Сабақтың тақырыбы; Адамның сезім мүшелері. Құлақ.
Сабақтың мақсаты; 1) Білімділігі; Адам ағзасының сезім мүшелерінің ішіндегі есту мүшесіне түсінік бере отырып , адам ағзасы туралы алған білімдерін тиянақтап, тақырыптың мазмұнын меңгерту.
2) Дамытушылығы; Балалардың ой-өрісін сөздік қорын түсініктерін жеткізе білуге қалыптастыра отырып, дамыту
3) Тәрбиелігі: оқушыларға сезім мүшелерін күтуге, сақтауға, салауаттылыққа, жеке бас гигиенасын сақтауға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақтың әдісі: ақпараттық технологияны пайдалану, түсіндірме, сұрақ – жауап, проблемалық, көрнекілік
Көрнекілігі: электрондық оқулық, көз муляжы, сызба, тест, жемістер, ұлғайтқыш (лупа), көзілдірік, суреттер, жұмбақ.
Пәнаралық байланыс: биология, музыка, бейнелеу өнері, ана тілі.
Сабақтағы педагогикалық технология: Дамыта оқыту
Сабақтың барысы
ұйымдастыру кезеңі:
тренинг жаттығу
өткенді еске түсіру.
а) Жемістер муляжы: банан, апорт, алманы көрсету
ә) қорытынды шығару. Адам заттарды көзбен көреді, көру арқылы заттың түсін, мөлшерін, түрін ажыратады
б) көздің көру мүмкіндігін күшейтетін құрал ұлғайтқышпен жұмыс істеу.
в) көз гигиенасы
г) көзілдірік. Көзілдірікті көз емдейтін дәрігердің рұқсатынсыз пайдалануға болмайды.
ғ) көздің көруін тексеру үшін көз емдейтін дәрігерлер арнайы кестені қолданады
д) көз муляжымен жұмыс
3) сергіту сәті. «Сұр қоян»
«Тапқыр болсаң тауып көр» ойыны
Жұмбақ
Екі бала қатар тұрса да.
Бірін – бірі көрмейді (көз)
4) жаңа сабақ
Музыка тыңдату, телефон шылдыры, қоңырау үні
- осы дыбыстарды қабылдайтын: құлақ. Олай болса құлақ – есту мүшесі. Ол барлық дыбысты естиді.
(шапалақтау) сол кезде адам дыбыс шыққан жаққа басын бұрып, дыбысты қабылдайды.
5) көрнекілікпен жұмыс. Құлақтың құрылысы бейнеленген сурет. Біз көретін құлақ тек нағыз құлаққа кіретін есік. Оны құлақ қалқаны деп атайды. Есту жолы. Дабыл жарғағы.
6) оқулықпен жұмыс. Сезім мүшесі – құлақ.
а) тақырыпты оқып беру
ә) балаларға тізбектеп оқыту
7) дәптермен жұмыс
Құлақтың суретін салу.
8) сызбамен жұмыс «қалай дыбыстайды?»
Қой кісінейді
Жылқы мияулайды
Мысық маңырайды
Ит шақырады
әтеш үреді
9) сарамандық жұмыс
10) құлақты күту ережесі
11) интерактивті тақтамен жұмыс. Тест
1) көру мүшесін тап?
А) құлақ Ә) көз Б) мұрын
2) есту мүшесі?
А) құлақ Ә) көз Б) мұрын
12) сабақты қорыту: нені үйреніп, нені білдім?
13) оқушы білімін бағалау
Достарыңызбен бөлісу: |