Сабақтың тақырыбы: А. С. Пушкин «Ескерткіш» өлеңі «Тiл бiткен жүрер менiң атымды атап»



Дата24.05.2023
өлшемі172,59 Kb.
#177621
түріСабақ



Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Қазақ әдебиеті ІҮ тоқсан
7-сынып ІҮ тоқсан

Сабақтың тақырыбы:
А.С.Пушкин « Ескерткіш » өлеңі «Тiл бiткен жүрер менiң атымды атап»

Мектеп: «Екібастұз қаласы әкімдігінің білім бөлімінің
Құдайкөл жалпы орта білім беретін мектеп» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Адийхан Р



Сынып : 7

Қатысқандар:



Қатыспағандар

Оқу мақсаттары



А/И 3Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындайды:
Шығармадағы көркемдегіш құралдарды талдайды.

Оқушылардың көпшілігі орындайды:
Көркемдегіш құралдардың қолданысын ажыратады.

Кейбір оқушылар орындайды:
Өлеңнен көріктеуіш құралдарды тауып , дәлелдейді.

Бағалау критерийі

Көркемдегіш құралдарға талдау жасайды.



Тілдік мақсат

Оқушылар орындайды: Өлеңді мәнерлеп оқиды, көріктеуіш құралдарды талдайды және сұрыптайды.



Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
Александр мұнарасы,тұрар дербес,жасаңғырар денем,тіл үйіру.

Талқылауға арналған сұрақтар
Аллитерация мен ассонанстың, эпифора мен анафораның бір-бірінен айырмашылығы неде?
Көркемдегіш құралдарына нелер жатады?



Не себепті...деп ойлайсыз?
Не себепті ақын «Тіл біткен жүрер менің атымды атап» деп айтты,қалай ойлайсыз?

Ішінара
Өлеңді оқығанда қандай әсер алдың?

Құндылықтарға баулу

Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік.

Пәнаралық байланыс



Қазақ тілі

Алдыңғы оқу

А.С.Пушкиннің « Ескерткіш » өлеңінің жатқа айту.

Сабақ барысы



Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері



Ресурстар



2 минут



Психологиялық жағымды ахуал туғызу :
«Тілектер гүл шоғы » әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлу.




6 минут

«Кофе араластырғыш таяқша » әдісі бойынша алдыңғы сабақта берілген « Ескерткіш » өлеңін жатқа тексеру.
Дескрипторлар:
1.Өлеңді мәнерлеп оқиды,
2.Жатқа айтады.
Қалыптастурушы бағалау:
Мұғалімнің мадақтау сөздері,қол шапалақтау






6 минут

Тапсырма:
Графикалық оргайнезор « Ақпаратты сүзу » әдісі бойынша «Ескерткіш » өлеңінен көркемдегіш құралдарға қатысты сөздерді сұрыптау.




Дескрипторлар:
1.Өлеңді мәнерлеп оқиды.
2.Көріктеуіш құралдарды анықтайды.
3.Қажеттісін сұрыптайды.
4.Жұмыстарын қорғайды.
Қалыптастырушы бағалау:
Жұлдызшалар тарату





Үлестірме материал 168-бет

А.С. Ақтанова,


А.Қ. Жундибаева
«Қазақ әдебиеті»
7 сынып,Алматы «Атамұра 2017»


https://kk.wikipedia.org/wiki/ сөздігінің көмегімен сөздердің мағынасын анықтаңыз.





6 минут



Тапсырма:
Шығармадан көріктеуіш құралдарын тауып, « Бес саусақ» әдісіне салып , белгілеңіз.
А4 форматтағы қағаз бетіне қолдың суретін салыңыз, төрт саусаққа сөздіктің көмегімен суреттеу құралдарының мағынасы туралы жазыңыз.Кішкентей-шылдыр шүмекке сөздердің мағынасына немесе басқа да көріктеуішке қатысты сұрақтарыңызды жазыңыздар


Дескрипторлар:
1.Шығармадағы көріктеуіш құралдарды табады;
2.мағынасын ашады;
3.сұрақтарға жауап береді.
Қалыптастырушы бағалау
«Сэндвич» әдісі





https://kk.wikipedia.org/wiki/ сөздігінің көмегімен сөздердің мағынасын анықтаңыз.



7 минут

Тапсырма:
«Ескерткіш » өлеңін оқи отырып, төмендегі кестені толтырыңыздар.



Көріктеуіш құрал түрлері

Қолдану ерекшелігі

Синекдоха







Символ







Метафора







Аллитерация







Ассонанс







Қайталау түрлері:эпифора,анафора







Риторикалық сұрақ









Дескрипторлар:
1.Шығарманың көркемдегіш ерекшелігін анықтайды.
2.Троп түрлерінің қолданылу ерекшелігін талдайды
Қалыптастырушы бағалау
«Сыншыл дос » әдісі






10 минут

Өлеңнен алған әсерлерің туралы шағын эссе жазыңдар.(Көлемі 100-120 сөз)
Дескрипторлар:
1.Өлеңнен алған әсеріни білдіреді.
2.Эссе жүйесін сақтап жазады.
Қалыптастырушы бағалау: Бас бармақ






3 минут

«Білім теңізіне қайықты жіберіңіз»  
Тақырыпты жақсы меңгердім деп есептеген балалар өз қайығын Білім теңізіне жібереді, ал оған сенімсіз балалар Ереже шығанағында қалады.


Б


Білім теңізі ереже шынағы
Үйге тапсырма:





бағалау:



Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға
мейлінше қолдау
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға
тапсырманы қалай
түрлендіресіз?



Бағалау – оқушы білімін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?



Пәнаралық
байланыс;
денсаулық және
қауіпсіздік, АКТ-
мен байланыс,
құндылықтармен
байланыс (тәрбие
элементі)

Аз жазып ,негізгіні сұрыптауға бағытталған « Ақпараттық сүзгі» әдісін қолданамын.Оқушыларды нақтылыққа ,шығармашылық
қа дағдылан
дырамын



Кері байланыс арқылы бағалау:
1. Мұғалімнің марапаттау сөзі
2. « Сэндвич » әдісі бойынша жұпты бағалайды..
3. «Сыншы дос »әдісі бойынша жеке оқушылар бірін-бірі бағалайды.
4.« Білім теңізіне қайықты жіберіңіз » әдісі арқылы бағаланады.



Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық



Рефлексия
Сабақ мақсаттары / оқу
мақсаттары қолжетімді
ма?
Оқушылар бүгін не
үйренді?
Сабақтағы ахуал
қандай болды?
Жоспарланған саралау
жақсы іске асты ма?
Уақыт есебінен ауытқу
болды ма?
Жоспарға қандай
өзгеріс енгізілді?



. Парталас көршіңе 1 пікір таңдаңыз:

  • Жарайсың!

  • Мен сабақтағы сенің жұмысыңа ризамын.

Сен жақсырақ жұмыс істей алар едің

Жалпы бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:.
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын
тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде
келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет