Сабақтың тақырыбы: Алгебралық өрнектер. Айнымалы. Алгебралық қосынды



Дата09.12.2022
өлшемі39,24 Kb.
#162134
түріСабақ
Байланысты:
3 кмж алгебралык орнек


Алгебралық өрнек.Айнымалы. Алгебралық қосынды
(сабақтың тақырыбы)

Бөлім:

Алгебралық өрнектер

Күні:

02.12.2022ж

Машықтанушының аты – жөні:

Асылбекова Әлия Асылбекқызы

Сынып:6 «Б»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Алгебралық өрнектер.Айнымалы.Алгебралық қосынды

Оқу бағдармаламсына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.2.1.1 алгебралық өрнек ұғымын меңгеру;
6.2.1.2 айнымалылардың берілген рационал мәндері үшін алгебралық өрнектердің мәндерін есептеу;



Сабақтың мақсаты:

1)Айнымалысы бар өрнектен санды өрнекті ажырата алады
2)Алгебралық өрнектердің мәнән табады.
3)Өз бетінше күрделі есептер шығара алады

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңдері/
уақыт

Машықтанушының іс- әрекеті:

Оқушының іс- әрекеті:

Бағалау:

Ресурстар:

Сабақтың басы


7 мин

1)Оқушылырмен амандасу,сыныпты түгендеу.

2)Өткен тақырыпқа шолу:





Мұғаліммен амандасу



«Жарайсың!»
«Керемет!»
«Талпын!»

Wordwall.net


Me-qr.com

Сабақтың ортасы


22 мин



I.(24-8)+4=20 бұл санды өрнек,ал бұл
-3(а+с) , 4b , n , т.с.с – бұл алгебралық өрнектер деп аталады.

Сонымен, алгебралық өрнектің жазылуынды бір н/е бірнеше әріп болатын,сонымен қатар сандар,амалдар таңбалары және жақшалар болуы мүмкін.


*Алгебралық өрнектің құрамындағы әріпті санмен алмастыруға болады.
Мысалы :4а , мұндағы а=5;
4*5=20
Бұл алгебралық өрнектің негізгі қасиеті.
Ескерту: Өрнектігі әріпті сол өрнетің мағынасы болатындай ғана санмен алмастырады.
Мысалы:

Себебі х=3 болса,бөлшектің бөлімі 0-ге тең болады.Санды 0 – ге бөлуге болмайтындықтан,


х – тің 3 ке тең мәнінде
өрнегінің мағынасы болмайды.
II.Айнымалы
Алгебралық өрнектің мәні өрнектегі әріптің мәніне тәуелді.
Мысалы,тіктөртбұрыштың ұзындығы а см ,ені b см болсын . Периметрн тап .
Т/ү: P= 2(a+b)cm .

  1. a=7 және b=5 ,

2(a+b)=2(7+5)=24

  1. a=10 және b=8,

2(a+b)=2(10+8)=36


Анықтама:
алгебралық өрнектегі айнымалылардың қабылдайтын мәндерінің жиынын оның анықталу аймағы деп атайды.
Өрнектің жазылуындағы әріптер айнымалылар деп аталады. Сондықтан мұндай алгебралық өрнек айнымалысы бар өрнек деп аталады.
III.Бірнеше алгебралық өрнектерден “+” және “-”
Таңбалары арқылы құрастырылған алгебралық қосынды деп аталады.
Мысалы, 14а+(-3b)+
(-8)+(+9d)=14a-3b-8c+9d

Жаңа тақырыпты өтіп болсақ , есептер шығарайық.


629


1.2+ 3а , а=4,-5
2.7-2b, b= -1,3
3.8c-9,c= 3,-2
4.4+5d,d=-3,6

649


1. , мұндағы a=-3,b=-2

2. ,мұндағы c= 2.8 , d= 0.75


3. ,мұндағы m=-1.5, n=


№ 635
Тік төрбұрыштың периметрі 22см , оның ені b см .Тік төртбұрыштың ауданын табыңдар.Мұндағы b = 4

I.Алгебралық өрнек деген не?


II.Айнымалысы бар өрнек деген не?

III.Алгебралық қосынды деп нені айнамыз?

629



  1. 2+3*4=14

2+3*(-5)=1

  1. 7-2*(-1)=9

7-2*3=1

  1. 8*3-9=15

8(-2)-9=-25

  1. 4+5(-3)=-11

4+5*6=34
649
1. 3
2. 7.5
3.

№ 635
P = 22 cм


b= 4 см
S= ?
Ш:а= (22:2)-4 = 7 см
S=7*4= 25

Ж: S=25см







Оқулық ,
Жұмыс дәптер

Сабақтың соңы


11 мин



Үйге тапсырма № 641,651.
Бүгінігі сабақты қорытындылау үшін 7-8 минуттық өзіндік жұмысын жазамыз.
1-нұсқа ;
№1 есеп: Алгебралық өрнектің мәнән табыңдар.


,
Мұндағы х = ,
y = , z= -0.02


№2 есеп: Алгебралық өрнектің мәнән табыңдар:
284:(-30.3*0.6+18.09–36.27)
2-нұсқа


№1 есеп: Алгебралық өрнектің мәнән табыңдар

Х= - , y = -0.3 , z = -125




№2.Өрнектің мәні барма
36.9:(23.7*7.8- 312.9+128.04)



1-нұсқа ;
№1 есеп: Алгебралық өрнектің мәнін тап
= -
№2 есеп: Алгебралық өрнектің мәнң барма?
284:(30.3*0.6+18.09–36.27) =


2-нұсқа

№1есеп:Алгебралық өрнектің мәнін тап


=
№2.Өрнектің мәні барма?
Мәні жоқ



Өзіндік жұмыс нәтижесі келер сабақта айтылып бағаланады.



Математика оқулығы
6- сынып
(Абилкасимова)
Алматы «Мектеп»2018ж


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет