Сабақтың тақырыбы: Қадыр Мырза Әлі



Дата19.02.2017
өлшемі215,15 Kb.
#11052
түріСабақ

ОҚО


Қазығұрт ауданы

Абай (Ш) атындағы жом

Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі

Исаева Гүлшат Жұмабекқызы

Қысқа мерзімді жоспар 5- сынып.

Сабақтың тақырыбы: Қадыр Мырза Әлі «Ана» өлеңі.

Сабақтың мақсаты: Өлең мазмұнын түсініп оқу, көркем сөз оқу шеберліктерін ұштау.

Өлеңнің мағынасын ашу. Отан мен ана сөзінің егіз ұғым екенін ажырату. Өлеңге талдау жасау.

Нәтиждесінде: Өлең мазмұнын түсініп оқиды, көркем сөз оқу шеберліктерін ұшталады.

Өлеңнің мағынасын аша алады. Отан мен ана сөзінің егіз ұғым екенін ажыратады. Өлеңге талдау жасай алады.



Уақыты

Мұғалімнің іс- әрекеті


Оқушылардың іс- әрекеті

Сабақ әдістері




Ресурстар.

І.Кіріспе

15 мин


Ұйымдастыру кезеңі

І. Оқушылармен амандасу.

Жағымды психиологиялық көңіл- күй қалыптастыру үшін «Жүректен жүрекке» тренингі
ІІ. Қ. Мырза Әлінің өлеңдері арқылы топқа бөлінеді.
ІІІ. Үй тапсырмасын «Бес саусақ» әдісін пайдалану арқылы сұрап, пысықтау.


І. Оқушылар үлкен шеңбер бойына тұрып. Бір-біріне жақсы тілектер мен оқуда сәттіліктер тілейді.


ІІ. Қ. Мырза Әлінің өлеңдерінің тақырыбы арқылы 3 топқа бөлінеді. Бағдаршам арқылы топтар бір-бірлерін бағалайды.

ІІІ. Оқушылар плакатқа маркерлерді пайдалану арқылы бес саусақты бейнелеп, сұрақтар жазады. Топтар жазылған сұрақтарды бір- бірімен алмасып, саусақ араларына сұрақтың жауаптарын жазады.



Сыни тұрғысынан

ойлау
Іздену

«Бес саусақ» әдісі




Суреттер


кестелер

Плакат, маркер



ІІ.Жаңасабақ

тыңтаныс


тыры

лымы 10 мин



МузАРТтобыныңорындауындағы «Анағасәлем» өлеңінтыңдатып, сұрақтарқойыптақырыптыашамын.

Ия, балалар, ананыжырынақоспайтынақынжоқөмірде. Ендешеанасөзінтоптастырыпкөрейікші.

«Отан мен ана егіз ұғым»- дейміз бұған қалай түсінесіңдер,- деп сұрау арқылы Отан мен ана сөзінің мағынасын тапқызу


Оқушылар өлеңді тыңдап, ән туралы сұрақтарға жауап береді.
Плакатқамаркерментоптастыружасайдыанасөзіне.
Топпен отан мен ана сөздерін неліктен егіз деп айтатынымызды дәлелдеп қорғайды.


Ойқозғау

Ізднеу






Ұялы телефон,

Ноутбук.


ІІІ. Жаңаматериалдардықолдану

20 мин


Сергітусәті

БізбүгінҚадырағамыздың «Ана» өлеңінөтеміз.

Өлеңдіоқыпшығуға 3 мин уақытберемін, содансоңмәнерлепоқытамын.

Өлеңдіқұрылысынаталдатамын.

Анасөзіне бес жолдыөлеңқұрастырыпкөрейікші.

Затесім 1

Сын есім 2

Етістік 3

Сөйлем 4


Синоним

АнаңдыМеккегеүшарқалапапарсаң да қарызынанқұтылаалмайсың- дегендейбәрімізанамызғақарыздармыз.

«Ана» тақырыбына эссе жазайық.

ҚадырмырзаӘлінің «Кімге не жарасады?» өлеңі



Анаөлеңінноутбуктентыңдайды

Оқушыларға осы өлеңжазылғанпарақтардытаратыпберемін.

Мәнерлепоқидыжәнеқұрылысынаталдайды.

Бәрі де, Ана, \бірөзіңнен\ басталды.(а) Сен депжаздым\ алғашөлең\ дастанды (а)

Қуандым ба,\ өзің бар деп\ қуандым(б)

Жыладым ба,\ өзіңжоқдеп\ жыладым (а)

(3 шумақ, 12 тармақ, 3 бунақ, 11 буынды, қараөлеңұйқасы)

АНА


Аяулы, мейірімді.

Мәпелейді, еркелетеді, аялайды

Еңаяулыжан-ана

Апа
Оқушыларөздерініңжазғанэсселеріноқыды.

Өлеңдітыңдапсолқимылдардыжасайды.

Сұрақ- жауап


Сын тұрғысынан

ойлану


Синквейн

Диалогтікоқу


Шығармашылыққа

шыңдау
Оқытудыбасқару

және көшбасшы

лық





ОқулықДайыр Ә,

Айтқалиев,

Беркімбаева,

Құрманбай

Әдебиет «Атамұра» Алматы 2012ж 5- сынып

Кеспелер


IV. Жаңасабақты қорыту

5 мин


Мадақтау, анатуралыәр топ бірмақалайтуарқылысабақтықорытындылау.

Бағдаршамарқылыбілімдерінбағалау.

Қ. МырзаӘлінің «Атамекен» өлеңімен

аяқтау


Керібайланыс: инсертәдісі

Ана-бірқолыменәлемді, екіншіқолыменбесіктітербетеді.

Ананыңойы-балада.

Ананыңсүті- бал.

Оқушылар «Атамекен» әуенінеқосылыпайтады.



Оқуүшінбағалау

және оқытуды

бағалау.



Бағдаршамсуреті

Ноутбук




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет