Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Қазақ әдебиеті ІҮ тоқсан
7-сынып ІҮ тоқсан
|
Сабақтың тақырыбы:
А.С.Пушкин « Ескерткіш » өлеңі «Тiл бiткен жүрер менiң атымды атап»
|
Мектеп: «Екібастұз қаласы әкімдігінің білім бөлімінің
Құдайкөл жалпы орта білім беретін мектеп» КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Адийхан Р
|
Сынып : 7
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар
|
Оқу мақсаттары
|
А/И 3Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындайды:
Шығармадағы көркемдегіш құралдарды талдайды.
|
Оқушылардың көпшілігі орындайды:
Көркемдегіш құралдардың қолданысын ажыратады.
|
Кейбір оқушылар орындайды:
Өлеңнен көріктеуіш құралдарды тауып , дәлелдейді.
|
Бағалау критерийі
|
Көркемдегіш құралдарға талдау жасайды.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындайды: Өлеңді мәнерлеп оқиды, көріктеуіш құралдарды талдайды және сұрыптайды.
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
Александр мұнарасы,тұрар дербес,жасаңғырар денем,тіл үйіру.
|
Талқылауға арналған сұрақтар
Аллитерация мен ассонанстың, эпифора мен анафораның бір-бірінен айырмашылығы неде?
Көркемдегіш құралдарына нелер жатады?
|
Не себепті...деп ойлайсыз?
Не себепті ақын «Тіл біткен жүрер менің атымды атап» деп айтты,қалай ойлайсыз?
|
Ішінара
Өлеңді оқығанда қандай әсер алдың?
|
Құндылықтарға баулу
|
Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік.
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақ тілі
|
Алдыңғы оқу
|
А.С.Пушкиннің « Ескерткіш » өлеңінің жатқа айту.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
2 минут
|
Психологиялық жағымды ахуал туғызу :
«Тілектер гүл шоғы » әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлу.
|
|
6 минут
|
«Кофе араластырғыш таяқша » әдісі бойынша алдыңғы сабақта берілген « Ескерткіш » өлеңін жатқа тексеру.
Дескрипторлар:
1.Өлеңді мәнерлеп оқиды,
2.Жатқа айтады.
Қалыптастурушы бағалау:
Мұғалімнің мадақтау сөздері,қол шапалақтау
|
|
6 минут
|
Тапсырма:
Графикалық оргайнезор « Ақпаратты сүзу » әдісі бойынша «Ескерткіш » өлеңінен көркемдегіш құралдарға қатысты сөздерді сұрыптау.
Дескрипторлар:
1.Өлеңді мәнерлеп оқиды.
2.Көріктеуіш құралдарды анықтайды.
3.Қажеттісін сұрыптайды.
4.Жұмыстарын қорғайды.
Қалыптастырушы бағалау:
Жұлдызшалар тарату
|
Үлестірме материал 168-бет
А.С. Ақтанова,
А.Қ. Жундибаева
«Қазақ әдебиеті»
7 сынып,Алматы «Атамұра 2017»
https://kk.wikipedia.org/wiki/ сөздігінің көмегімен сөздердің мағынасын анықтаңыз.
|
6 минут
|
Тапсырма:
Шығармадан көріктеуіш құралдарын тауып, « Бес саусақ» әдісіне салып , белгілеңіз.
А4 форматтағы қағаз бетіне қолдың суретін салыңыз, төрт саусаққа сөздіктің көмегімен суреттеу құралдарының мағынасы туралы жазыңыз.Кішкентей-шылдыр шүмекке сөздердің мағынасына немесе басқа да көріктеуішке қатысты сұрақтарыңызды жазыңыздар
Дескрипторлар:
1.Шығармадағы көріктеуіш құралдарды табады;
2.мағынасын ашады;
3.сұрақтарға жауап береді.
Қалыптастырушы бағалау
«Сэндвич» әдісі
|
https://kk.wikipedia.org/wiki/ сөздігінің көмегімен сөздердің мағынасын анықтаңыз.
|
7 минут
|
Тапсырма:
«Ескерткіш » өлеңін оқи отырып, төмендегі кестені толтырыңыздар.
Көріктеуіш құрал түрлері
|
Қолдану ерекшелігі
|
Синекдоха
|
|
|
Символ
|
|
|
Метафора
|
|
|
Аллитерация
|
|
|
Ассонанс
|
|
|
Қайталау түрлері:эпифора,анафора
|
|
|
Риторикалық сұрақ
|
|
|
Дескрипторлар:
1.Шығарманың көркемдегіш ерекшелігін анықтайды.
2.Троп түрлерінің қолданылу ерекшелігін талдайды
Қалыптастырушы бағалау
«Сыншыл дос » әдісі
|
|
10 минут
|
Өлеңнен алған әсерлерің туралы шағын эссе жазыңдар.(Көлемі 100-120 сөз)
Дескрипторлар:
1.Өлеңнен алған әсеріни білдіреді.
2.Эссе жүйесін сақтап жазады.
Қалыптастырушы бағалау: Бас бармақ
|
|
3 минут
|
«Білім теңізіне қайықты жіберіңіз»
Тақырыпты жақсы меңгердім деп есептеген балалар өз қайығын Білім теңізіне жібереді, ал оған сенімсіз балалар Ереже шығанағында қалады.
Б
Білім теңізі ереже шынағы
Үйге тапсырма:
|
бағалау:
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – оқушыға
мейлінше қолдау
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға
тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық
байланыс;
денсаулық және
қауіпсіздік, АКТ-
мен байланыс,
құндылықтармен
байланыс (тәрбие
элементі)
|
Аз жазып ,негізгіні сұрыптауға бағытталған « Ақпараттық сүзгі» әдісін қолданамын.Оқушыларды нақтылыққа ,шығармашылық
қа дағдылан
дырамын
|
Кері байланыс арқылы бағалау:
1. Мұғалімнің марапаттау сөзі
2. « Сэндвич » әдісі бойынша жұпты бағалайды..
3. «Сыншы дос »әдісі бойынша жеке оқушылар бірін-бірі бағалайды.
4.« Білім теңізіне қайықты жіберіңіз » әдісі арқылы бағаланады.
|
Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары / оқу
мақсаттары қолжетімді
ма?
Оқушылар бүгін не
үйренді?
Сабақтағы ахуал
қандай болды?
Жоспарланған саралау
жақсы іске асты ма?
Уақыт есебінен ауытқу
болды ма?
Жоспарға қандай
өзгеріс енгізілді?
|
. Парталас көршіңе 1 пікір таңдаңыз:
Жарайсың!
Мен сабақтағы сенің жұмысыңа ризамын.
Сен жақсырақ жұмыс істей алар едің
|
Жалпы бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:.
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын
тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде
келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
|