Сабақтың тақырыбы: 6-ға көбейту және бөлу кестесі



Дата26.08.2017
өлшемі40,93 Kb.
#27962
түріСабақ



МАТЕМАТИКА
Тақырыбы: 6-ға көбейту және бөлу кестесі

(ашық сабақ)

3Ж сынып

Сынып жетекшісі: Бердатова Г.Р.





7 жалпы білім беру орта мектебінің



бастауыш сынып мұғалімі

Бейсенбаева Айман Сырлыбаевна
Математика

Сабақтың тақырыбы: 6-ға көбейту және бөлу кестесі
Мақсаты: 6-ға көбейту және бөлу кестесі жайлы түсінікті қалыптастыру; есеп құрастырып шығара білуге дағдыландыру; байқағыштыққа және жадында сақтай білуге баулу.
Әдісі: Сұрақ-жауап, түсіндіру, өзіндік жұмыс, ой толғау.
Сыныпты екі топқа бөлу. «Алғырлар», «Тапқырлар»тобы. Екі топ өзара жарысып, орындалған әрбір тапсырма үшін топ қоржынына ұпай ретінде асықтар салынады.
Көрнекілігі: слайд, кестелер, ереже, логикалық есептер.
Сабақтың барысы: 1 Ұйымдастыру кезеңі.Сәлемдесу:
Адамның күлкісі – әлемдегі ең ғажайып құбылыстардың бірі. Адам күлкінің көмегімен таныса да, қоштаса да алады. Жымиыс біздің сезіміміздің сарасының ашылуына жол ашады. Күлкі арқылы көңіл күйлеріңді білдіріліп көріңдер. Бір- біріңе жымиыңдар, күлкілеріңді сыйлаңдар. Рахмет! Ендеше сабағымызды бастайық.

Оқушыларды түгендеу.


Назарын сабаққа аудару.
Сыныпты екі топқа бөліп, әр топқа ат қоямын. Бірінші топ «Алғырлар.», екінші топ «Тапқырлар». Екі топ өзара жарысып, орындалған әр бір тапсырма үшін, топ қоржынына өз ұпайлары салынып отырады яғни, асықтар салынады.
2. Үй тапсырмасын сұрау (10 - мысалды тексеру)
Жаңа сабақ.
Қызығушылығын ояту:”Ой толғау” әдісі.
Бұл кезеңде оқушыларға, көбейту, болу амалдарының компоненттерін айтқызамын.
1. Көбейту амалының компоненттерін кім айтып жібереді?
2. Бөлу амалының компоненттерін кім айтып жібереді?
3. Көбейткіштердің орындары ауысқанымен не өзгермейді?
4. 1минутта қанша секунд бар?
5. 1 тәулікте қанша сағат бар?
6. 1 ғасырда қанша жыл бар?

Ал, енді бүгінгі жаңа сабағымызды бастайық.


6-ға көбейту және бөлу кестесі.
Көбейтінділердің мәндері қалай табылғанын түсіну

6 • 6 = 6+6+6+6+6+6


6 • 7 = 6+6+6+6+6+6+6

6-ға бөлу кестесі:


36: 6=6 себебі 6•6=36
42: 6=7 себебі 7•6=42
48: 6=8 себебі 8•6=48
54: 6=9 себебі 9•6=54

6-ға көбейту кестесі қалай құрылғанын түсіндір:


7•6=6•7
8•6=6•8

9•6=6•9

5,6-тапсырма. Кім тез ойланады? Ауызша.

6 • 3 6•3 12:6

6 • 6 6•5 24:6

7 • 6 6•6 36:6

6 • ( )= 48 6•8 42:6

36 : 6 6•9

30 : ( ) =5

Оқулықпен жұмыс.


7 - есеп.
Мектептегі алты кабинеттің әрқайсысына 8 компьютерден және мұғалімдер бөлмесіне 2 компьютер қойылды. Мектепке барлығы неше компьютер қойылды?
Шарты:
6 кабинет - 8 компьютер...?
Мұғалім бөлмесі 2 компьютерден
Шешуі: (8 •6)+2=50
Жауабы: 50 компьютер қойылды.
8 - мысал.
729+234=963 (48-39) •6 =54 1•6=6 20•6=120
500-264=236 (19+17):6=6 6:6=1 60:6=10
504+124=628 24:(3•2)=4 6:1=6 360:6=60

9 - теңдеу.


54-х=27 а+39=156
х=54-27 а=156-39
х=27 а=117
54-27=27 117+39=156
27=27 117=117

Сергіту сәті.

Орнымыздан тұрайық

Алақанды соғайық

Бір отырып, бір тұрып

Сәл демалып алайық


10-тапсырма (неше тік төртбұрыш бар)

Ауданын табу

5 • 3 = 15 (см2) 2см • 3 см = 6 см2 7см • 3см =21 см2

Топпен жұмыс.


Логикалық тапсырмалар

1.4 жұмыртқа 4 минутта піседі. 1жұмыртқа неше минутта піседі ?

1 кг темірмен 1 кг мақтаның қайсысы ауыр ?
1.Шөпте қояндар тығылып отыр,тек 10 құлағы ғана көрініп тұр. Қанша қоян тығылып отыр?

2.Ауылда 4 күн 4 түн боран соқты.Неше тәулік боран соқты?

 
Қызығушылығын ояту. «Кубизм» ойыны.
(Оқушылардың алдына сандар жазылған кубикті тастаймын, қай сан шықса, сол санды мен айтқан санға көбейтіп, немесе бөліп жауабын жылдам айту қажет).
12-тапсырма.

8 ертегі – 6 диск

Көрді-19 ертегі

Неше ертегі көру керек-?

Ш: 8 • 6 –19= 29

Ж: 29 ертегі көру керек

13-тапсырма

Шаршы сызып, оны өз ара тең 8 үшбұрышқа бөл.














Сабақты қорыту:


Таратпа кеспе қағаздармен жұмыс жасай отырып, оқушылардың алған білімдерін пысықтау, сұрақ арқылы бекіту.
1. 1жылда қанша күн бар? (365 н/е 366 күн.)
2. 1 мүшел қанша жыл? (12 жыл)

6•6=36 7•6=42 8•6=48 54:6=9

42:6=7 48:6=8 30:6=5 36:6=6

6•8=48 6•9=54 6•7=42 9•6=54


Үйге тапсырма: 6-ға бөлу және көбейту кестесі. 123 - бет 11 - мысал.


Бағалау: Әр топты, оқушылардың жинаған ұпай санына қарай
мадақтап бағалау.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет