Сабақтың тақырыбы: Ана тіл-ұлт байлығы Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



Дата20.12.2023
өлшемі159,17 Kb.
#197801
түріСабақ
Байланысты:
қмж (1)


Бөлім:

ІІ. бөлім: “Мәдениет: тіл және қарым-қатынас

Пән мұғалімі:

Аманжанова Зухра, Ерсолтан Еламан, Серік Ержас, Оразбай Гулмира, Әлібек Алуа

Күні:

07.12.2023ж

Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ана тіл-ұлт байлығы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.1.1.1 тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау;
5.2.1.1. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау.

Сабақтың мақсаты

Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну,анықтау. Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау;
Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау,бейтаныс сөздердің мәнін ажырату;
Ауызша және жазбаша сөйлеудің ерекшелігін салыстыру,мәтіннің негізгі ойын өмірмен байланыстыру;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы(8-мин)

Топқа бөлу


Тақырыпты болжау


Жаңа білім 3-мин

Сабақтың ортасы


20-мин

Сергіту сәті


5-мин

Кері байланыс:2мин


Сабақтың аяқталуы: 2мин.





Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу,түгіндеу

Wordwall” платформасындағы кездейсоқ картамен топқа бөлу.





1-топ:мәдениет;2-әдебиет;
Суреттерге қарап болжам жасату.Берілген тірек сөздерді байланыстыру.
Тірек сөздер:Тіл және сөйлеу

Қазақ тілі қазақ халқының – ана тілі. Тіл қай елде, ұлтта болсын қастерлі, қасиетті, құдіретті. Тіл әрбір азаматқа ана сүтімен беріледі. Ана сүтімен бойға енген қасиет туған тілдің құдіретімен дамиды. Туған тілге деген құрмет пен сүйіспеншілік бала кезден басталуы керек. Айналада адамдарға, өзіңнің өскен ортаңа, Отанға деген ерекше сезім мен көзқарас туған тіліңді білуден басталады.Азаматтың қолындағы барлық асыл заты тозады, жоғалады, ал тіл тозбайтын ең қымбатымыз. “Ұлтқа тілінен қымбат нәрсе болмақ емес, бір ұлттың тілінде сол ұлттың сыры, тарихы, тұрмыс-тіршілігі, мінезі айқын көрініп тұрады” – деген еді біртуар ақын М.Жұмабаев. 


1-тапсырма.
Осы тақырыптарда топта постер қорғау.


2тапсырма.Жеке жұмыс
Берілген мәтіндерді төмендегі кесте бойынша салыстыру.

1-мәтін

Ұқсастығы

2-мәтін

Стилі :




Стилі:







Тақырыбы:

Тақырыбы:







Оқушылар екі топ болып бөлініп шығады.Жерге ақ қағаздар төселеді. Оқушыдар топта кезекке тұрып , бір-біріне қарама- қарсы секіреді. Екі оқушы кездескенде “СуЛиФа” ойнап, ұтылған оқушы ойыннан шығады. Мақсаты: Қарсы топтың жағына бірінші бодып жету.
Баскетбол әдісімен оқушылар не түйінгенін жазып, тақтадағы себеттерге салады.
Үйге:
36-бет, 9- тапсырма.

Ортаға шығып, мұғалім дайындап алып келген платформадағы кездейсоқ карта арқылы топқа бөлінеді;
Суреттерге қарап болжам жасайды.Берілген тірек сөздері байланыстырады.

Мұғалімді тыңдайды.

1-тапсырма. Топ басшы шығып бір MacBook-ті таңдайды. Топпен бірге берілген тақырыпта постер қорғайды.
2-тапсырма. Мәтіндерді салыстырады.

Сабақта не түйгенін жазады.




Жеке оқушы:
Топқа көмектеседі-1б
Өз ойын ортаға салады-2б
Дәлелдемелер келтіреді-2б

Стильін анықтайды-2б


Тақырыбын анықтайды-2б
Ұқсастығын табады-1б



5-сынып “Қазақ тілі” оқулығы


https://wordwall.net/ru/resource/61734853

Шығарылған қағаздар, интербелсенді тақта


Интербелсенді тақта

MacBook, түрлі түсті қаламдар, стикер


Интербелсегді тақта, қалам , дәптер.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет