Сабақтың тақырыбы: 92* 4 және 368: 4 түріндегі көбейту және бөлу



бет1/2
Дата24.05.2017
өлшемі282,63 Kb.
#16801
түріСабақ
  1   2
3 «Г»

Сабақтың тақырыбы: 92* 4 және 368:4 түріндегі көбейту және бөлу.

Мақсаты: Екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және үш таңбалы

санды бір таңбалы санға бөлу тәсілдері.



Білімділігі:Екі және үш таңбалы сандарды разрядтық қосылғышқа

жіктеп,қосындыны санға көбейту және бөлу тәсілдерін еске

түсіріп қайталау.

Дамытушылығы: Оқушылардың есте сақтау,ойлау қабілетін дамыта отырып,

ауызша,жазбаша есептеу арқылы білім деңгейін дамыту.



Тәрбиелігі: Сабаққа қызығушылығын,белсенділігін арттыру арқылы

шығармашылыққа тәрбиелеу.



Сабақтың көрнекілігі:Бағалау бетшесі,даму мониторингі,тірек белгілері,интериактивті тақта,парақшалар.

Сабақтың әдісі:Оқытудың үшөлшемді педагогикалық технологиясы,сауалнама.

Сабақтың түрі:Аралас сабақ.

Сабақтың жүру барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі.

2.Ой қозғау.

3.Қызығушылықты ояту.

4.Мағынаны таныту.

5.Деңгейлік тапсырма.

6.Бағалау бетшесін толтыру.

7.Қорытынды.

I.Ұйымдастыру.

а)Оқушыларға сыныпта қонақтар екенін хабарлау.

ә)Сабаққа зейінін аудару.

Үй тапсырмасы:

Өткен сабақта толтырылған бағалау бетшесі арқылы әр оқушыға әртүрлі тапсырма,сол себепті дәптер жинап алып тексеріледі.

II.Ой қозғау :

Өткенді қорыту мақсатында сауалнама жүргізу.

(жауабын тірек сигнал белгілері арқылы көрсету )

1.8*9=72 9*8=72 бұл көбейтудің қандай қасиеті?

а )терімділік ә) ауыстырымдылық б) үлестірімділік

2. 3-тің кубы нешеге тең?

а )27 ә)36 б)81

3.Қосындыны санға көбейту үшін әр қосылғышты сол санға көбейтіп,сонда шыққан көбейтінділерін қосуға болады,бұл көбейтудің қандай қасиеті?

а )ауыстырымдылық ә )үлестірімділік б)терімділік

х:8=5 бұл теңдеуде қай компонент белгісіз?

а )бөлгіш ә)азайғыш б)бөлінгіш

5.Қосындыны санға бөлу және көбейтудің неше тәсілі бар?

а ) 3 ә) 4 б) 2

III. Қызығушылықты ояту:

«Кім шапшаң?» ойыны Көбейту кестесін қайталау, еске түсіру мақсатында

1 қатар 1-ші көбейткіш

2 қатар 2-ші көбейткіш

3 қатар көбейтіндінің мәні.

IV.Мағынаны таныту:

Түсіндірме: 92*4=(90+2)*4=90*4+2*4=368

368:4=(360+8):4=360:4+8:4=92

Тақтада түсіндіре отырып орындау.

Тақтамен жұмыс:

№2 тапсырманы тақтада түсіндіре отырып орындату.

83*2 72*3

166:2 216:3

№3 есеп а)Шарты: Шешуі:

82 км- 3 сағ 82*3=( 80+2)*3

62 км- 4 сағ 62*4=(60+2)*4

Барлығы- ?км 246+248= 494(км)

Жауабы:Барлығы 494 км.

V.Ой толғаныс.

Деңгейлік тапсырмалар:

I деңгей


1)№6 т (142бет)

2)№ 7 т (а,ә) 142-143бет

II деңгей

№3 (ә) 142бет

№2 т 3-4 бағаны 142бет

III деңгей

№4 т 142бет

36 санын 4-ке бөлінетін екі қосылғыштың қосындысы түрінде жіктеп жаз

IV. Шығармашылық деңгей:

Мақпал 14жаста ,ал Тоғжан 8 жаста.Мақпал 9жаста болғанда,Тоғжанның неше жаста болғанын тап.

VI.Лидер оқушыларды көмекке шақыру.

VII.Оқушылардың бағалау бетшесін толтыру.(Жеке оқушылардың ведомосін толтыру)

VIII.Бағалау мониторингісі.

IX. Үйге тапсырма

Х.Сабақты қорыту.

Сұрақ-жауап әдісі арқылы.

1.Қосындыны санға көбейтудің неше тәсілі бар,ережесін айту.2.Қосындыны санға бөлудің неше тәсілі бар,ережесін айту.




3 «г»
Сабақтың тақырыбы: «Достық өлкесінің заңы» М.Шаханов.

Мақсаты:1) Өлеңнің мазмұны,негізгі идеясы ашылады,өлең мазмұнын қара

сөзбен баяндай білуге машықтанады.

2) Байланыстырып сөйлеу дағдылары жетіледі,сөздік қорлары

толығады,мәнерлеп оқу дағдылары жетіледі.

3)Өзара жолдастық көмек көрсетуге тәрбиеленеді.

Көрнекілігі:Интериактивтік тақта,портреттер,сызбалар,бағалау бетшесі,даму мониторингісі,парақшалар,көрсеткіштер.

Әдістер: Сұрақ-жауап,түсіндіру,сахналау,оқытудың үш өлшемді әдістемелік жүйесінің педагогикалық технологиясы, СТО стратегиялары,өзіндік жұмыстар.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабақтың жүрісі:

I.Ұйымдастыру жұмысы.

II.Үй тапсырмасын тексеру.

«Бала,бала,бала!»,- деп

Түнде шошып оянған.

Түн ұйқысын төрт бөліп,

Түнде бесік таянған.

Бұл кім? (Ы.Алтынсарин.)

«Ақ шаш»әңгімесінің мазмұны сұралады.

Әңгіме сахналап көрсетіледі.

Автор Сухомлинский туралы айтылады.

Ана туралы бір шумақ өлең құрастырады.

......... қымбат

........... өзімнің

.......... ақтаймын

........... сақтаймын.

III.Қызығушылықты ояту:


а)Өлеңнен үзінді оқылады:

Кез келгеннің қолы жетпес,

Кез келгеннің жолы жетпес,

Айналайын ұлы достық,айналайын атыңнан.

Құлатпашы мені мәңгі осы биік сатыңнан

Айналайын ұлы достық,айналайын атыңнан.

М.Шаханов.

ә)Өлең не туралы?

б) Дос қандай болуы керек?

Дос
IV.Жаңа мағынаны таныту:

а) М.Шаханов өмірі,шығармашылығы туралы әңгімеленеді.

ә) «Достық өлкесінің заңы» дауыстап оқылады.

б) Өлең дауыстап оқылады.

в) Рөлге бөліп оқылады

г) Сұрақтарға жауап алынады.

д) Өлеңдегі оқиға қара сөзбен айтылады.

V. Ой толғаныс:
Деңгейлік тапсырмалар.

І деңгей

1. Мұхтар Шаханов кім?

2. Өлеңдегі оқиға қайда болған?

ІІ деңгей

Өлеңнен туыстықты білдіретін сөздерді тауып жаз.

2Достық туралы 2 мақал эазу.

ІІІ деңгей

Өлеңнен сәбилік шаққа байланысты айтылған тіркестерді тауып жаз.

«Көңіліміздің айдынында күн жүзді» деген тіркестің мағынасын басқаша қалай айтар едің?

Шығармашылық деңгей.

Достық туралы өлең құрастыр.

Даму мониторингісі қорытындыланып, бағалау бетшесі толтырылды.

VІ. Сабақ қорытындыланды.



Шамжанова Жеміс Бектұрғанқызы

19 Қ.И.Сәтпаев атындағы орта



мектебінің бастауыш сынып мұғалімі

Еңбекке баулу пәнінен 4- сыныпта өткізілгін ашық сабақ.

Сабақтың тақырыбы: Көркем еңбек

Желбіршек дайындау

104-105 бет

Сабақтың мақсаты: 1. Желбір, желбіршек туралы түсінік беріп, олардың айырмашылығын ажыраттыру.

2.Желбір мен желбіршектің өмірде қолданылуы.

3.Матамен, таспамен жұмыс жасауға баулу.

4.Желбір мен желбіршектің ұлттық киімдерде кездесетіні, оның мағынасы туралы түсінік беру.

5. Қажетті құралдарды дұрыс пайдалануға баулу.
Сабақтың түрі: Іскерлікті, дағдыны қалыптастыру сабағы.
Сабақтың әдісі: Оқытудың үш өлшемді әдістемелік жүйенің педагогикалық технологиясы.
Сабақтың көрнекілігі: 1.Көркем еңбекке қажет құралдар.

(мата, таспа, инелер)

2.Оларды пайдалану қауіпсіздігі.

3.Желбірдің қолданылатын

4. Тігу тәсілі.
Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезі.

ІІ.Кіріспе бөлім. (өткен сабақ пен жаңа сабақ байланысын әңгімелеу)

А) Желбір тігу туралы оқушыға айтқызу.

Ә) Желбіршек, оның дайындалуы туралы әңгімелеу. Оның тігілу рет – тәртібі:

1. Таспаның өз бетіне тігістің орнын белгілеу.

Таспаның ұзындығы бұйымнан екі есе ұзын болу керек.

2. Таспаның неі 4-5см болады,оның дәл ортасына екі тігіс жүргіземіз.

3Таспаның жіптерін тартып бүріп, бұйымға көктеп тігеміз.

Көктеу тігісі қатар тігісінің дәл ортасында орналасуы қажет.

4. Желбіршектің ортасындағы тігісі жіңішке таспамен бастыра тігіп, әшекелеуге де болады.
Б) Желбіршек қайда қолданылады?

Киімдерде көпшікте сөмкелерде жапқыштарда


ІІІ. Жаңа сабақ бойынша жұмыс.

Желбіршек дайындау

Деңгейлік тапсырмалар

І – деңгейлік тапсырма:

- Таспаға тігіс орнын белгілеу

- Таспа ортасына екі тігіс жүргізу

ІІ – деңгейлік тапсырма:

Таспа жіптерін тартып, бүріп, қысқарту.

Оны бұйымға инемен бекіту.


ІІІ- деңгейлік тапсырма:

-Бұйымға тігу, көктеп тігу, аяқтау.

Шығармашылық тапсырма:

«Бұл бұйымдарға желбіршек салуға болады ма? Соны көрсет»

Деңгейлік тапсырмаларды орындау кезіндегі істелетін жұмыстар:

Бағалау бетшесі. Әр тапсырмада әр оқушы баллдық жүйемен бағаланады.

Даму мониторингісі:

Әр оқушы деңгейлік тапсырманы болған сайын магнитін көрсетеді.

Шығармашылық тапсырма әр оқушыға жеке беріледі
Қорытынды:

А)Жасалған жұмыстардан көрме ұйымдастыру.

Ә) Бағалау бетшесін таныстыру.

Б) Даму мониторингісі бойынша әңгімелеу.




Даулетқазиева Лиза

27 орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі



2 «А» сыныпта өткізілген математика сабағы



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет