Сабақтың тақырыбы: №69 сабақ. Қошақаны қойдың. Қой Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты



Дата10.08.2024
өлшемі1 Mb.
#203700
түріСабақ
Байланысты:
әдеб оқу 2 ҚМЖ


Білім беру ұйымының атауы

«Қарашілік орта мектебі, мектепке дейінгі шағын орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Педагогтің аты-жөні:

Исабекова А.К.

Күні:

22.02.2024 жыл

Сынып:

2

Сабақтың тақырыбы:

№69 сабақ. Қошақаны қойдың. Қой

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.2.4.1 – мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау.

Сабақтың мақсаты

Төрт түлік малдың пайдасы туралы түсіндіру, мақал-мәтелдердің мазмұнына талдау жасату арқылы түсіндіру, мақал-мәтел мен жұмбақты ажырата алады;

Сабақтың барысы

Сабақ
ың кезеңі/
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Сабақ
тың басы

7мин
Сабақ


тың ортасы

15 мин


5 мин

Сабақты бекіту


15 мин

Ынтымақтық атмосферасы

«Телефон» әдісі арқылы




Өткенді пысықтау


Үй тапсырмасын тексеру
«Наурыздағы тілек» өлеңін жатқа айт
Жаңа тақырып
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялау


1-тапсырма
1.Төрт түлікке нелер жатады?
2. Олардың төлдері қалай аталады?
3. Кішкентай ғана бойы бар Айналдырып киген тоны бар
(қой)
4. Мал өсірсең қой өсір,
Өнімі оның көл-көсір.
Қойдың сүті қорғасын,
Қойды ұрған оңбасын.
Тұжырым жасау
5. Төрт түлік малдың пайдасы не?
6. Оларды неге қолға үйреткен?


-Балалар сендерге Асылбек
« Сый табақ» беріп жіберіпті.


Сый табақ – қазақтың қонақ шақыру, қонақ күту кәдесінде кәделі жіліктердің де өзіндік жолы, жоралғысы болады. Сыйлы қонаққа, жасы үлкен қарияларға, құда-құдағиларға арнап «сый табақ» тартады. Сый табаққа малдың басы, жанбасы жылқы еті болғанда жал-жая, қазы-қарта, белдеме, омыртқа сынды кәделі еттер асылады. 
Сый табақтың астында жазылған сөздер бар екен.


-Кім оқиды?
-Қошақаны қойдың


Ф.С тапсырма
Қазақта дәулеттің ұйытқысы қой екендігінді дау жоқ. Елдің ырысы да,байлықтың кіндігі де
осында.Қойдың қи-тезегіне дейін береке,өзіне төсеніш,жыртынды жер мен жайылымға тыңайтқыш,малшы-шопандарға қысқы-жазғы отын.Бір сөзбен айтқанда,қой тұнып тұрған қазына –байлық.
Төрт түлік қазақ халқының жесе-азығы, кисе-киімі, мінсе көлігі болған. Сондықтан халық оларды ерекеше құрметтеп жыр арнаған.

ЕБҚ
Төрт түліктің суреттерін пайдаланып, олар туралы айт.


2-тапсырма: Жеке жұмыс жасайды

Мақал-мәтел мен жұмбақтарды ажыратыңдар









Мақал-мәтел

жұмбақ

1

Мал өсірсең, қой өсір-
Өнімі оның көл-көсір.

*




2

Кішкентай ғана бойы бар,
Айналдырып киген тоны бар.




*

3

Қойдың сүті-қорғасын

*




4

Қойдай қоңыр, қозыдай момын

*




5

Шапаным да, тоным да, Атам соның соңында




*

Оқылым. Тыңдалым
3-тапсырма.
Халық шығармасын түсініп оқы
«Қой» өлеңің оқы


Сергіту сәті:
«Түтікше» арқылы
Жазылым
Сөздік жұмыс
Аңыраған –қой мен қозының бөлінген кезі.
Жамыраған-қой мен қозының табысқан кезі.


Топтық жұмыс «Көрмеге саяхат» әдісі
1 топ « Қошақан»
Жырды және мақал-мәтел мен жұмбақты пайдаланып, қой туралы айт.
«Қой» сөзіне постер жасау



2 топ « Ботақан»
Қойдың пайдасы туралы кестеге сүйеніп жаз
Кестені толтыр «Қойдың пайдасы»



Жүнінен жасалатын заттар




Терісінен жасалаты н заттар




Сүтінен жасалатын тағамдар.




Дескриптор:_Сұрақтарға_жауап_береді-1б_Төрт_түлік_туралы_біледі-1б__ҚБ:_«Асық»___Жарайсың!_Дескриптор'>Дескриптор:_«Наурыздағы_тілек»_өлеңін_жатқа_айтады_-1б__Жарайсыңдар!__ҚБ:_«Асық»____«_Асық_жинау_»_әдісі'>Дескриптор:_Төрт_түлікті_төлдерімен_сәйкестендіреді-1б___Үй_тапсырмасы'>3 топ «Төрт түлік»
Сәйкестендіру жаса



Дескриптор:
Төрт түлікті төлдерімен сәйкестендіреді-1б


Үй тапсырмасы:
Өлеңді жаттау

Өлеңді жатқа айтады


Асықтардағы сұрақтарды оқып , жауап береді

Өз ойларын айтады


Жасырылған
Сөзді оқиды

Ақпаратпен танысады


Мақал-мәтел мен жұмбақтарды ажыратады.

Өлеңді оқиды.
Қимылдар
ды бірге
жасайды.

Жаңа сөздермен танысады.


Топпен жұмыс жасайды.


Қой туралы айтады.


Кестені толтырады.

Төлдерімен сәйкестенді


реді



Дескриптор:
«Наурыздағы тілек» өлеңін жатқа айтады -1б

Жарайсыңдар!


ҚБ: «Асық»





« Асық жинау » әдісі
Тамаша жауап!

Жарайсың!




Дескриптор:
Сұрақтарға жауап береді-1б
Төрт түлік туралы біледі-1б

ҚБ: «Асық»



Жарайсың!


Дескриптор:
Мақал-мәтелдер мен жұмбақтарды ажыратады-2б
Өлеңді түсініп оқиды-1б
Таныс емес сөздерді дәптерге көшіріп жазады-1б

Жарайсыңдар!


Керемет!
Жарайсыңдар!


Дескриптор:
Жырды және мақал-мәтел мен жұмбақты пайдаланып, қой туралы айтады-1б
Дескриптор:
Қойдың пайдасы туралы айтады-1б Кестеге сүйеніп жазады-1б



Слайд





















Семан
тикалық карта








Рефлек
сия
3 мин





«WhatsApp – қа хат жолдау» әдісі арқылы






Берілген қағазға хат жолдайды

« WhatsApp – қа хат жолдау » әдісі





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет