін сипаттайды.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Заттың агрегаттық күйі, физикалық және химиялық құбылыс, газ бөлініу, тұңба түсуі, ашу, шіру, таттану, иіс пайда болу
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Табиғатта .... құбылыстар болады.
.... бұл- ... қүбылыс, ойткені ... .
Химиялық қайта түрленуі ...
Біздің топ … деп ойлайды
Біздер … байқадық
|
Құндылықтарға баулу
|
Ынтымақтастық арқылы топта/жұпта жұмыс жасау;
Сын тұрғысынан ойлауды дамыту.
Біліктерін дамыту, талдау, қорытынды жасау.
|
Пәнаралық байланыс
|
5-сынып.Жаратылыстану.5.3.1.4 физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату
7.1.1.2 Химиялық лабораторияда және кабинетте жұмыс
жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін білу
және сақтау
|
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері .
АКТ-мен байланыс
|
Лаборатория кезінде қышқылдар және сілтілермен жұмыс барысында ҚТ ескерту.
|
Алдыңғы оқу
|
Қатты, сұйық және газтәрізді заттардың құрылымы, заттардың қасиеттері.
|
Сабақтың барысы
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
13 минут
2 минут
7 минут
4 минут
|
Ұйымдастыру.
Психологиялық ахуал . Шаттық шеңбері.
Үй тапсырмасын сұрау. С
«Білім тоннелі» әдісі.
Сыныпты табиғаттағы түрлі құбылыстар бейнеленген сурет қыйқымларын құрастыру арқылы топқа бөлу.
|
|
Ортасы
23 минут
2минут
2 минут
5 минут
5 минут
1минут
8 минут
|
Жаңа сабақ. 1.Миға шабуыл.
Тақырыпты ашу: Түрлі суреттерді біріктіретін жасырынған сөзді табу.(құбылыс).
2.Сурақ-жауап. Т
Оқушылардан құбылыс туралы тұсініктерін сұрау.
3. Stop-кадр әдісі арқылы оқушыларды диалогқа тарту. М К
Оқушылардың жауаптарын смайликтер арқылы бағалап барамын.
4. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі.
1-топ:Сәйкестендір.
Заттар
|
Белгілері
|
Құбылыс
|
І. Сүт
|
1.булану
|
физикалық
|
ІІ. Темір
|
2.ашы дәмдің болуы
|
химиялық
|
ІІІ.Су
|
3. балқуы
|
физикалық
|
ІV. Парафин
|
4. таттану
|
химиялық
|
2-топ: Келтірілген құбылыстарды жіктеңіз:
1.Терезе шынысын майдалау арқылы ақ ұнтақ алу;
2.Электр тоғы арқылы судан сутек және оттек алу.
3.Ашық ыдыста бензиннің булануы.
4.Жұмыртқаның пісуі.
3-топ: «Дұрыс немесе бұрыс» әдісі.
Құбылыс
|
Дұрыс\бұрыс
|
1. көмірді жағу-химиялық құбылыс
|
|
2. қағазды кесу- химиялық құбылыс
|
|
3. қағазды жағу-физикалық құбылыс
|
|
4.мыс сымдың майысуы-физикалық құбылыс
|
|
Дескриптор. Білім алущы.
-физикалық және химиялық құбылыстарды жіктейді.
физикалық және химиялық құбылыстардың айырмашылығын біледі.
Дайын жауап шаблоны арқылы топтардың өзара бағалауы.
«жетістік ағашы»
3-4 қате
1-2 қате
қатесіз
| |
- байқалған белгілер бойынша құбылыстың атауын көрсетеді.
Өзін-өзі бағалау.
оқулық, маркер,ғаламтор материалдары
Физикалық және химиялық құбылыстардың интерактивті анимациялық бейнебаяны: http://www.bbc.co.uk/schools/scienceclips/ages/10_11/rev_irrev_changes.shtml
Дайын жауап шаблоны
Химиялық
реактивтер мен
құрал-жабдықтар
Бағалау парағы
әр түрлі құбылыстар бейнеленген суреттер
| | |
Аяқталу
9 минут
|
Ү.Қорынтындылау.
Бағалау.
Дайын жауап шаблоны арқылы бірін-бірі тексеру.
Смайликтер арқылы, мадақтау арқылы.
Рефлексия. «БББ» кестесін толтыру.
Үйге тапсырма:§2.1оқу, оқулықтағы 1,2-тапсырма.
|
Таныстырылым.стикер. плакат,маркер.
|
Қосымша ақпарат
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгерім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|