Пәні
|
Ана тілі 3-сынып
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Абай Құнанбаев «Жаз»
|
Сабақтың мақсаты:
|
Білімділік: Автор туралы мәлімет бере отырып, өлеңнің мазмұнын, негізгі идеясын ұғынуына жағдай жасау.
Дамытушылық: танымдық қызығушылығын арттыра отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытады.Өлеңді өмірмен байланыстыра отырып сөйлеу мәдениеттерін арттырады.
Тәрбиелілік:топтық жұмыс істеуге баулу, өзара көмекке, ынтымақтастыққа,табиғатты аялау сезімдерін оятуға тәрбиелеу
|
Күтілетін нәтиже
|
Өлеңнің мазмұнын түсінеді, қортынды жасайды Сөйлеу мәдениеті мен шығармашылық қабілеті артады.Өмірден мысал келтіреді.Өз ойларын дәлелдей алады.
|
Сілтеме
|
Оқулық 3 сынып,сабақ жоспары.
|
Сабақта қолданылатын материалдар:
|
Оқулық
2.Интербелсенді тақта,слайдтар, бейнеролик.гүлдер арқылы бағалау(суреттері )
|
Ұйымдастыру кезеңі:
|
Психологиялық дайындық
Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай аламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді
Болып кетер сонда дереу жан жағым
|
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Қызығушылығын ояту:
|
Сыныпты топқа бөлу(жыл мезгілдері бойынша)
|
Оқушылар топтарға бөлінеді, топ басшысын сайлайды.
1-топ:Көктем
2-топ:Қыс
3-топ: Жаз
4-топ: Күз
|
Үй тапсырмасын тексеру
|
Біз қандай тарауды ақтадық?
Осы тарау бойынша эссе жазу.
«Кубизм» стартегиясын қолдандым .
3.Жаңа білімді үйренуге дайындық.
а) Топтық жұмыс:«Кубизм» стратегиясы бойынша .
I- топ: Суреттеңіз: Табиғат құбылыстары туралы айтыңыз.
II-топ:Салыстырыңыз:Жыл мезгілдері туралы айтыңыз,
Ұқсастық пен даралық
III-топ: Саралаңыз: Адамдар қай жыл мезгілін қалайды?
IV –Сурет бойынша әңгімелеу.
|
«Табиғат- менің өз үйім»
Бөлімінен өткендерді қайталады
|
Мағынаны тану кезеңі.
|
Бейнероликтен«Жаз мезгілі»
туралы слайд көреді.
«Миға шабуыл»
-Суретте жылдың қай мезгілі бейнеленген?
-Оны неден аңғардың?
Абай Құанабаев туралы не білеміз? Сызбаға түсіру.
Абай
|
Оқушылар бейнеролик бойынша тұжырым жасап,жаңа тақырыпты анықтайды.
Оқушылар Абай Құананбаев туралы өз білгендерін айтады.
Абай Құнанбаев туралы білетіндерін сызбаға түсіреді.
|
Оқулықпен жұмыс
|
Жаз өлеңін іштей оқып танысады.
|
Оқушылар оқып шығады.
|
Дәптермен жұмыс
|
INSERT стартегиясы бойынша
стратегиясы бойынша белгілеп алған түсініксіз сөздерге түсіндірме жұмысын жүргізеді.
|
Күркіреп-өзеннің ағып жатқан дыбысы.
Шұрқырап-кісінейді.
Шалғын-жайылым
Жоны-арқасы
|
Сергіту сәті
|
Әуенмен қимыл-қозғалыс жаттығулары
|
Әуенмен қимыл-қозғалыс жаттығуларын жасайды
|
Тапсырма
|
1-топ:Жаздыгүнгі табиғат
2-топ: Жаз мезгілі туралы
3-топ: Жазғы жайлау
4-топ : 5 жолды өлеңдер құрастыру.
|
Постер қорғайды
Берілген тақырыптар бойынша қорғап шығады.
|
Қорытынды
|
2. Жаңа білімді бекіту,қорыту
а) " Табиғатты аялайық" құрастыру
Шарты: Суреттерге байланысты мақалдар айту, мағынасын ашу. Плакатқа жапсыру арқылы жаз көрінісін шығару.
Тапсырмасы: «Жаз көрінісін» тақтаға жапсыру арқылы
сұрақ – жауап жүргізу:
1. Қандай тарауды бастадық?
2. Кімнің өлеңімен таныстық?
3. Жаз айларын ата.
4.Жаз несімен ұнайды?
5. Абай Құнанбаев туралы айтып бер.
1. Оқушылар білімін бағалау
.-Кім қанша «Гүл» жинады екен? Сол бойынша бағалау, мадақтау. Ризашылық білдіру.
|
|
Үй тапсырмасы
|
Өлеңді жаттау.Өлең бойынша сурет салу
|
Тапсырманы күнделіктеріне жазып алады
|
Бағалау
|
Топтық жұмыс нәтижелерін, жеке жұмыс нәтижелерін қортындылап бағалау.
|
Бағаны не үшін қойды, қысқаша сипаттама айтып өтеді.
|
Рефлексия
|
Оқушылардың жинаған гүлдерін «табиғатты аялайық» көрнісіне жапсыру.гүлдің артына жазу .
-Топ ішінде қалай жұмыс жасадыңдар?
-Сабақ ұнады ма?
|
Оқушы жауаптары
|