Ана тілінен қысқа мерзімді сабақ жоспары
Р/с
|
Сыныбы 3«а»
|
К. Сайлыбаева
|
1
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қамқорлық
|
2
|
Сілтеме
|
Күнтізбелік жоспар.Оқулық Әдістемелік нұсқаулық.АКТ
|
3
|
Жалпы мақсаттар
|
1Мәтін мазмұнымен танысады.Өз ойын жүйелі жеткізуге дағдыланады. 2.Сөздік қорлары ,Ой- өрістері, есте сақтау қабілеттері артады . 3Оқушылар ынтымақтастыққа, әдептілікке тәрбиеленеді.
|
4
|
Күтілетін нәтиже
|
Өлең мазмұны туралы өз ойын тұжырымды жеткізе алады.Сөйлеу мәдениеті мен сөздік қорлары шығармашылық қабілеттері дамиды.
|
5
|
Түйінді идея
|
Сыни тұрғыдан ойлау қабілеті дамиды
|
Орындалатын іс-әрекеттер
Р/с
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының орындайтын іс-әрекеті
|
Оқыту әдістері
|
|
I
|
Ұйымдастыру кезеңі. Шаттық шеңбері
|
Шаттық шеңберінде бір- біріне жақсы лебіздер айтады.
Күн жылуын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын. Ізгі әрі нәзік, жарық ,мейірімді, Сонда дереу болып кетер жан- жағым.
|
Ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру. Психологиялық дайындық.
|
|
II
|
«Ақылдың алты қалпағы»
|
Қалпақтар арқылы топқа бөлінеді.
|
«Ақылдың алты қалпағы» әдісі
|
|
III
|
Өткен сабақты « 7 неге?» стратегиясы бойынша пысықтау
|
1-топ: Шаруа қоянның көжегін неге алып келді? 2-топ: Көжек неге тығылды? 3- топ: Көжек жып- жылы үйден неге қашып кетті? 4- топ: Көжек неге « Жат жерде көзге түрткі болып өлгенше ,мұз да болса, анамның тапқан жерінде өлемін» - деді? 5- топ: Туған жер, туған ел туралы қандай мақал- мәтелдер білесіңдер?
|
Сыни тұрғысынан ойлау моделінің «7 неге?» әдісі
«Бармақпен бағалау» әдісі
|
|
IV
|
Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тақырыбын авторын, мақсатын хабарлау.
Алыстан арбалап материал тасымаймын,архивтің шаңын жұтпаймын.Жақыннан, өз басымнан кешкенді,өзім байқап –түйгендерімді, өз айналамды дорбалап жинаймын. Бір сөзбен айтсам:өзін жазатын жазушымын. Б. Соқпақбаев
Cергіту сәтін жүргізу
|
Бердібек Соқпақбаев 1924 жылы 15 қазанда Алматы облысының Нарынқол ауылында туған. Жазушының тырнақалды туындысы « Он алты жасар чемпион» повесі 1951 жылы жарық көрді. Оның аты ерекше шыққан шығармасы «Менің атым – Қожа» повесі . Бердібек Соқпақбаевтың «Балалық шаққа саяхат», «Қайдасың ,Гаучар?», «Бастан кешкен», Өлгендер қайтып келмейді» атты повестері мен романдары және шығармалары кейіпкерлердің жан дүниесіне терең бойлауымен, тақырыпты жеріне жеткізумен ерекшеленеді.1991 жылы дүниеден өтті.
|
АКТ-ны пайдалану
|
|
|
V
|
Жаңа сабақты түсіндіру. «Менің атым- Қожа» Математикалық санжұмбақ арқылы сабақтың тақырыбын ашу.Кинофильмінен үзінді. Әр топқа тапсырмалар беру
|
Мәтінді оқыту. 1-топ: Осы мәтінге ұқсас тағы қандай әңгімелер білесіңдер? 2-топ: Мәтінге басқаша кандай ат қояр едіңдер? Кинофильмдегі кейіпкерлер мен мәтіндегі кейіпкерлерді салыстыра айт. 3-топ: Қамқорлық дегенді калай түсінесіңдер? 4-топ: Қожа мен Жантастың әрекеттерін салыстырып,мінездеме беріңдер. 5-топ: Мәтінді бөліктерге бөліп, әр бөліміне ат қой. 1) Балапан торғай . 2) Қожаның балапан торғайды үйіне алып келуі.
|
40-1, 6-1, 1000-1, 40-1,9-2, 1-3,0- 3,9-4,40-1
|
|
VI
|
Жаңа сабақты бекіту.Шығармашы -лық тапсырмалар
|
1-топ: Әңгіме желісі бойынша сурет салу. 2-топ: Сөзжұмбақ құрастыру. 3-топ: «ВЕНН» диаграммасын құру. 4-топ: Мәтінге байланысты мақал- мәтел айту 5-топ: Мәтін тақырыбына байланысты әңгіме жазу
|
«Постер» әдісі
Қожа Жантас
|
|
VII
|
Сабақты қорытындылау
|
Ақ қалпақ: Топтардың мәтін мазмұнын аша алуы. Шынайы жауап беруге тырысуларын бағалау. Сары қалпақ: Әр топтың жауап беруінің дұрыстығы мен жақсы жақтарын зерделеу, бағалау. Қара қалпақ: Топтарда жіберілген кемшіліктер немесе жауаптардың дұрыс еместігіне баға беру. Қызыл қалпақ: Ойын, ішкі сезімдерін ,болжамдарын білдіруде топтарға баға беру. Жасыл қалпақ: Топтардың шығармашылықпен жұмыс істеулеріне баға беру. Көк қалпақ: Барлық топтардың тапсырманы дұрыс орындағандарына баға беру
|
«Ақылдың алты қалпағы» арқылы бағалау әдісі
Оқушылар жауаптарын өз көңіл –күйлері арқылы білдіру.
|
|
VIII
|
Үйге тапсырма беру
|
Мәтінді түсініп оқып келу.
|
Стикерлер жапсыру
|
|
Ақ қалпақ: Топтардың мәтін мазмұнын аша алуы. Шынайы жауап беруге тырысуларын бағалау.
Сары қалпақ: Әр топтың жауап беруінің дұрыстығы мен жақсы жақтарын зерделеу, бағалау.
Қара қалпақ: Топтарда жіберілген кемшіліктер немесе жауаптардың дұрыс еместігіне баға беру.
Қызыл қалпақ : Ойын, ішкі сезімін, болжамдарын білдіруде топтарға баға беру.
Жасыл қалпақ: Топтардың шығармашылықпен жұмыс істеулеріне баға беру.
Көк қалпақ: Барлық топтардың тапсырманы дұрыс орындағандарына баға беру.
р\с
|
Сыныбы 4 «а»
|
|
1
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қайталама қос сөздер
|
2
|
Сілтеме:
|
Күнтізбелік жоспар,оқулық, әдістемелік нұсқаулық. АКТ, сюжетті суреттер, кесте.
|
3
|
Жалпы мақсаттар:
|
1Қос сөздер туралы түсінік беріледі.Қос сөздер түрлерін ажыратады.Өз ойын жүйелі жеткізеді. 2.Сөздік қоры артады. 3.Ынтымақтасттыққа тәрбиеленеді.
|
4
|
Күтілетін нәтиже:
|
Қайталама қос сөздер туралы түсінік алады. Сөйлем ішінен қос сөздерді анықтайды. Сөйлеу, есте сақтау, сын турғысынан ойлау дағдысы дамиды. Ынтымақтаса әрекет етеді.
|
5
|
Түйінді идея
|
Сын тұрғысынан ойлау қабілеті дамиды.
|
Орындалатын іс- әрекеттер
Р\с
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Оқыту әдістері
|
1
|
Ұйымдастыру кезеңі.Психологиялық дайындық
|
Шаттық шеңбері. Парталас балалардың әрқайсысы бір-бірінің есімдерін атай отырып,ұйқасты мадақ сөз айтады.
|
Тренинг
|
2
|
Топқа бөлу. Мозайкалар тарату
|
Мозайкалар арқылы топқа бөлу.
|
Топқа бөлу әдісі
|
3
|
Өткен сабақ.
Топтық тапсырмалар.
|
1-топ: Қос сөзі бар жұмбақ жасыру. 2-топ:Қос сөздің ережесін айту, мысал келтіру. 3-топ: Қос сөзі бар жаңылтпаш айту. 4-топ: Қос сөзі бар өлең шумағын айту.
5-топ: «Әулиеата» сөзіне фонетикалық талдау жасау.
|
«Ойқозғау»
«Бармақпен» бағалау әдісі
|
4
|
Жаңа сабақ. 20*2=40(қ), 120:2=60(a),Й , 45*2=90(т),
600:100=6(а) 0:40=**0(л)20*3=60(а), 250*4=1000(м),
12000:200=60(а)
400*100=40000(қ)
90000:3=30000(о)
5600:7=800(с)
40*200=8000(с)
700*0=*0*(ө)
810:90=****9(з)
Жаттығу жұмыстарын жүргізу
|
1-жаттығу.Өлеңді оқи отырып, ережені шығару.Өлеңді көшіріп жазу
2-жаттығу. (Ауызша) 3-жаттығу тақтаға орындалады.
|
Сергіту сәті
Мағынаны тану.
|
|
|
|
|
5.
|
Жаңа сабақты пысықтау.
|
1-топ: Сілтеме табушылар- 4-жаттығу.
2-топ: Сұрақ қоюшылар- ойландыратын сұрақтар қояды.
3-топ: Баяндаушылар- 5-жаттығу.Қос сөздерді пайдаланып, қыс көрінісін суреттеп, баяндайды.
4-топ: Ізденушілер- Қайталама қос сөздерді қатыстырып, бір шумақ өлең құрастырады.
5-топ: Суреттеушілер- табиғат көрінісін бейнелейтін сурет салады және оны қорғайды.
|
« Ойтолғау»
|
6.
|
Сабақты қорытындылау
|
Әр топтың орындалған тапсырмалары бойынша қорытынды жасалып, бағаланады.Қайталама қос сөзі бар бір-бір мақал айту.
|
« Ойқорыту»топ жұмыстарының орындалуын балалардың көңіл күйімен бағалау
|
7.
|
Үйге тапсырма беру
|
6- жаттығу.Ережені жаттау.
|
Өзіндік жұмыс
|
Достарыңызбен бөлісу: |