Сабақтың тақырыбы: «Алаш»-ұлттық рухтың арқауы 12 жылдық білім беру тәжірибе сыныбы 9-сынып



бет1/2
Дата18.03.2017
өлшемі333,95 Kb.
#11965
түріСабақ
  1   2
М.Әбдіхалықов атындағы орта мектебі



Сабақтың тақырыбы:

«Алаш»-ұлттық рухтың арқауы

12 жылдық білім беру тәжірибе сыныбы

9-сынып

Мүғалім: Тұрғанбаева Гүлшарипа

Тарих, құқық пәнінің мұғалімі

М.Әбдіхалықов атындағы орта мектебі

Түпқараған ауданы

Маңғыстау облысы

2013

"Алаш"-ұлттық рухтың арқауы

Сабақтың мақсаты:

1.Халқымыздың ардақты ұлдары бүкіл түркі тілдес халықтарға кеңінен танымал "Алаш"партиясы жайлы мәлімет беру.

2.Өз отанын,елін сүйетін ұлтжанды азамат болуға тәрбиелеу

3.Жеке тұлғаның интеллектуалды дамуын өз бетінше іздену,оқу арқылы оқушылардың саяси көзқарасын қалыптастыру

Сабақтың түрі :Іздену-зерттеу сабағы.

Сабақтың әдісі:Топпен жұмыс.

Сабақтың көрнектіліктері: ҚР картасы,интерактивті тақта,слайдтар,"Алаш"бағдарламасына кесте.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру.

Сабақтың барысы:

І.Кіріспе.

Мұғалімнің сөзі.

Бүгінгі сабағымызда: 1905 жылдан бастау алған «Алаш» қозғалысы неліктен 1917 жылғы ақпанға дейін өрлеу аясын тарылтты? Алаштың көшбасшылары кімдер? «Алаш» партиясының мақсаты не болды? Бүгінгі сабағымыздың арқауы осы болмақ

Кез-келген елдің жүріп өтетін тарихи жолы бар. Барша мемлекеттің тарихи сүрлеу-соқпағында аса күрделі, тіпті сол елдің мемлекеттілігіне қауіп төндіретін жолдар да кездеседі. Кей мемлекет тарихи бір кезеңде мемлекеттігінен айырылып жатады. Сол сияқты Қазақ елі де күрделі жолдардан өтті. Ел тарихындағы үлкен кезеңді қазақ хандығы десек, оны арғы-бергі тарихымыздағы мемлекетшілдік үлкен бір кезең деп айқындауға тиіспіз. Қазақ хандығы - мемлекетшілдіктің алтын көпірі. Кейіннен барып қазақ хандығы жойылды. Ресми түрде, хатталып-құжатталып жойылған соң, билікке ешкім шығарылмады. Ал енді қазақ елі өзінің мемлекеттік өзегін, мемлекеттік арқауын әрі қарай қандай күшпен жалғады?! Осы тұрғыдан қарағанда, Алашорда, Алаш үкіметі, Ұлттық кеңес сынды ұғымдардың мемлекетшілдік арқау болғанын түсінеміз.Алашорда бүгінгі тәуелсіз Қазақстанның бастауында тұрған, қазақ тарихындағы мемлекетшілдік арқауды жалғастырған, ресми тілмен айтқанда, мемлекетшілдік тәжірибені көрсеткен билік құбылысы және құрылымы ретінде тарихтан өз орнын алды.

Ендеше"Алаш"-ұлттық рухтың арқауы" атты іздену-сабағын бастайық.

ІІ.С.Торайғыровтың "Алаш ұраны"өлеңі жатқа оқылады.

«Алаш» туы астында

Күн сөнгенше сөнбейміз,

Енді Алашты ешкімнің

Қорлығына бермейміз.

 

Өлер жерден кеттік біз,



Бұл заманға жеттік біз.

Жасайды Алаш, өлмейміз,

Жасасын «Алаш», жасасын! 

ІІІ.Іздену жұмыстары.

.

1-топ Алғашқы қадамдар немесе «Халық еркіндігі» партиясының сәтсіздігі

1 - оқушы. 1905 жылы 6тамызда Мемлекеттік Дума құру жөніндегі патша манифесі басқа ұлттармен бірге қазақ еліне де депутат сайлау құқын берді. 1905 жылдың желтоқсанында Оралда бес облыс қазақтары өз съезін өткізіп, Ресей конституциялық демократиялық партиясының бөлімшесін құруға әрекет жасады. 1906 жылы ақпанда қазақтардың екінші съезі өткізілді Қазақ кадеттерінің өмірде ұстанған мұраттары орыс кадеттерінің бағдарламасынан мүлдем өзгеше болды.

Олардың талаптары: Қазақ жерін қазақ елінің меншігі етіп жариялау, ішкі Ресейден қөшіп келушілерге тежеу қою, қазақ жұмысшыларына теңдік беру, қазақ балалары үшін мектеп ашу болды. Ұлттық мәдениетті дамытуға,қазақ тілін басқа тілдермен тең қолдануды талап етті.

1906 жылы маусымда Семей қаласында Мемлекеттік Думаға депутат сайлау үшін өкілдер жиналысы өтті Ә. Бөкейханов жиналғандарды «Халық еркіндігі» партия бағдарламасымен таныстырып, қатысқандарды партияға қосу жөнінде қаулы қабылдады.Алайда алғашқы жалпыұлттық партия құру әрекеті сәтсіз аяқталды Себебі: қазақ даласында саяси партия құратын алғышарттар қалыптаса қоймаған болатын Екінші себебі Ресей үшін Қазақстанда ұлт еркіндігін мұрат тұтқан саяси ұйым пайда болуы тиімсіз еді.



2-оқушы «Алаш» партиясының тарихы

"Алаш" Ұлттық қозғалыс басшылары 1917 жылы шілде съезінде өздерінің алдына ерекше ұлттық саяси партия құру мақсатын қойды.

Алаш партиясының бағдарламасының негізін қалаған Ахмет Байтұрсынұлы, Әлихан Бөкейханұлы еді.Партияның қалыптасуына сол кездегі көзі ашық қазақ интелегенциясының барлығы атсалысты.

Партияның негізгі екі мақсаты болды:

1.Қазақ елін отарлық езгіден азат ету

2.Қазақ қоғамын орта ғасырлық мешеуліктен өркениетті әлеуметтік экономикалық және мәдени даму жолына алып шығу.

«Алаш» партиясының ерекшелігі оның өз Орталық Комитеті, жер жерлерде партия органдар жүйесі, губком /Семей/ және ұсақ уездік комитеттері болды.

1917ж. 21қарашада «Қазақ» газеті «Алаш» партиясының бағдарламасын жариялады. Слайд



З- оқушы «Алаш» бағдарламасының негізгі мәселелері:

а/Мемлекетті басқару формасы, сот, дін, жерді пайдалану, т.б

ә/ Білім беруде жастарды ұлттық мүдде негізінде оқыту,ана тілін дамыту ақысыз,жалпыға бірдей оқытуды қолдады.

Ақпан революциясының жеңісінені кейін Ә. Бөкейхановтың төңірегіне топтасқан либерал-демократиялық көзқарастағы қазақ интелегенциясы өкілдері ұлттық партия құру мәселесі бойынша өз жоспарын жүзеге асыруға кірісті.Олар қазақ халқын тап пен жікке бөлмей бүкіл ұлттың мүддесін көздеді. «Алаш» партиясына партия бағдарламасын қолдайтын,шыншыл, әділ, тура,адамдар ғана мүше бола алды. Буржуазиялық кадеттер партиясының идеясы Алашор дашылдар идеясынан мүлде басқа екендігіне көз жеткізді Оның мысалы Ә.Бөкейхановтың «Қазақ» газетінде кадеттер партиясынан шығатыны туралы ашықтан ашық мәлімдеуі еді.



2- топ «Алаш» партиясының ұйымдастырушылары


Партиясы:

Алаш

Білімі:

Омбы техникалық училищесі
Орман шаруашылығы институты(Санкт-Петербург)

Мамандығы:

публицист, ғалым, аудармашы

Діні:

ислам

Дүниеге келуі:

5 наурыз 1866
Қарқаралы уезі, Семей облысы,Дала Өлкесі

Қайтыс болуы:

27 қыркүйек 1937 (71 жас)
Мәскеу, Ресей КФСР


1- оқушы Әлихан Бөкейханұлы кім еді?


Алашорда автономиялы үкіметінің төрағасы



1866[1]ж. наурыздың 5[2] бұрынғы Семей облысыҚарқаралы уезі, То­қы­рауын болысының 7-ші ауылында туған. Бұл қазіргі Қарағанды облысының Ақтоғай ауданындағы бұрынғы Қаратал кеңшарының жеріне қарасты, Әлихан Орта жүз ханы Бөкейдің ұрпағы. Ата тегі: Бөкей - Батыр - Мырзатай - Нұрмұхамед - Әлихан. Жасынан зерек, алғыр өскен Әлиханды әкесі Қарқаралыға алып барып, жергілікті молданың қолына оқуға береді. Бірақ ол молданың қолынан оқуды канағат тұтпай, қаладағы үш сыныпты бастауыш мектепке ауысады. Оны бітіргеннен кейін 1879-1886 жылдары Қарқаралы қаласындағы қазақ балаларына арналған мектепте оқиды. 1886-1890 жылдар аралығында Омбыдағы техникалық училищеде оқып, оны "техник" мамандығы бойынша бітіріп шықты. 1890-1894 жылдар аралығында Санкт-Петербургтегі Орман технологиялық институтының экономика факультетінде оқыды. Мұнда ол студенттік қызу пікірталастарға қатысып, XX ғасырдың босағасын аттағалы тұрған Ресейдің қандай жолмен дамуы тиімді болатындығы туралы қайшылықты пікірлер қақтығысына куә болды, өз ойын да шыңдай түсті.[3]. Оны екі ғасырға жуық Ресей империясының қол астында отырған халқының ауыр тағдыры қатты толғандыра бастайды. Қараңғылық пен надандықтың шырмауында отырған халқына білім мен мәдениет керек екенін ұғады, елдің тұрмысын, мәдениетін, білімін көтеруді өзінің алдына мақсат етіп қояды.

2- оқушы Әлихан Бөкейханұлының қазақ халқының келешегін ойлап, ұлттық мемлекет құру туралы көзқарасын «Қазақ» газетіне жариялаған мына мақаласынан көруге болады: «Кадеттер партиясы жерді жекеменшікке беру керек деп отыр Біздің жағдайымызда жерді жекеменшікке беру , жеріміз көрші мұжықтың қолына өтіп (Башқұртстандағы жағдай сияқты) қазақтар жерсіз қалып, қайыршылыққа ұшырайды.Кадеттер ұлттық автономияға қарсы шығып отыр.Біз Алаш туын жоғары көтеріп, ұлттық автономия құруға ұмтыламыз» деген.


Лақап аты

Мир Якуб

Туылған күні

25 қараша 1885

Туылған жері

Сарықопа уезі, Торғай облысы

Қазір Қостанай обл ,Жангелдин ауд



Қайтыс болған күні

5 қазан 1935 (49 жас)

Азаматтығы

Түркістан автономиясы

Ұлты

қазақ

Мансабы

ақын, жазушы, саясаткер

Бағыты

саяси

Жанры

реализм

Шығармалардың тілі

қазақша


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет