Сыныбы: 7-Б
Оңтүстік Қазақстан облысы, Сайрам ауданы, №64 Ш.Рашидов атындағы жалпы орта мектебінің ІІ санатты қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Анарметова Дилдара
Сабақтың тақырыбы: Абайдың өмірі мен шығармалары
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Абайдың өмір жолынан мәлімет беру. Абайдың мұрасы-қазақтың ең қасиетті қазынасы екенін ұғындыру.
Дамытушылық: Абайды жан-жақты тереңірек оқып, білімін толықтыруға, ізденушілікке, зерттеушілікке ықпал
бағыт беру.
Тәрбиелік: Қазақтың біртуар ұлы Абай атаға деген сүйіспеншілік, мақтаныш сезімін ұялату. Абай шығармашылығын оқи отырып халықтың педагогика үлгісінде тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, іздендіру, сұрақ-жауап, ойды топтастыру.
Сабақтың көрнекілігі: Интербелсенді тақта, суреттер, өлеңдер жинағы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
1.Оқушылармен амандасып, сабаққа назарын аудару.
2.Психологиялық дайындық:
Оқушылар шаттық шеңберін жасап, бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді.
Сабақтың ережесі: белсенді қатысу, тыныштық сақтау, бір-бірін тыңдау, ойын ашық айту, бір-бірін сынамау, ынтымақтылық.
ІІ Қызығушылықты ояту. Экранда тәуелсіздік әні.
Мұғалімнің кіріспе сөзі:
Қазіргі қолымыз жеткен ел егемендігін ұлы ұстазымыз Абай қалай аңсағанын , оны қалай зарыға күткенін шығармаларынан айқын аңғаруға болады.
«Мен бір жұмбақ адаммын, оны да ойла» деген сөзі ақынның өз жұртының тәуелсіздігін армандауынан туса керек. Олай болса Абай өмір сүрген кезеңге көз жіберейік.
Ортада Абай: Болашаққа өсиет айтып тұрған кейіпте.
1-оқушы:
Жақсылық пен жамандықты, әділдік пен қиянат туралы білгіңіз келсе, Абайды оқыңыз.
2-оқушы:
Адамгершілік пен арлылық, махабат пен зұлымдық туралы білгіңіз келсе, Абайды оқыңыз.
3-оқушы: Өлім мен өмір, адам жанының қалтарыстары мен сырлары туралы білгіңіз келсе, Абайды оқыңыз.
4-оқушы:
Тіршіліктің мәңгі сауалдарына жауап іздеп он сегіз мың ғаламның құпиясы туралы білгіңіз келсе, Абайды оқыңыз.
ІІ.Үй тапсырмасын сұрап, бағалау.
Оқушылармен сұрақ жауап өткізу
Слайд
Абай Құнанбайұлының өмір тарихының тізбесі тақтада көрсетілген хронологиялық тәртіп бойынша ауызша толтырамыз.
Хронологиялық кестенің жауабын интербелсенді тақтада ашып,оқушылар әзірлеп келген жауаптарын ауызша айтады, қажет болса толықтырамын.
1845-ж. 10 тамызда Семей облысындағы Шыңғыс тауының баурайында дүниеге келген. Анасы Ұлжан мен кіші шешесі Айғыздың арасында «Телғара» атанып өсті.
1855-1857ж. Ауыл молдасынан сауат ашты.
1857-1859 ж. Семей қаласында Ахмет Риза медресесінде білім алды.
1889 ж. 25ке жуық өлең шығарды.
1890-1898ж. Қара сөздерін жазды.
1899 ж. Абайдың өлеңдері көбейді.
1903ж. Өлеңдері мүлде жазылмай қалады.
1904ж. 14 мамырда Мағауия қайтыс болды.
Осы жылы 23-маусымда Мағауия өлімінің қайғысын көтере алмай 40-күні өзі де 59 жасында қайтыс болды. Абайдың сүйегі Жидебайға жерленді, 40 күннен соң 3-тамызда ұлы Ақылбай да дүние салды.
Жаңа сабақ:
Абайды кім деп танимыз?
Топтастыру әдісі
Абай өлеңдеріне тоқталайық.
«Қыс»
Абайдың ұлы ақын болуының бір сыры сурет салып оған жан бітіруінде. “Қыс” деп аталатын өлеңін бір шумағын есімізге түсірейік …
«Ғылым таппай мақтанба»
«Желсіз түнде жарық ай»
«Өлең сөздің патшасы»
Шығармаларына тоқталайық
1890-1898 жыл қара сөздерін жазады.
Достарыңызбен бөлісу: |