Тексерді:_____________
Білім беру ұйымының атауы
|
«Алмалыбақ ауылындағы орта мектеп-гимназия» КММ
|
Пәні:
|
Математика
|
Бөлім:
|
2А. 10 көлеміндегі сандарды қосу мен азайту
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Ережепова А.М
|
Күні
|
08.11.2021ж
|
Сынып: 1 Л
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
3 санын қосу және азайту / Менің ата-анам
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
1.1.2.4 біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу, қолдану;
1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану.
|
Сабақтың мақсаты:
|
3 санын қосуды және азайтуды орындайды.
|
Сабақтың барысы:
Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
| Ынталандыру
Мұғалім оқушылармен ата-аналары туралы әңгіме жүргізеді.
|
|
|
|
Қызығушылық
ты ояту
|
Өзектендіру.
«Доп лақтыру» әдісі.
Мұғалім допты бір оқушыға лақтырады.
Допты қағып алған оқушыға тапсырма ұсынады. Мұғалім допты келесі оқушыға лақтырады.
Ойын осылай бірнеше рет жалғасады.
–2 санының құрамын айт.
–3 санының құрамын айт.
–3 санының құрамын жаз.
2+1=3 1+2=3
Қосу амалының компоненттерін ата.
Мақсат қою (мәселелік жағдаят).
Бүгін 3 санына қосу мен азайту кестесін үйренеміз.
|
Оқушылар санның құрамын айтады.
Сұрақтар қарастырады.
Мәселелік жағдаятты түсінеді.
|
|
«Доп лақтыру» әдісі.
|
Білу және түсіну
|
Критерий. Есептеуді орындайды.
№1. 3 санын қосуды, азайтуды есіңе түсір.
Кестенің қалай құрылғанына назар аудар. Қосудың ауыстырымдылық қасиетін пайдаланып, 3 санын, 3 санына қосу жағдайларын қарастырамыз. Сонымен қатар, қосуға кері амал ретінде саннан 3 санын азайтудың кестелік жағдайларын қарастырамыз. Есептеуді орындайды.
Есіңде сақта.
Дескриптор:
-Қосу мен азайтуды орындайды.
-қосудың ауыстырымдылық қасиетін пайдаланады.
|
3 санын қосуды, азайтуды есіне түсіреді.
3 санын, 3 санына қосудың кестелік жағдайларын есіңе сақтайды.
|
|
Оқулық, дәптер.
|
Қолдану
|
критерий. Сандар құрамын біледі.
№2. Сандардың құрамын айт.
–4 санының құрамы 3пен қандай сан?(1)
–7 санының құрамы 3пен қандай сан? (4)
–9 санының құрамы 3пен қандай сан? (6)
–Өзің азайтуға мысалдар құрастыр.
Дескриптор:
сандар құрамын анықтайды.
Азайтуға мысалдар келтіреді.
|
Сандардың құрамын айтады. Азайтуға мысалдар құрастырады.
4–3=1 7–3=4 9–3=6
4–1=3 7–4=3 9–6=3
|
Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады.
|
Оқулық, дәптер.
|
Талдау
|
3-критерий. Берілген тапсырманы жұппен орындайды.
№3. Есепте.
4+3=7 4+2+1=7 10 – 3=7 10 – 2 – 1=7
Үлгіні пайдаланып, қалған мысалдарды есепте.
Сан сәулесін қолдан. Досыңнан тексеруін сұра.
Дескриптор:
-тапсырмаларды жұппен орындайды.
-қалған мысалдарды сан сәулесінен қолданып орындайды.
|
Үлгіні пайдаланып, мысалдарды есептейді. Сандық кесіндіні қолданады.
6+3=9 6+2+1=9
6+1+2=9 9-3=6
9-1-2=6 9-2-1=6
|
Мұғалім жұптық жұмыста белсенділік танытқан оқушыларды «Фигуралар» әдісі бойынша бағалайды.
Жұлдызша – «Жарайсың»,
Төртбұрыш – Жақсы,
Үшбұрыш – Талпын.
|
Оқулық, дәптер.
|
Жинақтау
|
4-критерий. Осыған дейін өтілген материалмен жұмыс жүргізеді.
Мұғалім 1, 2, 3 сандарын қосу және азайтуды бекітуге ойын ұсынады.
Мысалы:
□ +1
|
□ –1
|
□ +2
|
□ –2
|
□ +3
|
□ –3
|
Дескриптор:
-Берілген мысалдарды өз бетімен орындайды.
|
тапсырманы орындайды
|
Оқушылардың жұмысы «Шапалақтау» әдісі бойынша бағаланады.
|
|
Рефлексия
|
«Түсті карточкалар» әдісі.
Оқушыларда екі карточкабар:көк, қызыл.
Мұғалім сабақ басында және аяғында қалаған карточкасын көрсетуді сұрайды, бұдан оқушының көңіл күйінің өзгергенін не өзгермегенін білуге болады.
|
|
|
«Түсті карточка
лар»әдісі.
|
Тексерді:______________
Білім беру ұйымының атауы
|
«Алмалыбақ ауылындағы орта мектеп-гимназия» КММ
|
Пәні:
|
Математика
|
Бөлім:
|
2А. 10 көлеміндегі сандарды қосу мен азайту
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Ережепова А.М
|
Күні
|
09.11.2021ж
|
Сынып: 1 Л
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
2, 3 сандарын қосу және азайту / Менің атам мен әжем
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:
|
1.1.2.4 біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу, қолдану;
1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану.
|
Сабақтың мақсаты:
|
2 мен 3 сандарын қосуды жіне азайтуды орындайды
|
Сабақтың барысы:
Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
Қызығушылықты ояту
|
Ынталандыру.
Мұғалім оқушылармен отбасы туралы әңгіме жүргізеді.
|
|
|
|
Білу және түсіну
|
1-критерий. Қосу мен азайтуды орындайды.
№1. Бос орындарға берілген сандарды қой. 2, 3 сандарын қосады, азайтады. Мұғалім сандық кесіндіні пайдаланып бөліктеп қосу, азайту жағдайларын оқушылардың естеріне салады.
5+2=7 5 – 2=3
5+1+1=7 5 – 1– 1=3
4+3=7 4 – 3=1
4+2+1=7 4 – 2 – 1=1
4+1+2=7 4 – 1 – 2=1
Дескриптор:
-қосу мен азайтуды орындайды.
-сандық кесіндіні пайдаланады.
|
Бос орындарға берілген сандарды қояды.
2, 3 сандарын қосады, азайтады.
Сандық кесіндіні қолданып бөліктеп қосуды, азайтуды орындайды.
|
|
Оқулық, дәптер.
|
Қолдану
|
2-критерий. Сұрақтарға жауап береді.
№2. Мұғалім оқушыларға сұрақтар қояды:
–Бірінші сөреде неше кесе тұр? (6)
–Неше кесе қою қажет?(2)
Бірінші сөреде неше кесе болды: 2+4=6
–Екінші сөреде неше кесе тұр? (5)
– Екінші неше кесе қою қажет? (2)
Екінші сөреде неше кесе болды: 3+2=5
–Бірінші сөреде неше кітап тұр? (10)
–Сөреден 2 кітапты алсақ, неше кітап қалады?(8)
10 – 2=8
–Екінші сөреде неше кітап тұр? (6)
–Сөреден 2 кітапты алсақ, неше кітап қалады? (2)
6 – 2=4
–Үшінші сөреде неше кітап тұр? (8)
–Сөреден 2 кітапты алсақ, неше кітап қалады? (6)
8 – 2=6
Дескриптор:
-мәселелік жағдаяттарды орындайды.
-сұрақтарға жауап береді.
|
Сұрақтарға жауап беріп, мысалдар жазады.
10-3=7
6-3=3
8-3=5
|
|
Оқулық, дәптер.
|
Талдау
|
3-критерий. Өзіндік жұмыс.
№3. Бос орындарға тиісті сандарды жазып, мысалдар құрастырып, олардың мәндерін табады.
Дескриптор:
-тапсырманы жеке орындайды.
|
Тапсырманы дәптеріне өзбетімен орындайды.
Қосу және азайтуға өзара байланысты мысалдар жазады және есептейді.
|
“Жетістік баспалдағымен” өзін-өзі бағалау
|
Оқулық, дәптер.
|
Жинақтау
|
4-критерий. Қиындықтарды түзетеді.
Мұғалім тапсырмалардың орындалуының дұрыстығын тексереді.
– Кімде қиындықтар туындады?
– Сендер қай жерде қателік жібердіңдер?
– Жіберілген қателіктің себебі неде?
– Өз жұмыстарында қателік болмағандар, өздеріңнің іс-әрекеттеріңнің мақсатын тұжырымдаңдар.
(Қосымша тапсырмалар орындау.)
– Қателік байқағандардың жұмысындағы ары қарайғы мақсаты қандай?
(Қателіктерді түзету.)
– Қателіктерді түзету алгоритмін қолданамыз.
Қателікті түзету үшін дәптерден №2тапсырманы орындауды ұсынуға болады.
Әр «үйден» сәйкес сандарды таңда.
Мысалдар төрттігін жаз.
Дескриптор:
-қателіктерді түзетеді.
-берілген тапсырманы орындайды.
|
Қатемен жұмыс жасайды.
Оқушылар қосу және азайтуға өзара байланысты мысалдар төрттігін жазады.
7+2=9
2+7=9
9-2=7
9-7=2
|
Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды.
|
Оқулық, дәптер.
Баспа негіздегі жұмыс дәптері
|
Кері байланыс
|
Осыған дейін өтілген материалмен жұмыс.
«Кім жылдам» ойыны.
Оқулықтағы №4 тапсырманы орындауға болады.
9 – 2+3 – 2+1 – 3+2=8
|
Сандарды тізбектеп қосып, азайтады.
|
«Шапалақтау» әдісі бойынша бағаланады.
|
Оқулық, дәптер. «Кім жылдам» ойыны.
|
Рефлексия
|
«Блоб ағашы» әдісі.Бүгінгі сабақтағы түсінгеніне байланысты оқушы өзін ағаштың қай жерінде тұрғанын белгілейді.
|
|
|
«Блоб ағашы» әдісі.
|
Тексерді: ______________
Білім беру ұйымының атауы
|
«Алмалыбақ ауылындағы орта мектеп-гимназия» КММ
|
Пәні:
|
Математика
|
Бөлім:
|
2А. 10 көлеміндегі сандарды қосу мен азайту
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Ережепова А.М
|
Күні
|
10.11.2021ж
|
Сынып: 1 Л
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
4 санын қосу және азайту / Достарыммен серуендеймін
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
1.1.2.4 біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу, қолдану;
1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану.
|
Сабақтың мақсаты:
|
4 санын қосуды және азайтуды орындап үйренесің..
|
Сабақтың барысы:
Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
| |
Достарыңызбен бөлісу: |